Jump to content

Teleskopowe obserwacje meteorow z filtrem podczas pelni


Recommended Posts

W tym roku "nieszczesliwa" faza Ksiezyca zbiega sie z maksimum Perseidow.

Czy teleskopowe obserwacje meteorow przy zastosowaniu filtru (np 2" Baader Planetarium Neodymium Moon&Skyglow) maja sens w takich warunkach?

Jaki filtr najlepiej sprawdzilby sie do tego celu?

 

Charakterystyka Neodymium Moon&Skyglow:

Kurve_Skyglow.gif

Zrodlo ilustracji

 

Poradnik teleskopowych obserwacji meteorow

Link to post
Share on other sites

Obserwacje z popularnymi filtrami raczej osłabią widoczność meteorów. Wiąże się to z tym że jedną z podstawowych linii w świetle meteorów jest linia sodowa - meteory swieca w tym żółtym sodzie który jest wycinany w pień przez wszystkie filtry LP. Przydałby się taki specjalny filtr przepuszczający akurat sód.

 

A idealny filtr do meteorów powinien przepuszczać żółtą linię sodową, zieloną magnezową i może trochę w niebieskiej części widma tam gdzie linie żelaza :)

 • Like 6
Link to post
Share on other sites

Istnieje technika obserwacji meteorów przez teleskop polegająca na patrzeniu przez lornetkę względnie teleskop o możliwie szerokim polu widzenia. W takich obserwacjach możliwe jest zobaczenie słabszych zjawisk niż gołym okiem.

Więcej można przeczytać na stronach Pracowni Komet i Meteorów: http://pkim.org/?q=pl/node/641

Link to post
Share on other sites

Istnieje technika obserwacji meteorów

 

Jasne, ale po pierwsze " nie przekombinować" może po prostu leżaczek i oczy wystarczą ? Zawsze można wypełnić potem raport i wysłać do pkim...

Czasami mam wrazenie przerostu formy nad treścią .

 

Andrzej

 • Like 2
Link to post
Share on other sites

Teleskopowe obserwacje meteorów z filtrem podczas pełni - moim zdaniem to absurd. Temat do zamknięcia.

Mozesz wyjasnic dlaczego? Stosownie dobrany filtr (jak sie okazuje nie jest to sprawa trywialna) powinien znaczaco obnizyc jasnosc tla nieba i uwydatnic meteory.

Teleskopowe obserwacje meteorow prowadzone sa od dawna. Jasne, ze Perseidy najlepiej obserwowac golym okiem, trudno jednak wtedy znalezc sposob na "wyciecie" tla nieba...

 

http://users.camk.edu.pl/olech/pronto/pronto.html

 

Najrosadniejsze w takiej sytuacji wydaja sie obserwacje radiowe.

http://parmo.photos.pl

Edited by r.ziomber
Link to post
Share on other sites

Jeżeli meteory najlepiej obserwować gołym okiem to po co teleskopem ? Jakim filtrem wytniesz światło Księżyca w pełni ? Dlatego napisałem, że to absurd. Ale każdy może się o tym sam przekonać. Poza tym teleskop znacznie powiększa obraz ale i znacznie zawęża pole widzenia - ile i czy w ogóle uda Ci się tą metodą zobaczyć jakieś meteory ?

 

Krakus

Edited by Krakus
 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Jakim filtrem wytniesz światło Księżyca w pełni ?

Nie wytne, ale teoretycznie ograniczy jasnosc tla nieba rozswietlonego Ksiezycem - Baader Planetarium Neodymium Moon&Skyglow. Poza tym watek moze byc przydatny przy dalszych maksimach rojow, ktore beda rozswietlone tylko troche Ksiezycem, nie w tak beznadziejny sposob, jak nadchodzace Perseidy.

 

Poza tym teleskop znacznie powiększa obraz ale i znacznie zawęża pole widzenia - ile i czy w ogóle uda Ci się tą metodą zobaczyć jakieś meteory ?

