Skocz do zawartości

Kometa Jacques C/2014 E2 w Kasjopei


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Tą fotką kończę swoje fotografowanie tej komety.

Setup: FSQ 106N, STL 11000, EM-200.

Czas Ha:18x600 sek, L: 18x600 sek, RGB: 3x(5x600 sek)

Temp. matrycy -20 C.

Trogir, Chorwacja. Background przygotowałem przez 3 dni 0d 17.08.2014.

Kometa fotografowana 20.08.2014 o godz. 23:30 CET.

 

 

 

Fajne ! Dobry pomysł i bardzo dobra realizacja.

Z ciekawosci zapytam czy Pix wspiera jakos składanie komet aby usunac te gwiazdokropki tła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne ! Dobry pomysł i bardzo dobra realizacja.

Z ciekawosci zapytam czy Pix wspiera jakos składanie komet aby usunac te gwiazdokropki tła ?

Niestety, ręcznie w PSie. Po złoźeniu medianem klatek zalignowanych modułem CometAlignment większość znika .

Jedną rzecz chce podkreślić, bo chyba nie dla wszystkich jest to jasne... To nie jest jednoklatkowiec! To złożona obróbka LRGB komety z LRGB tła z Ha tła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą fotką kończę swoje fotografowanie tej komety.

 

Zdjęcie przepiękne, tylko znowu jej ogonek przyciąłeś przy kadrowaniu, tak jak na pierwszym zdjęciu w tym wątku. :flirt:

Swoją drogą, jak to jest, że tyle osób foci kometę a tylko Tobie prezentuje ona tak okazałą kitę, że trudno zmieścić ją w kadrze... :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo wszyscy upierają się żeby zrobić kometę w jednym ujęciu i najlepiej żeby nie było kresek z gwiazd. Tak się nie da. Luminancja ogona jest złożeniem X zdjęć tak jak normalnego DSa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo wszyscy upierają się żeby zrobić kometę w jednym ujęciu i najlepiej żeby nie było kresek z gwiazd. Tak się nie da. Luminancja ogona jest złożeniem X zdjęć tak jak normalnego DSa.

 

Wesselu drogi ja się nie upieram i mimo to ogonek wyszedł taki marny że nie umiem go przenieść na ekspozycje z gwiazdami. Mój podstawowy problem jest w tym że algorytmy stackujące nie usuwają wystarczająco gwiazd nawet przy zastosowaniu fikuśnej rejestracji (przerwy między luminancją) tym bardziej dziwi mnie to jak Tobie i napoleonowi udało się to zjawisko tak pięknie uwiecznić. A może po po prostu na ogonek się już spóźniłem (23-24 sierpień) lub użyty sprzęt nie uprawnia do rejestracji takich zjawisk ;)

 

Group1-LRGB.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym ogonkiem to jest tak: a) najdłuższe możliwe czasy + fikuśne algorytmy usuwania gwiazd + możliwie jak najmniejsza światłosiła - najlepiej f/1:)

 

No właśnie tak mi się zdawało - zdradź proszę jakiego prowadzenia używałeś - custom czy sideral a może guide na kometę ?

Jakie te algorytmy fikuśniejsze używałeś niż moje ;) ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No właśnie tak mi się zdawało - zdradź proszę jakiego prowadzenia używałeś - custom czy sideral a może guide na kometę ?

Jakie te algorytmy fikuśniejsze używałeś niż moje ;) ??

Przy wyborze parametrów ekspozycji uwzględniam zawsze kilka parametrów: wysokość komety nad horyzontem, odległość od Słońca, aktualną jakość nieba, prędkość ruchu pozornego komety. Jeżeli chodzi o algorytmy, czyste zdjęcia wymagają olbrzymiej ilości pracy np. usuwania gwiazd ze zdjęć przed ich łączeniem (Photoshop), tradycyjnego ustawiania na gwiazdy i na kometę, odejmowania obrazu komety z każdej klatki, łączenia klatek w całość (nie zawsze mam czas, aby wykonać wszystkie te kroki, dlatego częściej prezentuję, rezultaty osiągnięte na poszczególnych etapach: sama kometa, pojedynczy obraz komety, sumy na kometę). Rzadko jest czas, aby stosować "dithering" i przerwy wymagane do lepszego usuwania gwiazd. Są co najmniej dwie szkoły fotografowania LRGB kamerą mono komet, dużo Lum, krótko RGB np. (R,G,B x 3 lub 3xR + 3xG + 3xB. Komety są bardzo kapryśne, a najlepsze obrazy zazwyczaj uzyskuje się (w Polsce i nie tylko) w krańcowych warunkach np. 30min przed świtem astronomicznym albo zaraz po zmierzchu astronomicznym, gdy człowiek i sprzęt jest albo zmęczony albo nie w pełni przygotowany :). O warunkach nie wspomnę (mgły, zaświetlenie nieba itp.)

Edytowane przez napoleon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się udało uzyskać obraz warkocza komety dopiero po zestackowaniu ze wskazaniem na kometę i w trybie madian. Bardzo mnie to ucieszyło, bo na pojedynczym rawie nie ma nawet śladu warkocza. Stack 40 x 90 s ISO 1600, Canon 450D mod. W trybie Average coś tam majaczy, ale kreski gwiazd wszystko przesłaniają.

stack median.TIF II_5 fb.jpg

stack median.TIF IIIcrop fb.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno się stackować komet metodą Average. Jest to zwykła średnia, więc "zakłócenia wysokiej mocy" nie zostaną wyeliminowane (stąd właśnie kreski z gwiazd). Tutaj powinno się stosować metody, które odrzucają wartości skrajne, czyli mediana lub Sigma Clipping.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno się stackować komet metodą Average. Jest to zwykła średnia, więc "zakłócenia wysokiej mocy" nie zostaną wyeliminowane (stąd właśnie kreski z gwiazd). Tutaj powinno się stosować metody, które odrzucają wartości skrajne, czyli mediana lub Sigma Clipping.

 

Rzeczywiście!

Zestackowałem w Median i wyszło więcej ogonka:)

Dzięki, nie wiedziałem tego.

 

kom_warkocz.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniec końców, ale udało mi się ją "ustrzelić" :) ale tylko z Leszna, a więc światła metropolii robią swoje ;)
EQ6, TS APO65Q + Atik 314L+ oraz SW102/500 + Atik Titan

13 x 3 min (L), sensor -15 stopni, darki i biasy

C2014 E2 Jacques CA integration wo sig ign sn.jpg

C2014 E2 Jacques CA integration.jpg

Edytowane przez Bartosz
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniec końców, ale udało mi się ją "ustrzelić" :) ale tylko z Leszna, a więc światła metropolii robią swoje ;)

EQ6, TS APO65Q + Atik 314L+ oraz SW102/500 + Atik Titan

13 x 3 min (L), sensor -15 stopni, darki i biasy

Piknie :)

 

na szybko 1 klatka LRGB (9min)

 

Jacques-crop.jpg

 

z adnotacjami

 

Jacques_crop_Annotated1.jpg

 

i na kometę L(57min)RGB(20min).

 

Jacques-LRGB-crop-29-Aug-14.jpg

Edytowane przez napoleon
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.