Skocz do zawartości

Flat innym sposobem :)


dargeo

Rekomendowane odpowiedzi

Wyrównaj kanały: najniższe wartości z najwyższymi. Oczywiście pomijasz hoty. Nie ma znaczenia wartość ADU na flacie, ważne żeby nie był zbyt ciemny i nie przepalony. Nie mam doświadczenia z kolorowymi kamerami, ale nie sądzę by kolorowy zafarb na flacie pomagał w czymkolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrównaj kanały: najniższe wartości z najwyższymi.

wyrownane w ps po srodku kadru, szara pipeta 11x11 pixeli

 

flat-pipeta-small.jpg

 

ponizej calkiem surowy flat-plik fit

https://www.dropbox.com/s/km1nanbj9m5a9kd/F_2015-12-08_09-57-28_2015-12-08_4.375s_Bin1x1__-20C.fit?dl=0

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poskladalem wszystko DSS i... - brzegi sa wyrownane i paprochy usuniete

oto porownanie; po 4 klatki z kazdego rodzaju.

 

prosze o ocene. dzieki :-)

 

bez flata (light+bias)

LB2.jpg

 

z flatem (lihgt+bias+flat)

LBF2.jpg

 

 

wrryyy!!!! po dodatniu darkwo wszystko znowu brzydko wyglada.....

full lihgt+dark+bias+flat

LDBF.jpg

 

 

 

EDIT:

moze zestackuje wiecej klatek wtedy bedzie lepiej....?

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz po pelnym stacku jest ok, a prznajmniej mi tak sie wydaje.

23x600s light

30x dark

30x flat

30x bias

tlo nadal jest nierowne, ale paprochow juz brak.

Mysle, ze gradientXterminator rozwiaze mi reszte porblemow z nierownym tlem.

Jakos nie jestem zadowolony z Fitsworka w tym temacie.

 

tylko 2x levelsy i 1x krzywa.

wszystkie zdjecia plejad obrabiane w identyczny sposow.

ILOSC KLATEK=POPRAWA JAKOSCI!

widac laczenie klatek po meridianie, wiec potrzebny bedzie crop, ktory wytnie czesc niedosiwetlonych rogow.

M45_LDFB2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od rana stackuje pliki na rozne sposoby. pliki miela 2 kompy.

- bez darkow,

- klatki przed meridian flip osobno z tymi po flipie,

- flaty ADU 10k, 15k, 20k, 30k, 40k

Wszystko w roznych kombinacjach i ..... i nie ma zadnej poprawy.

 

Wyglada na to ze zrodlo swiatla do flatow jest slabe.

Moze jutro wyjde na zewnatrz i skieruje teleskop w niebo (+jakis bialy material), zamiast w laptop?

 

Tak chodzi mi o przesunięcie kadru - po ostrzeniu lub flipie trzeba zrobić plate solve i się skorygować - Astrotortilla to darmowy program który Ci to umożliwi ;)

Czy on dziala pod maximem, a z APT nie da rady go uruchomic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja chciałem się podpiąć do tych flatów,, może Piotrem ,Ryszardo, Wessel, którzy mieli tez te problemy, jak dobrze pamiętam ...

pomogą w szukaniu rozwiania ... chodzi o te okrągłe plamy - nie są usuwalne flatem !_? a z drugiej strony , czy te flaty są ok , bo wyglądają co najmniej dziwnie ... _?

flat od lewej

Adu 20 00, 30 000 , 50 000 , bez

 

flat 20 30 50 tys.jpg

 

zdajcie jak wyżej , z użyciem flatow ...

Foto i flaty manual.jpg

 

Foto i flaty.jpg

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 20000, czy 30000 ADU, o których mowa tyczy się bardziej kamer mono. W kolorze jest taka różnica, że kanały są różnie naświetlone, a u Ciebie nawet bardzo różnie (czemu ten zielony tak odstaje?). Podczas, gdy średnią masz na 30000 ADU, to zielony jest już blisko przepalenia. Ja bym bardziej patrzył na oko, niż liczby. To pik najbardziej z prawej ma być na tych iluś tam ADU, a nie średnia. A kanały powinny być w miarę zgodnej jasności. Kalibracja koloru flata to moim zdaniem zły pomysł. Zafarb nie przeszkadza, a kalibracja być może nie jest liniowa i jeszcze coś spapra.

Ja z doświadczenia powiem, że do tej pory robiłem flaty na niebie + prześcieradło (kilka/kilkanaście warstw!), ale miałem problemy na jasnych filtrach, bo moja kamera ma min czas exp 200 ms, a trzeba było mniej. Do tego ostatnio odkryłem, że te flaty nie są idealne, coś jest nierówno. Zrobiłem więc flata na monitorze w domu + 1/2 warstwy prześcieradła - wyszło super! Idealna kalibracja. Dlatego myślę, że u Ciebie trzeba znaleźć problem i robić dalej na ekranie - to świetna metoda. Niebo jest tyle gorsze, że na kolorze będzie straszna dysproporcja między B i R - większa, niż teraz. A tego należy unikać.

 

Naski, te placki powinny się wywalić. Coś musisz źle robić. Ale najlepiej jest te placki usunąć hardwerowo, a nie softwerowo :) Czyli wyczyścić filtr/korektor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tayson

 

Flaty, darki, biasy analizuje się jako czarno-białe a nie kolorowe. W poście 50 masz flata czarno-białego i widać że histogram jest za blisko prawej strony czyli ponad 2/3 wartości histogramu. Programy stackujące materiał kalibrują jako monochromatyczny dopiero przed stackiem jest debayeryzacja i właściwy stack.

 

Porównanie w poście 50 flata i lighta do niczego się ima bo są za mocno wyciągnięte.

 

Próbowałeś sztucznego flata tak dla zabawy w Fitswork-u

http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2013/02/fitswork-sztuczny-flat.html

 

A przeczyść matryce bo ten duży syf jest do usunięcia.

Edytowane przez Alien7101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jak prawidłowo należy zestackować flaty, a jak darki? Jako średnią, czy medianę?

Załóżmy, że mamy ich np. po 30.

Średnią, chyba że kamera losowo sieje hotami :) proponuje każdemu choć raz złożyć materiał ręcznie obserwując jak się zmienia anie tylko automaty !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja chciałem się podpiąć do tych flatów,, może Piotrem ,Ryszardo, Wessel, którzy mieli tez te problemy, jak dobrze pamiętam ...

pomogą w szukaniu rozwiania ... chodzi o te okrągłe plamy - nie są usuwalne flatem !_? a z drugiej strony , czy te flaty są ok , bo wyglądają co najmniej dziwnie ... _?

flat od lewej

Adu 20 00, 30 000 , 50 000 , bez

 

attachicon.gifflat 20 30 50 tys.jpg

 

zdajcie jak wyżej , z użyciem flatow ...

attachicon.gifFoto i flaty manual.jpg

 

attachicon.gifFoto i flaty.jpg

 

 

 

 

Flaty w mojej opinii wyglądają ok.

Co do efektu na zdjęciach, u mnie pojawia się podobny efekt kiedy redukuje zdjęcia o stosunkowo długim czasie naświetlania.

Prawdopodobnie wychodzi niejednorodność tła spowodowana LP.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnią, chyba że kamera losowo sieje hotami :) proponuje każdemu choć raz złożyć materiał ręcznie obserwując jak się zmienia anie tylko automaty !!

Jak widać są różne szkoły...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.