Skocz do zawartości

C/2014 Q2 (Lovejoy) - obserwacje


Rekomendowane odpowiedzi

Przy okazji - pytanie nowicjusza: czy zamiast trudzić się z trackingiem na kometę nie prościej uźyć np. edytora komet w DSS ?

Jaka jest przewaga trackingu na kometę (bo zakładam, źe jakaś jest) ?

 

Jak ktoś chce robić długie ekspozycje, to DSS nie pomoże przecież...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SOA#1 - u mnie działa :)

 

Frugosław a masz "zaptaszkowane" pole w edytorze US "załaduj przy uruchomieniu programu"? Jedynie to mi przychodzi do głowy...

 

Mam, ptaszek siedzi, ciekawa sprawa bo parę lat temu kometki wchodziły mi do Stellarium jak burza, coś chyba nie tak z moim komputerem....mam nowa wersję Stellarium 0.13.1

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z obserwacji, przejrzystość dzisiaj niespotykana i widoki świetne, jedynie mocny wiatr trochę przeszkadzał w obserwowaniu. Kometę odnalazłem natychmiast, jest wyraźnie widoczna gołym okiem na wprost jako słaba "gwiazdka" z delikatną mglistą otoczką. W lornetce 15x70 widok wspaniały, widoczne centralne pojaśnienie z dużą kulistą, szarą, jasną mgiełką dookoła, wydawało mi się, że nieco niesymetryczną.

 

Po dłuższym wpatrywaniu się i przyzwyczajeniu wzroku do ciemności wydawało mi się, że widzę słabiuteńki cienki warkocz, ale to chyba wytwór mojej wyobraźni :icon_wink: Chociaż jak patrzę na zdjęcie wykonane przez Pjotrka wyglądało to całkiem podobnie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne niebo dzisiaj. Kometa widoczna gołym okiem a w lornetce 10x50 powala. Widać nawet początek warkocza przy samej głowie. Rewelacja.

 

Andrzej

Oooo, też bym tak chciał. Jeszcze jej nie widziałem nie mówiąc nawet o fotografowaniu :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo, też bym tak chciał. Jeszcze jej nie widziałem nie mówiąc nawet o fotografowaniu :no:

 

No tak w WLKP tez dziś dopiero bezchmurny wieczór w nowym roku....

Lukam w tkz. Lidletkę więc sądzę że w lepszej widać o wiele lepiej... Na fotki czekam za godzinkę jak mi przejdzie na SW żeby z balkonu ją sięgnąc.

 

Andrzej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również potwierdzam widoczny warkocz w lornetce 10x50, w lewo skierowany. W teleskopie pięknie widoczne jasne jądro i ewidentnie zielony kolor. Gołym okiem widoczna bez problemu. Oj dawno takiego nieba nie było nad Krakowem.

 

Zgadza się, przyjemnie ciepło jak na tę porę roku, brak śniegu rozjaśniającego tło, niebo piękne, zasięg >5 mag (odcięty budynkami od latarni ulicznych), kometę okiem nieuzbrojonym widziałem zerkaniem i czasem patrzeniem na wprost. W sprzęcie rewelacja, średnica 12', gwiazdopodobne jądro, jasność +-5mag, w Newtonie wydawało mi się, że widziałem warkocz, ale nie jestem pewien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od paru dni obserwuję tę kometę na zdjęciach (zgodnie z nazwą tego wątku "obserwacje" :P) ale jednak zobaczenie jej na własne oczy przez lornetkę, mimo że daje technicznie gorszy obraz, to jednak są inne wrażenia!

 

nareszcie fajna pogoda, kto nie widział ten trąba! :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byliśmy sporą grupą na Tąpadłach

kometa widoczna gołym okiem. W lornetce 12x60 widoczny warkocz. Może nie był jakoś specjalnie jasny ale był dostrzegalny. Długość momentami była zbliżona do długości pasa Oriona. Sprawdziłem z robionymi na bieżąco zdjęciami i kąt pozycyjny zgadzał się więc to na pewno był warkocz, a nie przywidzenie. Koledzy potwierdzali, ze też go dostrzegają

 

zrobiłem kilka fotek ale czekają na obrobienie

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to gołym okiem czy lornetką czy w teleskopie kometa jest urodziwym obiektem który w zależności od sprzętu odsłania swoje wdzięki.

Wizualnie byłem zdziwiony jak łatwo jest ją dostrzec, a samo jej położenie między Hiadami i Plejadami dodaje sporo piękna.

Lornetkowo rzuca się w oczy krótki warkocz i zielonkawo-niebieska barwa komy a teleskopowo pięknie widac gradację jasności komy: jasne gwiazdopodone jadro stopniowo rozprasza się się otoczką która tak na prawdę niewiadomo kiedy kończy się. W warkoczu dało się zauważyć czasem pojedyńcze blade włókna.

Co do jasności to oceniłem ja na 4.0mag. W wątku fotograficznym umieściłem szkic i fotografie komety.

 

Edytowane przez DARK
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Mnie pięknie widać kometkę tylko ten wiatr, pewno połowe zdjęć bedzie poruszone :( ale pogoda jest :)

U mnie wczoraj strasznie silnie wiało, a potem na niebie pokazało się wysokie mleko.

Stąd jedynie zdjęcie o charakterze poglądowym.

W lornetce 8x50 znalazłem ją w kilka sekund, W newtonie na dobsonie 12" widać było wyraźnie świecące jądro, otoczkę. Kometka bez trudu pokazała swój zielonkawo-niebieski kolor. Warkocza, niestety nie stwierdziłem, z uwagi na "s..f" z górnej półki nieba, który skutecznie psuł kontrast.

P.S.

Córcia (l.11) skomentowała, że "jest wielka jak Księżyc!"

C2014Q2_2015-01-13csmall.jpg

Edytowane przez don Pedro
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.