Skocz do zawartości

Zorza Polarna w Polsce 12 na 13 września.


spider72

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra informacja. Choć z tego, co pamiętam, to przy KP7 zwykle aż tak daleko (polskie wybrzeże Bałtyku) owal nie sięga.

Oczywiście szanse na zorzę są dość realne - NOAA przewiduje dla średnich szerokości geograficznych 20% szans na silną burzę geomagnetyczną i aż 45% na niewielką. Jeśli pogoda pozwoli, na pewno warto sprawdzić stan nieba :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma idealnych parametrów dla fotografowania zorzy, bo jej jasność potrafi się zmieniać dość znacznie i trzeba wtedy korygować parametry zdjęcia.

 

Jednak mogę podać parametry wyjściowe: ISO 1600, f/2.8-3.5, czas 20 sekund. W zależności od jasności zorzy I otrzymanego wyniku, skorygować czas naświetlania i/lub ISO.

 

Silne zorze potrafią być dość dynamiczne i występuje w nich dość szybki ruch pionowych promieni światła, jeżeli użyje się zbyt długiego czasu naświetlania, to zdążą się one rozmazać i będzie mniej widocznych szczegółów, dlatego jeżeli dysponuje się nowszym modelem aparatu, to warto wtedy używać ISO 3200 lub nawet ISO 6400 (w najnowszych modelach) by skrócić czas naświetlania do kilku sekund.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy KP7 owal zorzy przekroczy wybrzeże Bałtku i osiągnie okolice Piły, w tym linku http://www.aurora-service.eu/aurora-forecast/ na dole strony jest mapa zasięgu owalu przy różnych aktywnościach dla Europy.

Edytowane przez spider72
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy KP7 owal zorzy przekroczy wybrzeże Bałtku i osiągnie okolice Piły, w tym linku http://www.aurora-service.eu/aurora-forecast/ na dole strony jest mapa zasięgu owalu przy różnych aktywnościach dla Europy.

 

Ale tam nie jest zaznaczony owal zorzy, tylko obszar, z którego można widzeć zorzę. Wynika z tego, że przy KP7 można widzeć zorzę z północnych okolic Polski, a z południowych już nie bardzo. Ze względu, że zorza jest zjawiskiem zachodzącym górnych warstwach atmosfery (na wysokości bliskiej 100 km), widać ją ze znacznej odległości i z północnej Polski widać ją nawet, jeśli owal zorzy jest kilkaset kilometrów na północ.

Edytowane przez Piotrek Guzik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są tam zaznaczone granice owalu, granice widoczności zorzy są dużo większe. Bywały przypadki, że przy KP7 zorza była widoczna nawet z Grecji. Jak wspomniałem, poluję na zorze od dłuższego czasu (ponad 2 lata) i mieszkając na północnym krańcu Wielkiej Brytani przy KP5 zorza dotyka wybrzeża gdzie mieszkam (zgodnie z mapą), a aurora jest widoczna u mnie (w zależności od warunków, jak faza księżyca czy wartość Bz pola magnetycznego) od wartości KP3.

Tutaj masz link do jeszcze innej strony z prognozą zorzy, na chwilę obecną mapa pokazuje wartość KP4, zasięg owalu w okolicy Wysp Faroe'a (zgodnie z mapą poprzedniego linku), a zasięg widoczności (cienka zielona linia) aż do Aberdeen w Szkocji.

http://www.gi.alaska.edu/AuroraForecast/Europe/2014/09/11

 

Przy KP7 i ujemnej wartości Bz zorza powinna być widoczna bez problemu z całej Polski.

