Skocz do zawartości

C/2014 Q2 (Lovejoy) - obserwacje


Rekomendowane odpowiedzi

Panowie ładne fotki :) ważne że pogoda była i można było ją zobaczyć :) nawet przy księżycu ,bez problemu namierzyłem ją szukaczem 9x50 tuż po godz.18 tej .Pięknie widać było ją w powiększeniu 66 razy i na tym tylko zobaczyłem bo szkoda mi było czasu i wziąłem się do fotografowania na rurce GSO 8' 1000 mm f5, Pentax K-5 ,uczę się dopiero obrabiania no i na dodatek czasu brak ale na szybko obrobiłem fotkę z czasem 3x20 sek. iso 2500 warkocz no coś tam widać ale to przy księżycu to kiepsko :) Pozdrawiam Czystego Nieba :)

 

Coś ten Pentax dziwne kolory daje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu po niemal miesiącu oczekiwania, roku pańskiego 2015, 10 stycznia, rozstąpiły się chmury (na 15 minut, ale to wystarczyło), niczym rewolwerowiec sięgnęłem szybko po lornety i w końcu ujrzałem. Kometa w lornetce 10x50 wygląda jak wyraźna gwiazdka otoczona okrągłą mgiełką. W lornetce 15x70 to samo, tylko troszkę większe, przypomina trochę M13.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie również chmury rozstąpiły się na kilka chwil wiec jak z procy wystrzeliłem z synta 8 przed dom. Pozycje komety sprawdziłem szybko w CdC spojrzałem na niebo i bez wątpliwości kometa była widoczna gołym okiem, na zachód od widocznej gołym okiem gwiazdki v Tau, jako delikatnie rozmyta plamka o dosyć pokaźnych rozmiarach. W moich warunkach rozmiarem porównałbym ją do widoczności M42 gołym okiem. W 8'' i przy okularze 25mm od razu widoczne gwiazdopodobne jądro oraz otaczające je halo które wypełniało większość pola widzenia okularu. Widok zaprawdę imponujący, również zaczynał majaczyć delikatny zielonkawy kolorek. Próbowałem dojrzeć warkocz ale nie do końca byłem pewien czy coś w tle zaczynało majaczyć, czy usilnie próbowałem się go wypatrzyć, aczkolwiek ta delikatna poświata zaczynała delikatnie majaczyć mniej więcej równolegle do horyzontu, również próbowałem z 2'' okularem 30mm i tam także poświatka delikatnie majaczyła mniej wiecej równolegle do horyzontu jednak rozciągała sie na całej szerokości pola widzenia okularu. Widok zaiste imponujący jak na pierwsze poważne podejście do komety. Szkoda, że tak wieje bo można by próbować fotografować.

 

Pozdrowka

Tom

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tempo, w jakim ta kometa zyskiwała na jasności jest niesamowite. Ciężko mi teraz przypomnieć sobie drugą kometę, która jaśniała by tak szybko (mam na myśli oczywiście zależność jasności komety od jej odległości od Słońca) przez tak długi czas.

 

Obserwacje z ostatnich dwóch dni wskazują, że kometa ma jasność około 4.0 mag (większość obserwujących w dobrych warunkach ocenia ją na 3.9 - 4.2 mag).

 

Dość rzadko się zdarza, aby tak jasna kometa świeciła tak wysoko nad horyzontem na ciemnym niebie.

 

 

Jeszcze jedna uwaga - coraz więcej osób pisze o warkoczu komety "ogon". Komety jednak ogona nie mają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wiało jak rzadko kiedy :), ale trzeba być twardym :) Około 23 rozpogodziło się i zamiast iść spać wyszedłem na taras.

2015.01.10. Leszno.

EQ6, TS APO 65Q z Atik 314L+, guider 210/60 z Atik Titan.

10 x 90 sekund

 

Gratuluję :). Zamiast fotografować podziwiałem kometę zza szyby okna wyglądała super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

What is "disconnection event" ?

To efekt uderzenia mocnego wiatru słonecznego - z dużego CME a że ostatnio słoneczko bardzo aktywne...

W tym wypadku wydaje mi się, że chodzi o tą środkową część warkocza :yes: która tak jakby znajduje się w środku zewnętrznego, została ona zdmuchnięta przez wiatr słoneczny.

Czasem to ładnie widać przy złożeniu klatek z sond stereo. na przykładzie komety Encke poniżej

https://www.youtube.com/watch?v=wIcAjZvkg28

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przed północą u mnie też otworzyło się okno w chmurach i mogłem przez parę minut popatrzeć na kometę na krystalicznie czystym niebie, co prawda przez okno, ale zawsze. Z powodu wichury dodatkowo nie było prądu w całej okolicy, ale niestety o tej porze Księżyc już świecił, co zniweczyło efekt braku LP spowodowany brakiem prądu.

 

Mimo to kometa była widoczna zerkaniem gołym okiem jako słaba mgiełka, w lornetce 15x70 prezentowała się wspaniale, z dużą mglistą otoczką, najlepiej jak do tej pory ^_^ Teraz pozostaje tylko czekać aż pogoda się zlituje i będzie trochę czystego nieba zanim wzejdzie Księżyc.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@falcmoon też próbowałem składać kometę na gwiazdy i na kometę jednocześnie w DSS i efekt był taki sam jak u Ciebie, może potrzeba do tego mocniejszej maszyny ;) Z tego też wzdględu wolałem poskładać sobie na dwa razy, na gwiazdki i na samą kometę.

ps. Jakim sprzętem strzelałeś w kometę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@falcmoon też próbowałem składać kometę na gwiazdy i na kometę jednocześnie w DSS i efekt był taki sam jak u Ciebie, może potrzeba do tego mocniejszej maszyny ;) Z tego też wzdględu wolałem poskładać sobie na dwa razy, na gwiazdki i na samą kometę.

ps. Jakim sprzętem strzelałeś w kometę ?

Yui, nie wiem czy to problem sprzętu, będę próbował workaround'ów. Nie narzekam na maszynę.

Strzelałem newtonem 203/1000 bez guid'ingu/męczę się z dostosowaniem szukacza ale ciężko z obejmami itp (niestety na dodatek miałem błąd justowania na biegun :S) z zamontowanym canonem (wtedy jeszcze niemodowanym) 450d + korektor comy. Warunki były średnie bo latałem między córą a sprzętem ;)

pzdr DS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, zastanawiam się, jaki czas ekspozycji zastosować na kometę przy skali 1,1"/pix (gdyby akurat się wypogodziło...). Patrząc na stellarium, to kometa zasuwa równo, jakieś 6"/min (ktoś potrafi to potwierdzić wiarygodnym źródłem?). A więc wychodzi, że optymalny czas to... 10s, akceptowalny to pewnie 25s. Strasznie krótko. Oczywiście chciałbym, żeby kometa się zauważalnie nie rozjechała. Przy takich czasach, to myślę, żeby robić fotki w bin2, bo wtedy zaoszczędzę dużo na czasie sczytywania klatek (2s vs 10s). Czyli miałbym już 2,2"/pix i teoretycznie czas można by wydłużyć do jakiś 45 s. Do dalej mało. Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja strasznie wierzyłem, że pogoda dopisze w sobotę, ale niestety jak to u mnie bywa notorycznie od ostatniego roku.. co jakieś ciekawe zjawisko, to niestety chmury, chmury i chmury tylko :(

 

Coś ta pogoda nie rozpieszcza nas ostatnio :(

 

 

Polubiłem Twój post w ramach solidarności z zachmurzonymi. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.