Skocz do zawartości

Sonda Rosetta i kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko


Piotrek Guzik

Rekomendowane odpowiedzi

"Mały Książę" z dokładnością do tego, że tak małego obiektu trzeba by było się trzymać rękami i nogami. :)

Prędkość ucieczki z tej komety to... 0.46 m/s. Jeden beztroski podskok i... odlatujemy w przestrzeń kosmiczną. ;)

To tak jako ciekawostka.

 

Zdjęcia piękne - zupełnie nieznany, surowy świat.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rozdzielczości tego zdjęcia, to jeden piksel jest równoważny zaledwie 1.1 metra!

 

 

Prędkość ucieczki z tej komety to... 0.46 m/s. Jeden beztroski podskok i... odlatujemy w przestrzeń kosmiczną. ;) To tak jako ciekawostka. Zdjęcia piękne - zupełnie nieznany, surowy świat.

To było zgrubne oszacowanie, które ktoś wykonał parę tygodni temu. W rzeczywistości ze względu na ruch obrotowy komety (i związaną z nim siłę odśrodkową) w większości miejsc na jej powierzchni wartość ta jest znacząco mniejsza.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaiste jesteśmy świadkami rzeczy niezwykłych i do niedawna niewyobrażalnych....

 

Myślę, że wszystkie osoby zaiteresowane tematem znają już ten fotomontaż, jednak oglądanie ciała niebieskiego w próżni bez znanego punktu odniesienia utrudnia jego ocenę. Mnie to zdjęcie zaparło dech.........

 

kometa_losangeles.jpg

 

Żródło zdjęcia: http://www.crazynauka.pl/duza-kometa-ktora-dogonila-sonda-rosetta/

 

Śledzę poczynania Rosetty z wielkim zaineresowaniem o ile mi tylko czas i warunki pozwalają, korzystam przy tym z nastepujących stron:

 

esa.Rosetta

Rosetta_s_comet_in_3D.jpg (Obrazek JPEG, 2048×2048 pikseli) - Skala (45%)

 

Można tam znaleźć zdjęcie 3D komety, które dla uzyskania efektu stereoskopowego należy ogladać w okularach anaglifowych. (już takie zamówiłem, czekam na przesyłkę i wypróbownie.....)

 

Jeżeli macie namiary na jakieś inne jeszcze szybkie i dobre źródła informacji i zdjęć z misji Rosetty to się pochwalcie :yes:

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sonda jeszcze nie weszła na orbitę wokół komety. Na razie do korekcji pozycji sondy używa się silników. Rosetta coraz bliżej podchodzi do komety i będzie moment, że kometa przechwyci sondę i wprowadzi na orbitę wokółkometarną.

 

Te zdjęcia z kamery OSIRIS NAC pochodzą z bloga ESA Rosetta

http://blogs.esa.int/rosetta/

 

OSIRIS NAC ma pole widzenia ok. 2.5°

 

 

Ważna informacja, 15 września ESA dokona wyboru miejsca lądowania Philae (lądownik odłączony od sondy Rosetta)

Na żywo będzie można oglądać na :

http://www.livestream.com/eurospaceagency

Transmisja powinna rozpocząć się o 11:00 naszego czasu.

 

Wstępnie wybrano 5 miejsc odpowiednich do lądowania

http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2014/08/Philae_candidate_landing_sites

 

Philae_candidate_landing_sites.jpg

 

 

Lądowanie ma nastąpić 11 listopada 2014 r.

Będzie się działo ! :)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam,

 

Sonda jeszcze nie weszła na orbitę wokół komety. Na razie do korekcji pozycji sondy używa się silników. Rosetta coraz bliżej podchodzi do komety i będzie moment, że kometa przechwyci sondę i wprowadzi na orbitę wokółkometarną.

 

Sonda jest na orbicie wokółkometarnej od ponad miesiąca. Silniki są używane do modyfikowania tej orbity - chyba że masz na myśli to, że sonda nie jest jeszcze związana grawitacyjnie z kometą?

Docelowo Rosetta ma krążyć w odległości około 30 km od jądra komety 67P - wtedy dodatkowe manewry nie powinny być potrzebne.

Edytowane przez Piotrek Guzik
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam,

 

 

Sonda jest na orbicie wokółkometarnej od ponad miesiąca. Silniki są używane do modyfikowania tej orbity - chyba że masz na myśli to, że sonda nie jest jeszcze związana grawitacyjnie z kometą?

Docelowo Rosetta ma krążyć w odległości około 30 km od jądra komety 67P - wtedy dodatkowe manewry nie powinny być potrzebne.

 

Tak, chodziło mi o grawitacyjne przechwycenie sondy tak by Rosetta nie musiała dokonywać korekt orbity.

 

 

Może zróbmy głosowanie które miejsce wybiorą na lądowanie ?

http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/Rosetta_Landing_site_search_narrows

 

Ja obstawiam na B lub C.

 

 

Miejsce B

 

Candidate_landing_site_B.jpg

 

 

 

 

 

Miejsce C

 

Candidate_landing_site_C.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...............

Można tam znaleźć zdjęcie 3D komety, które dla uzyskania efektu stereoskopowego należy ogladać w okularach anaglifowych. (już takie zamówiłem, czekam na przesyłkę i wypróbownie.....)

 

Przepraszam za lekkość tego wpisu ale nie mogę się powstrzymać.......

 

Przyszły okulary anaglifowe, efekt trójwymiarowości daleko przeszedł moje oczekiwania.....

Płaskie zdjęcia nie umywają się do 3D, przedstawienie komety jest..... zarąbiste.

