Skocz do zawartości

C/2014 Q2 (Lovejoy) - obserwacje


Rekomendowane odpowiedzi

Kometa C/2014 Q2 stereo i w kolorze biggrin.png

Zwracam uwagę na ciekawą kolorystykę warkocza..pisałem o tym wcześniej. W północnej części ( czyli w górze obrazka) jest więcej czerwonego , na dole więcej zielonego a dodatkowo jest niebieski. Tak wyszło ze złożenia dobrych, prawidłowo skalibrowanych klatek RGB. Warkocz "jonowy" jest zielonkawy u nasady.

Średnica głowy wyszła mi ok. 30 minut kątowych. Długości warkocza nie miałem jak zmierzyć biggrin.png

 

Wczoraj, godz. 19:30 LTC. 7x300 sek luminancja 5x1200 na kanał chrominancji.

Veloce, STL11k i ASA.

Brok nad Bugiem.

 

 

Gdyby tak jeszcze wizualnie było widać ;)

 

Moje wczorajsze obserwacje komety z balkonu w mieście.

Użyłem teleskopów ED100 i mojej 20-calówki oraz lornetki 10x56.

Kometa widoczna gołym okiem. Warkocz komety dosyć trudny do wyłapania w każdym ze sprzętów, jasne niebo nie rozpieszcza.

Raz mi zamajaczył w 20" dosyć zwiewnie i zerkaniem, dziwnie jakby w warkoczu nastąpiło jakieś zawirowanie i w tym miejscu na ułamek sekundy pojawiła się sama zmiana.

Przez chwilę, miałem wrażenie komy. Ale nic nie mogę potwierdzić, jak błyśnięcia, percepcja ledwo uchwyciła by odbić się w świadomości.

W EDku i lornetce, znacznie lepiej, ale też zerkaniem. W lornetce warkocz rozciągał się conajmniej na 1.5 stopnia. Lecz bez zbytnich zachwytów.

Widząc, że warunki mam zbyt słabe. Graniczne powiększenie tej nocy do 150x w newtonie.

Zaświetlenie miejskiego nieba i podmuchy wiatru powodujące "pracę" powietrza znad dachów.

Skupiłem się na jądrze komety w 20 calach.

W samej otoczce zaintrygowało mnie na ile jestem w stanie przyjrzeć się jądru. Co tli się w samym środku otoczki ?!

Z tła otoczki przeświecała gwiazda, dając wrażenie dwóch jąder komety, co za "spotkanie" !

Ach, a sama otoczka moja głowa toneła jakby w całunie z mgły. Tak wtulony, moim oczom ukazał się jasny nieregularny "kruszec".

Łłudził nieregularnym kształtem (co zapewne było wynikiem słabszych warunków seeingowych).

Jakby nie był tylko punktem światła. Uruchomiona wyobraźnia dawała posmak głębi przestrzeni Wszechświata, że gdzieś tam niedaleko w skali

kosmicznych odległości pędzi parując w wędrówce ku Słońcu ... A niech tam i ja popędzę na 15 tysięcy lat ...

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nareszcie fajna pogoda, kto nie widział ten trąba! :)

 

Nadal nie miałem okazji ^_^

 

Przypominam u Hamala wciąż nie ma pogody wiec ja bym uważał :D

:) A coś mnie podkusiło aby to zajrzeć ^_^ Czekajcie Wy !! ;)

 

 

Wie ktoś może jakie rozmiary kątowe ma dla nas jądro ? Ma w ogóle jakieś rozmiary czy jest punktowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kometa ponownie zaliczona z Wrocławia (przed chwilą)

coś wisi w powietrzu bo gołym okiem ledwo widać Plejady ale w lornetce kometa oczywista

przemieściła się bardzo wyraźnie w kierunku północnym i lekko na zachód

w lornetce 12x60 doskonale widać jasne jądro i rozmytą głowę, warkocz poza zasięgiem

