Skocz do zawartości

C/2014 Q2 (Lovejoy) - obserwacje


Rekomendowane odpowiedzi

Ma +6 mag lecz przez lornetke nie widac jeszcze warkocza. Dopiero na foto.

Warkocz w ostatnich dniach szybko zyskuje na jasności. Przedwczoraj i wczoraj David Seargent pisał, że w lornecie 25x100 warkocz jest dość oczywisty. Wcześniej kilku obserwatorów donosiło, że jest widoczny w teleskopie.

 

Co do jasności, to znakomita większość ocen z ostatnich 2-3 dni zawiera się w przedziale 5.5 - 6.0 mag.

 

Dziś niedługo przed północą, na południu kraju kometa będzie się już wznosić na 5-7 stopni nad połundniowym horyzontem, więc gdyby tylko pogoda pozwoliła, dałoby się ją już upolować.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warkocz w ostatnich dniach szybko zyskuje na jasności. Przedwczoraj i wczoraj David Seargent pisał, że w lornecie 25x100 warkocz jest dość oczywisty. Wcześniej kilku obserwatorów donosiło, że jest widoczny w teleskopie.

 

Co do jasności, to znakomita większość ocen z ostatnich 2-3 dni zawiera się w przedziale 5.5 - 6.0 mag.

 

Dziś niedługo przed północą, na południu kraju kometa będzie się już wznosić na 5-7 stopni nad połundniowym horyzontem, więc gdyby tylko pogoda pozwoliła, dałoby się ją już upolować.

Szczególnie druga część ostatniego akapitu jest cenna :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gerald-Rhemann-2014Q2_21_12_1419347235_f

 

Taken by Gerald Rhemann on December 21, 2014 @ Farm Tivoli, Namibia,SW-Africa

 

ASA Astrograph 12 f 3.6, FLI ML 8300, 3 panel mosaic LRGB 200/300/300/300 sec. each panel

 

Proszę kliknąć w miniaturę by zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna jest ta kometa.

 

Zobaczcie zbiór zdjęć Damiana Peacha tej komety

http://www.damianpeach.com/c2014q2.htm

 

 

-----

 

Są już jakieś animacje na którym widać ruch warkocza ?

 

 

 

---

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś chwilę po północy na kilkanaście minut pojawiła się dziura w chmurach. Postanowiłem więc zapolować na tę kometę i udało się :) Przez lornetkę widoczna była bez problemu jako delikatna mgiełka. Gołym okiem bez szans. No ale była tylko niecałe 4° nad horyzontem, więc i tak miałem szczęście, że udało mi się ją dostrzec ;)

 

attachicon.gifIMG_2381c.jpg

 

No to gratulacje!!!

Ja czekam na jutro(ma byc wkoncu pogoda dobra)!zobaczymy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są już jakieś animacje na którym widać ruch warkocza ?

 

 

Znalazłem min. taką:

 

Autor: Graeme Quinn

 

"Time-lapse movie compiled from 3 hours of still images

Imaged at Clayton Bay, South Australia, 21 December 2014

Astro-Physics 130 EDF GT refractor

Canon 6D, 3 minute exposures, ISO 1600"

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś pojeździłem w nocy z bratem po Beskidzie Niskim i kometę widziałem w fantastycznych warunkach. W lornetce 10x50 widoczna bardzo wyraźnie, jako duża, ładnie skondensowana "kulka". Jej jasność oceniłem lornetką na 5.1 mag, a średnicę głowy na 20'. Kometa była też słabo widoczna gołym okiem (oceniłem jej jasność na 5.0 mag). Gołym okiem była zauważalnie jaśniejsza od mu Col (5.1 mag), która była znacznie mocniej od komety "przygaszona" przez ekstynkcję, wydawała się też być minimalnie jaśniejsza od nu2 Col (5.3 mag), która z kolei z racji wiekszej wysokości nad horyzontem wydawała się być jaśniejsza od mu Col. Uwzględniając ekstynkcję w ocenie jasności, użyłem zimowych wartości odczytanych z tablic ekstynkcji publikowanych przez ICQ.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wczoraj korzystając z łaskawości pogody fotografowałem inny obiekt, ale nie byłbym sobą gdybym nie spróbował ustrzelić komety.

Jej położenie jest fatalne jak na razie dla mojej domowej lokalizacji, bo jest za drzewkiem, a dalej jest większe drzewko.

 

EQ6, Canon 70-200 L4 @ 130mm (co daje FOV 3,96 x 2,96 stopnia), Atik 314L+, -20 stopni (matryca :)), 30 sekund (pojedyncza klatka dla sprawdzenia czy kometa tam jest gdzie być powinna), Leszno, 2014.12.29. 23.10., bez dark i flat.

 

Teraz proszę o załatwienie pogody i ruszam w otwarty teren bo potencjał jest ogromny - jest jasna w cholerę :)

 

Już pracuję nad pogodą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubiegłej nocy kometa Lovejoy dopisała się do mojej listy zaobsewwowanych komet.

Lornetkowo i teleskopowo oczywisty jasny dość zwart obiekt.

Fotograficznie też atrakcyjny bo można coś w kadr wkomponować i Orion po sąsiedzku :)

 

 

Dzisiaj okolo godz. 20;40 udalo mi sie po raz pierwszy zaobserwowac komete C/2014 Q2 Lovejoy. Pomimo swiecacego bardzo jasno Ksiezyca i po wczesniejszym sprawdzeniu jej polozenia na mapce, zobaczylem ja praktycznie natychmiast w lornetce 10x50. Swieci obecnie pomiedzy dwiema dosc jasnymi gwiazdami w gwiazdozbiorze Zajaca. Wydaje sie byc obiektem dosc duzym o owalnym krztalcie, ale na dokladniejsze jej ogladanie trzeba bedzie poczekac, kiedy Ksiezyc nie bedzie przeszkadzal w obserwacjach. Wtedy tez przyjdzie pora na pamiatkowe fotki, bedzie pewnie warto.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już teraz jasność komety szacuje się na 5.2 mag a może mieć poniżej 4 mag

 

 

 

 

 

Witam! Ładnie wygląda :) desperacko ustawiałem montaż przy - 13 stopniach by wogóle coś z fotografować od 1,5 miesiąca , księżyc przeszkadza ale lepiej dziś niż jutro :)

Edytowane przez Andrzej78
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed kilkoma minutami widziałem znów kometę. Tym razem z Krosna i przy jasnym Księżycu. W lornetce 10x50 było ją widać bardzo wyraźnie, jako dość duży, mocno skondensowany, okrągły, szarozielony obiekt. Jej jasność oceniłem na 4.9 mag, a średnicę jej głowy na 15'.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.