 

Wydatek kilku złotych bardzo się opłacił a liczę, że takich zdjęć a może nawet animacji będzie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przepraszam za lekkość tego wpisu ale nie mogę się powstrzymać.......

 

Przyszły okulary anaglifowe, efekt trójwymiarowości daleko przeszedł moje oczekiwania.....

Płaskie zdjęcia nie umywają się do 3D, przedstawienie komety jest..... zarąbiste.

 

Wydatek kilku złotych bardzo się opłacił a liczę, że takich zdjęć a może nawet animacji będzie więcej.

 

 

To zerknij na to :

http://mattias.malmer.nu/wp-content/uploads/2014/08/trim.21B8694C-303A-490B-BA7D-B683D8388A36.mov

autorstwa Mattiasa Malmera

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sonda Rosetta niemal każdego dnia dostarcza nowych interesujących informacji. Poniżej dwie ciekawostki z ostatnich dni:

 

1. Jeden z przyrządów na pokładzie sondy, nazwany COSIMA służy do wyłapywania pyłu kometarnego. W drugiej połowie sierpnia udało mu się złapać dwie cząstki tego pyłu, o rozmiarach rzędu 50 mikrometrów. Pył ten będzie później badany w spektrometrze masowym, co pozwoli na analizę jego składu. Na poniższym zdjęciu wyraźnie wspomniane cząstki. Co ciekawe, aby zmierzyć wszystkie ich wymiary, panel jest oświetlany z boku przez diodę LED - dzięki temu możliwy jest pomiar długości cienia, co pozwala na obliczenie "wysokości" złapanej cząstki:

 

COSIMA_dust_20140824_orig.png

 

 

 

 

2. Inny przyrząd (nazwany VIRTIS) posłużył do stworzenia mapy temperatury jądra komety. Na mapie tej widzimy, że są na nim obszary chłodniejsze, o temperaturze rzędu 180K, jak i cieplejsze, "rozgrzane" do blisko 220K:

 

VIRTIS_EPSC_labelled.jpg

 

Edytowane przez Piotrek Guzik
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wybrano miejsce lądowania, to miejsce oznaczone jako J

 

 

ESA_Rosetta_LandingSite_primary_1024.jpg

 

 

Philae_s_primary_landing_site_close-up_n

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapasowe miejsce to J

 

Philae_s_backup_landing_site_node_full_i

 

 

Więcej na http://blogs.esa.int/rosetta/2014/09/15/site-j-it-is/

 

 

J jest na mniejszej części komety a C na większej

 

Edytowane przez Limax7
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Swoją drogą, gdzie szukać informacji ile waży Philae i czym on ma sie w tym skwarku zakotwiczyć?

 

 

Lądownik waży 97,9 kg. A zakotwiczy się specjalnym "harpunem" :)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Rosetta_%28sonda_kosmiczna%29

Edytowane przez Robert41
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zastanawia mnie jedno, zaznaczam że teoretycznie w tej materii nic kompletnie nie wiem. Widać tam, że tak powiem luźny gruz, zapewne trzyma go na miejscu grawitacja. Ale kiedy jakaś sonda leci w kosmosie to czy drobne elementy też przy niej trzyma grawitacja ? Czy może grawitacja w kosmosie zaczyna się dopiero od pewnej masy? a może proporcja ciała głównego i przyciąganego musi być stosowna?

 

PS jeśli to wszystko w czasie zbliżania się do słońca ucieka od komety w wyniku większych przyciągań grawitacyjnych mijanych planet i naszego Słońca to całkiem spore kamyczki latają potem w kosmosie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jedno, zaznaczam że teoretycznie w tej materii nic kompletnie nie wiem. Widać tam, że tak powiem luźny gruz, zapewne trzyma go na miejscu grawitacja. Ale kiedy jakaś sonda leci w kosmosie to czy drobne elementy też przy niej trzyma grawitacja ? Czy może grawitacja w kosmosie zaczyna się dopiero od pewnej masy? a może proporcja ciała głównego i przyciąganego musi być stosowna?

 

PS jeśli to wszystko w czasie zbliżania się do słońca ucieka od komety w wyniku większych przyciągań grawitacyjnych mijanych planet i naszego Słońca to całkiem spore kamyczki latają potem w kosmosie.

 

Z tego co wiem każde ciało ma przyciąganie grawitacyjne (przykład budowa atomu) ale lądownik jest na tyle mały że nie łapie żadnych drobin od komety.

Pewnie są jakieś wzory na liczenie tego.

 

 

Wracając do lądowania to będzie to raczej złapanie lądownika przez kometę poprzez jej ruch obrotowy.

 

 

---

 

Opublikowano zdjęcie z 10 września 2014 r. gdzie widać aktywne miejsca komety.

Ekspozycja kilkunasto sekundowa (prawdopodobnie 18.5 sek)

 

Comet_activity_10_September_2014.jpg

Edytowane przez Limax7
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestes pewien ze budowa atomu to dobry przyklad na oddzialywania grawitacyjne?

 

Serio o to pytasz? zważywszy na to że wszystko składa się z atomów myślę że ma rację...

Chociaż przyciąganie pomiędzy atomami a elektronami to też trochę elektromagnetyzm o ile dobrze pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio o to pytasz? zważywszy na to że wszystko składa się z atomów myślę że ma rację...

Chociaż przyciąganie pomiędzy atomami a elektronami to też trochę elektromagnetyzm o ile dobrze pamiętam.

Serio serio. Budowa atomu to przykład na oddziaływania elektromagnetyczne, nie grawitację.
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.