Skocz do zawartości

Co to za lunety ?


Tedi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanie odnosnie lunet jakie pojawiły się obecnie w sklepach foto, a mianowicie :

Optistar 375 x 60

Optistar 600 x 60

Optistar 800 x 60

pytałem w sklepie o tą pierwszą, ale pani która tam sprzedawała powiedziała mi że powiększenie ok 200x ?????, ale ma minus bo obraz jest do góry nogami hi hi hi....

Jeżeli macie jakieś info o tych produktach to dajcie znać. Dzisiaj pójdę do sklepu jeszcze raz i pospisuję wszystkie dane jakie mi się uda znaleźć, oraz spróbuję zrobić zdjęcia tych lunet.

Pozdrawiam

Tidi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedz!!

Tak mi się też zdawało ale podobno kto pyta nie bładzi.

Jeszcze raz dzięki.

A tak a propo oglądam niebo przez "namiastę teleskopu" Uniwersał, tylko się nie smiejcie bo mi sie chce płakać hi....,ale jakoś sobie radzę,raczej myślałem że dokupię jakąś lornetką 10x50 ale modeli jest tyle ile producentów a jeszcze i więcej.

Głównie chodzi mi o obserwowanie mgławic, a tym teleskopem co posiadam to bardzooooo trudnoooo.

Tedi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedz!!

(.....)A tak a propo oglądam niebo przez "namiastę teleskopu" Uniwersał, tylko się nie smiejcie bo mi sie chce płakać hi....

Tedi

 

a dlaczego ?

- ja uważam, że każdy powinien przejśc przez etap Uniwersała ;-)

 

ech ... ja pomietam czasy kiedy oprócz Uniwersała nie można

było dostać dosłownie nic ...

(mam na myśli pierwsze poczatki działalności tej firmy)

a co było przed Uniwersałem ?

- ktos pamieta ?

jeśli nie to przypomnę ;-)

- soczewka achromatyczna (60mm) do kupienia w Krakowskim

Towarzystwie Miłośników Astronomi - to wszystko na co można

było sobie pozwolić w tamtych koszmarnych czasach ...

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(....)ech ... ja pomietam czasy kiedy oprócz Uniwersała nie można

było dostać dosłownie nic ...

Tak było sam jechałem do Żywca osobiście i jak dziś pamiętam dreszczyk emocji co ja przez to zobaczę. Pierwsze moje słowo po spojrzeniu na księżyc było :o ja .......Jowisz,Mars,Plejady bardzo podbnie więc są i dobre strony tych teleskopów,pozatym gdy się nie ma to się lubi co się ma

Tedi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek sentymentalny U był już kiedyś poruszany. Ja oczywiście też przez to przeszedłem i fakt 10-15 lat temu można było sobie pomarzyć o innych teleskopach. Zresztą kto słyszał o innych? Ale teraz mam inny i nie żałuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanie odnosnie lunet jakie pojawiły się obecnie w sklepach foto, a mianowicie :

Optistar 375 x 60

Optistar 600 x 60

Optistar 800 x 60

pytałem w sklepie o tą pierwszą, ale pani która tam sprzedawała powiedziała mi że powiększenie ok 200x ?????, ale ma minus bo obraz jest do góry nogami hi hi hi....

Jeżeli macie jakieś info o tych produktach to dajcie znać. Dzisiaj pójdę do sklepu jeszcze raz i pospisuję wszystkie dane jakie mi się uda znaleźć, oraz spróbuję zrobić zdjęcia tych lunet.

Pozdrawiam

Tidi

 

Od pewnego czasu prowadzę sprzedaż produktów firmowanych jako "Optisan" na stronie http://optisan.astronomia.pl.

Jak myślisz dlaczego tych lunet nie ma ofercie ?

Bo całkowicie nie nadają się do astronomii. To są zwykłe zabawki i na szczęście już niedługo zmienią nazwę aby nie sądzić, że teleskopy są też tak budowane.

Z drugiej strony wiele osób zwraca na nie uwagę ze względu na bardzo niską cenę. Niestety tutaj reguła: "Czym tańsze tym gorsze" sprawdz się.

Jeżeli nie chcesz wydać dużo kasy, polecam dobrą lornetkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślisz dlaczego tych lunet nie ma ofercie ?

Bo całkowicie nie nadają się do astronomii. To są zwykłe zabawki i na szczęście już niedługo zmienią nazwę aby nie sądzić, że teleskopy są też tak budowane.

 

Heh, Marku, to co u Ciebie robią te lornetki?

pozdr

Małek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy lornetka to to samo co luneta. Malek coś się chyba pomylił.

 

Lornetki Optisana nie są drogie i pożądnie wykonane. W zasadzie nie można im wiele zarzucić. :( Jakość zbliżona do Soligora, o czym świadczą wyniki testów http://www.camk.edu.pl/~olech/lornetki/wynik.html

 

Wyniki testów poszczególnych firm plasują Optisana na 8 miejscu, 9 jest Soligor, a potem Bresser, źródło: http://www.camk.edu.pl/~olech/lornetki/firmy.html

 

I co się dziwić - chyba ta sama fabryka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz Marek: od takiej lunetki do lornetki to naprawde niedaleko. Skoro nie sprzedajesz badziewnych lunet to czemu sprzedajesz tanie lornetki? To twoje słowa :

 

"Niestety tutaj reguła: "Czym tańsze tym gorsze" sprawdz się."