W sprawie bezsensownosci obserwacji teleskopowych meteorow proponuje napisac bezposrednio do Autorow

http://pfn.pkim.org/?q=pl/book/export/html/641

oraz kilku ksiazek proponujacych ta technike obserwacji.

 

Uprzednio jednak polecam zapoznac sie z metodologia i przeznaczeniem tej techniki stosowanej OD LAT.

 

Wystarczy odrobina wyobrazni, by widziec, ze wycinajac zakresy poza liniami Ca+, Mg, Na moznaby pociemnic tlo nieba, uwydatniajac slad meteoru.

Zobacz na strone 11.: http://www.imo.net/docs/03spectra.pdf

Teraz widze, ze nie jest to sprawa trywialna i prawdopodobnie nie znajde filtru w rozsadnej cenie.

Edited by r.ziomber
 • Like 1
Link to post
Share on other sites

No dobrze, widzę że jesteś uparty, dalej brniesz w te filtry i teleskopy do obserwacji meteorów. Choć nie od dzisiaj wiadomo, że najlepiej obserwuje się meteory bez jarzącego Księżyca i gołym okiem . Ja odpuszczam - pozostając przy swoim zdaniu. A Ty uprawiaj sztukę dla sztuki. Pozdrawiam.

 

Krakus

Link to post
Share on other sites

Obserwacje teleskopowe maja jedna, niezaprzeczalna przewage nad nieuzbrojonym okiem: umozliwiaja dokladne zakreslenie trasy przelotu meteoru na tle gwiazd.

Przy jasnym tle nieba nie widac zbyt wielu gwiazd. Nie mamy wiec punktu odniesienia, by zaznaczyc trasy przelotu meteorow. Wystarczy jednak skierowac szerokokatna lornetke w odpowiedni rejon nieba, by widziec kilkanascie gwiazd, wobec ktorych bedziemy mogli "nawigowac" zaznaczajac przeloty na mapie.

 

Cel ma to dwojaki. Umozliwia dokladniejsze wyznaczenie radiantu roju, oraz przy obserwacjach bazowych (oddaleni od siebie obserwatorzy rejestruja ten sam fragment nieba) wyznaczenie wysokosci przelotu.

Wykorzystuje sie przy tym "znane i lubiane" zjawisko paralaksy.

O tego typu obserwacjach wspominal chyba nawet P.G.Kulikowski w kultowej ksiazce Poradnik miłośnika astronomii.

 

Choć nie od dzisiaj wiadomo, że najlepiej obserwuje się meteory bez jarzącego Księżyca

Bardzo lubie chodzic w adidasach i lekkim ubraniu. Nie od dzis wiadomo, ze tak jest najwygodniej. Dlatego tez w srodku zimy mam w ten sposob wychodzic z domu? Nie mam wplywu na zastane warunki srodowiska. Przy pomocy sprzetu moge jednak w jakis sposob sie do nich dostosowac. To nie ja jednak ustalam faze Ksiezyca przypadajaca podczas maksimium jakiegos roju.

Moge wiec w poblizu pelni zobaczyc pojedyncze sztuki przelatujace "gdzies" na niebie, badz teleskopem (dokladniej krotkoogniskowym refraktorem z dlugim, szerokokatnym okularem badz lornetka) zaznaczyc trase przelotu meterow, by sprobowac wyznaczyc radiant. Moje podejscie jest zupelnie pozbawione sensu?

 

Choć nie od dzisiaj wiadomo, że najlepiej obserwuje się meteory [...] gołym okiem .

Umow sie ze znajomym obserwujacym z innego miasta na obserwacje bazowe. Bardzo interesuje Was wysokosc, na jakiej wystepuje to zjawisko. Oczywiscie bedziecie obserwowac golym okiem, bo lornetka sie do tego nie nadaje? Edited by r.ziomber
 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 119 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 236 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.