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z obserwacji; tempo jaśnienia komety zatrzymało się na ok 4mag, rozmiary głowy także ale rośnie wyraźnie długość warkocza. Fotograficznie pięknie się umiejscowiła a jej zielona barwa głowy nie pozostawi jakichkolwiek wątpliwości gdzie i która to kometa niezaleznie jaki sprzęt fotograficzny skierujemy na nią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wróciłem z obserwacji bo już mgła zaszła i ledwo Jowisza widać. Najlepsze warunki byłymiędzy godziną 18-19, plejady bez problemu było widać gołym okiem z mojego balkonu. Poświęciłem komecie dość dużo czasu. W lornecie 15x70 zerkaniem od lewej strony tak jakby halo troszkę wydłużone ale warkocza nie moge być pewien. Klika dni temu byłem w plenerze i też przyglądałem się dłuższą chwilę wypatrując warkocza bez skutku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi również udało się zobaczyć kometę :) Obserwowałem we wtorek 13.01, kiedy to nagle większość kraju zrobiła się pogodna. Zaczęło się od zobaczenia koniunkcji Merkurego i Wenus na zachodzie ok godz 17 przez szybę autobusu podczas powrotu z uczelni :) Nie wiedziałem, że tego wieczoru miała być koniunkcja, dopiero dowiedziałem się, że to Merkury jest obok Wenus, a nie jakaś gwiazda po zaglądnięciu do Stellarium na telefonie :) Byli wtedy na jakiś 5 st nad horyzontem i szczęśliwym trafem znalazło się kilka dziur w zabudowie i drzewach, które pozwoliły na ich dostrzeżenie. To chyba moja druga obserwacja Merkurego, strasznie ciężko złapać skurczybyka :) Powyżej na dokładkę dostrzegłem Marsa. Od razu po powrocie do domu zacząłem się pakować i o 19 byłem na miejscówce. Pogoda wyśmienita, prawie bez wiatru, idealna przejrzystość. Najpierw oglądałem kometę w newtonie 200 mm. Przepiękna, wielka głowa z wyraźnym gwiazdopodobnym środkiem. Po chwili zobaczyłem również warkocz. Niestety nawet nagler 26 mm dawał za małe pole widzenia na ta kometę i nie dało się podziwiać jej pełnego piękna. Nie zarejestrowałem niestety koloru, pewnie dlatego, że moje niebo nie jest jakieś rewelacyjne (wieś blisko miasta). Jednak dzięki rewelacyjnej przejrzystości zasięg tej nocy był w okolicach 5,6 - 5,7 mag. Jak na ta miejscówkę, to bardzo dobrze (rewelacyjnie nawet). Nie obserowwałem za długo i przez to nie zaadoptowałem się należycie do ciemności, co też na pewno wpłynęło na widocznośc koloru. Spieszyłem się, zeby zrobić zdjęcia, co było moim głównym celem. apiąłem więc kamerę i włączyłem sesję, a sam oddałem się obserwacjom lornetkowym (przez 12x50) i gołym okiem.

W lornetce kometa była równie piękna. Piękna głowa z bardzo wyraźnym warkoczem, którego widziałem jakieś 1,5st. Niestety i tu nie dostrzegłem koloru. Gołym okiem natomiast kometa była oczywista nawet na wprost, przypominała lekko zamazaną gwiazdę i tworzyła charakterystyczny trójkąt równoboczny wraz z dwoma sąsiednimi gwiazdami (kometa w lewym górnym rogu, jedna gwiazda z prawej i jedna z dołu), które były podobnej jasności (trójkąt zajmował jakieś niecałe 2 st). Oczywiście również z Hiadami i Plejadami kometa tworzyła trójkąt równoboczny, znacznie większy i również stojący "do góry nogami". Niesamowity widok. To moja pierwsza kometa widoczna gołym okiem i chyba najjaśniejsza kometa, jaką widziałem :)

Niestety lub na szczęście niedługo po północy przyszły chmury, a ja zwinąłem sprzęt i udałem się do domu. Następnego dnia wstawałem ok 6.30, masakra :)

 

Zdjęcie pojawi się niebawem, walczę z obróbką, lokowaniem i sami wiecie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaliczona :)a propos dawnej dyskusji na temat tego co ma do zaoferowania amatorska astronomia obserwacyjna.

 

Wczoraj Ja-lornetka-kometa-dziewczyna laik

 

- Tu masz ustawioną kometę, na środku pod tymi dwiema na ukos gwiazdami, widzisz?

- Nie!

- Pokaż, hmm no masz ją na środku, taka mgiełka, zobacz teraz. Widzisz?

- Nie!

- Zobacz, masz tak ustawione na górze dwie gwiazdy a tu na środku jest taka bardzo jasna okrągła mgiełka, to jest kometa. widzisz?

- Hmmm, to takie rozmazane na środku?

- No!

- A ja myślałem że to coś nieostre jest. To jest kometa?

- Tak!

- Hmm

 

Czy jeszcze coś trzeba dodać w tym temacie? ^_^

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz - źle ustawiłeś priorytety :)

Powinno być:

Dziewczyna, kometa, lornetka i ja.

Od razu by zobaczyła, ale na coś więcej niż "Hmm" bym nie liczył. Obecnie nikomu nic nie pokazuje, bo szkoda czasu :rofl: i nerwów.

Edytowane przez Bartosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.