 

No więc Marku, jak to jest?

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Widzę że dobrze się stało,że poruszyłem ten temat bo po co młodych obserwatorów nabijać w "lunetę",no cóż jak ja zaczynałem to internet nie był taki popularny u nas a co dopiero grupa dyskusyjna. Niedawno robiłe sobie test z ruskim obiektywem 200 i dopiąłem prowizorycznie własnie okular z UN i muszę przyznać że całkiem,calkiem to działa hi... ciekawe czy jakby użyć lepszego okularu to by się coś poprawiło.Czy ktoś robił takie próby ?

napiszcie co wam z tego wyszło.

Pozdrawiam

Tedi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz Marek: od takiej lunetki do lornetki to naprawde niedaleko. Skoro nie sprzedajesz badziewnych lunet to czemu sprzedajesz tanie lornetki? To twoje słowa :

 

"Niestety tutaj reguła: "Czym tańsze tym gorsze" sprawdz się."

 

No więc Marku, jak to jest?

pozdr

 

Może i nie daleko, ale zapewniam Cię, że jednak na szczęście co zupełnie coś innego. Szkoda, że importer nie zamawia tych lunet pod inna nazwą. Całkiem psuje to image innych produktów ale na szczęście już nie długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskarze nie będzie żadnych dokładnych testów, bo nie jestem wiarygodny. To co sam zrobię teleskopem który otrzymałem prezentuje na stronie. Powinno wystarczyć wielu osobom. Jak na razie nie ma tego wiele ale sadze że stopniowo bedzie przybywać.

Sądze że czas pokaże czego są warte te teleskopy.

 

Od kilku dni mam też kamerkę PCVC740K i jestem na etapie dogrywania wszystkiego w całość. Dla Mirka musze pofotografować zmienne, bo ma wątpliwości co do zdolności rozdzielczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, raczej nie zmienne alpodwójne/wielokrotne.

 

Też jestem za takim teścikiem choc fotkowanie takich podwojnych nie jest znow łatwe. Np. ETX rozdzilela Castora z palcem w... ale na fotce, nawet przy F=2500mm nie są tak ładnie rozdzielone. Trzeba użyc jak najkrótszej ekspozycji, ale takiej, by było obie gwiazdy wyraźnie widac, bo gdy czas będzie zbyt długi obie gwiazdki wyjdą jako kropki a nie punkciki, między ktorymi nie widać zbyt ładnie przerwy, bo własnie średnica tych krop to uniemozliwia.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskarze nie będzie żadnych dokładnych testów, bo nie jestem wiarygodny.

 

Mirku - z calym szacunkiem- jezeli wierzysz w jakosc tego co sprzedajesz, przekaz na jakis czas sprzet do testow "wiarygodnej" niezaleznej osobie. Niech napisze recenzje, ktore bedzie mozna prezentowac w roznych miejscach z odeslaniem do Twojej firmy. Tak sie dziala we wszystkich branzach i nie widze powodu, aby tu bylo inaczej! Problemem jest tylko to, ze nie ma w zasadzie porzadnego czasopisma o astronomi amatorskiej w PL. Powiem szczerze, ze mi to chodzi po glowie, mam pewne mozliwosci w tym kierunku - kto wie... Ale zawsze pozostaje internet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, raczej nie zmienne alpodwójne/wielokrotne.

 

Też jestem za takim teścikiem choc fotkowanie takich podwojnych nie jest znow łatwe. Np. ETX rozdzilela Castora z palcem w... ale na fotce, nawet przy F=2500mm nie są tak ładnie rozdzielone. Trzeba użyc jak najkrótszej ekspozycji, ale takiej, by było obie gwiazdy wyraźnie widac, bo gdy czas będzie zbyt długi obie gwiazdki wyjdą jako kropki a nie punkciki, między ktorymi nie widać zbyt ładnie przerwy, bo własnie średnica tych krop to uniemozliwia.

pozdr

 

16-go porobiłem trochę zdjęć i to co mi wyszło, to nie to co widać w rzeczywistości. W większości wypadków są to zlane kropki i trudno to na zdjęciu rozdzielić. W przypadku gwiazd wielokrotnych znajdujących się większych odległościach jest dużo lepiej.

Bardzo ładnie w teleskopie prezentuje sie układ epsilon 1 i 2 Lyr, lecz na zdjęciu mam 2 razy po 1 gwiazdce.

Nie jestem specem od fotografowania, a w zasadzie nowicjuszem i mam nadzieje, że z biegiem czasu będzie lepiej.

 

Dla Adama - Dlaczego ze mnie robisz Mirka :D ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Marku osobiście zapraszam na spotkanie na Kudłaczach i wspólne testy w ostatnie 10 dni sierpnia pod smolistym niebem :):D ;D

Zaproszony jest też producent Węgierskiej wersji montaży G-41 na prezentację sprzętu i pokaz jego możliwości :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.