Jump to content

Motofocus do teleskopu TAL 200K


Guest leszekjed
 Share

Recommended Posts

Guest leszekjed

Wyciąg w tym teleskopie ma dość specyficzną konstrukcję. Podstawa wyciągu jest okrągła co sprawia, że jest dość mało miejsca na elementy napędu. Sam wyciąg ma dość prostą ale skuteczną konstrukcję (bez wspomagania np. za pomocą teflonu !) zapewniającą odpowiednią sztywność w całym zakresie ruchu oraz możliwość regulacji luzu w krańcowych położeniach za pomocą podkladek pod zębatkę roboczą. Dokładnośc regulacji położenia wynosi ok. 11 um. Dokładniejszy opis z rysunkami elementów focuser-a znaleźć można na mojej stronie www.lx-net.prv.pl/talmotof1.htm .

L.J.

foc3_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Niestety, nie posiadam w tej chwili żadnego aparatu fotograficznego, a obiektyw od webcama rozebrałem w poszukiwaniu filtru -IR. Dlatego zdjęć motofokusa (dalej MF) zamontowanego do mojego Tała 200K na razie nie będzie. A szkoda, bo jest na co popatrzeć.

 

Wyciąg dostałem od Leszka w takim stanie, jaki widać na fotografii powyżej. By go zamontować do teleskopu, musiałem go częściowo rozebrać. Przezornie, Leszek dołączył mi instrukcje "krok po kroku", w jaki sposób mam go zdemontować by potem zmontować ponownie. Pełen profesjonalizm - poszło mi szybko i sprawnie.

 

Zanim dostałem MF od Leszka, zastanawialem się - po co aż 4 tryby pracy? Opisy podobnych MF "homemade" jakie widziałem w sieci miały zwykle 2 tryby pracy - szybko i wolno. Wydawało mi się, że to wystarczy.

Nic bardziej błędnego - 4 tryby pracy MF Leszka są bardzo przydatne, a obsługa ich jest banalnie prosta i intuicyjna. Wystarczy po raz pierwszy wziąć do ręki pilota i wcisnąć guzik "wysuń", by przekonać się o słuszności koncepcji Leszka.

Tryb pierwszy przesuwa wyciąg bardzo szybko. Fokuser w Tał 200K jest bardzo krótki, raptem 35 mm. W 1 trybie wysuwa się do końca w ok. 5 sek.

Tryb drugi pozwala nam dokładniej wyregulować ostrość, np po przesiadce z okularu Celestrona na NPZ.

Tryb trzeci, dużo spokojniejszy, pozwala dokładnie wyregulować ostrość. Gdyby chodziło o obserwacje wizualne - na tym można by zakończyć.

Ale jesli chodzi o astrofoto - różnica między ostrością ustawioną dobrze, a perfekcyjnie jest kolosalna!

Przekonali się o tym Ci, którzy używają programów typu DSLR Focus (dla lustrzanek) , czy QFocus (dla webcamów). I tutaj tryb czwarty, ze swoimi pojedynczymi krokami silnika (których nie widać, ale wyraźnie słychać, jako przyjazne "cykniecia") otwiera wielkie pole do popisu.

 

Do tej pory testowałem MF tylko w biały dzień, bo 1) jak masz za co, to nie masz kiedy i 2) astrozakupy, pogoda do dupy... Przepraszam za dygresję i wracamy do tematu ;o)

Żaden z moich okularów, czy zestaw barlow NPZx3 + webcam Vesta nie robi wrażenia na pracy MF. Fakt, że nie mam 1,2 kg Naglerów, a tylko Lantana Soligora, czy inne zwykłe SPL.

 

Zarówno sam wyciąg, jak i pilot do jego obsługi sprawiaja pozytywne wrażenie, z czego mechanizm wygląda solidniej. Widać, że jest to ręczna, jadnostkowa produkcja, ale jestem przekonany, że ten sam zestaw ubrany w czarną plastikową obudowę i pilot z napisem np: Meade, kosztował by co najmniej x4.

Jeśli bym miał jakieś uwagi, to chciałbym, by kabelek od pilota był mniej solidny, a bardziej giętki, no i mógłby być połowę krótszy...

Bardzo liczę na prawdziwe tesy bojowe pod gwiazdami. Jetem pewien, że MF od Leszka pokaże pazurki.

 

PS.

Człowiek do dobrego przyzwyczaja się bardzo szybko - Leszek zostawił mi prawe kółko fokusera do ręcznego kręcenia. Już zapomniałem, jak się to robi, a jak usiłuję sobie przypomnieć, to tylko sie złoszczę, bo mi obraz tańczy i skacze.

 

Polecam wszystkim taki wynalazek, jest to niesamowicie wygodne i przydatne rozwiązanie. A w astrofotografii prawdopodobnie niezbędne.

Link to comment
Share on other sites

Zachęcam - bo naprawdę warto.

Wcześniej miałem problemy z fokusowaniem i prowadzeniem - teraz mam tylko z prowadzeniem :?

 

Jedną rzecz Leszku bym zmienił od razu - kabel od pilota. Jest zbyt sztywny i przewraca mi samego pilota. Nie mogę go położyć, tam gdzie chcę, tylko tam, gdzie mi kabel pozwoli. Wymienię go przy najbliższej okazji.

A dwie rzeczy już sobie przerobiłem - obie, rzecz jasna, kosmetyczne.

1. Zmieniłem kierunek wysuwu wyciągu. Gdy teraz wcisnę guzik z lewej (strzałka "do tyłu") to wyciąg jedzie do tyłu. Strzałka "do przodu" przesuwa wyciąg do przodu (czyli wsuwa go do teleskopu). Te kierunki "do przodu"/"do góry" są umowne, ale dla mnie jest teraz bardziej intuicyjnie.

2. Gniazdo na pilota zamocowałem na stałe w uchwycie silnika - w tym miejscu, gdzie dwoma czarnymi paskami były zaciśnięte kabelki wychodzące z silnika. Mam teraz trochę większy ład - jeden zwisający kabelek mniej.

Tak jak mówiłem - to drobna kosmetyka, którą "przy okazji" wizyty szwagra elektronika udało mi się uzyskać :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.