Edytowane przez spider72
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spider72,

 

Są tam zaznaczone granice owalu, granice widoczności zorzy są dużo większe. Bywały przypadki, że przy KP7 zorza była widoczna nawet z Grecji. Jak wspomniałem, poluję na zorze od dłuższego czasu (ponad 2 lata) i mieszkając na północnym krańcu Wielkiej Brytani przy KP5 zorza dotyka wybrzeża gdzie mieszkam (zgodnie z mapą), a aurora jest widoczna u mnie (w zależności od warunków, jak faza księżyca czy wartość Bz pola magnetycznego) od wartości KP3.
Tutaj masz link do jeszcze innej strony z prognozą zorzy, na chwilę obecną mapa pokazuje wartość KP4, zasięg owalu w okolicy Wysp Faroe'a (zgodnie z mapą poprzedniego linku), a zasięg widoczności (cienka zielona linia) aż do Aberdeen w Szkocji.
http://www.gi.alaska.edu/AuroraForecast/Europe/2014/09/11

Przy KP7 i ujemnej wartości Bz zorza powinna być widoczna bez problemu z całej Polski.

 

Z pewnością masz znacznie większe ode mnie doświadczenie w obserwacji zórz polarnych. Niemniej jednak wydaje mi się, że to co jest zaznaczone na pierwszej mapce, to jest jednak typowy zasięg obszaru, z którego zorzę widać. Przy sprzyjających warunkach pewnie zdarza się, że widać ją z większej odległości. Ja na południu Polski zorzę widziałem tylko raz - przy KP=9. Muszę jednak przyznać, że wtedy owal sięgał jeszcze dalej na południe, bo zorza pokrywała wówczas większość nieba, sięgając południowej części Oriona.

Przy KP=7 zorzy nigdy nie widziałem (choć kilka razy w ciągu ostatnich kilkunastu lat próbowałem w sprzyjających warunkach ją zaobserwować w trakcie, kiedy wartość KP szacowano na 7). Być może jest to możliwe, jednak chyba muszą być przy tym spełnione dodatkowe warunki.

 

Jakby nie było, warto jutro sprawdzić, czy nie dzieje się nic ciekawego - szkoda tylko, że Księżyc jest bliski pełni.

 

Edytowane przez Piotrek Guzik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sam piszesz - wydaje Ci się :). Mam pełno zdjeć zorzy z aktywności KP3, gdy zasięg owalu ledwo wykraczał poza Islandię. Zdjęcie z pierwszego postu było zrobione przy KP5, gdy zewnętrzna krawędź owalu zaczynała dotykać wybrzeża gdzie mieszkam, a godzinę później było KP6 I mogłem robić zdjęcia korony nad głową

IMG_2021.jpg

czy nawet zdjęcia aurory na południe od mojej lokacji.

Tamta mapa pokazuje zasięg zewnętrznej granicy owalu zorzy, co zresztą jest ewidentne gdy spojrzy się na mapę Geophisical Institute na Alasce I porówna z zasięgami owalu poprzedniej mapy, a zasięg widoczności jest dużo większy i zależy od wielu czynników, głównie fazy Ksieżyca i wartości pionowej składowej pola geomagnetycznego Bz, im niższa tym jaśniejsza zorza powstanie.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz rację. W końcu w ostatnich kilkunastu latach KP=7 zdarzało się dość rzadko. Może miałem pecha i, w czasie kiedy patrzyłem, inne parametry (w szczególności Bz) nie były sprzyjające...

Zgadza się, jeżeli Bz będzie miało wysoką wartość dodatnią, pomimo wysokiej wartości KP, to i tak prawie nic nie będzie widać, bo większość plazmy zostanie odbita przez pole geomagnetyczne.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pozostaję mieć nadzieję że pogoda ziemska i kosmiczna dopisze :yes: choć z historii pamiętam że prognozy NOAA często się nie sprawdzały :no: obecnie znajduje się blisko północy Niemiec i zdam relacje jak wygląda niebo tutaj, oczywiście o ile dopiszą warunki pogodowe :respect::deszcz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jak nazwa sama mówi, to tylko "prognoza" i bywa z nią niestety tak samo jak z prognozą ziemskiej pogody. Było kilka prognoz, które przewidywały KP6, a było ledwie KP4, ale bywały też i sytuacje odwrotne, jak w wypadku zorzy ze zdjęć powyżej, gdzie prognoza na zorzę była średnia, z uwagi na to, że wybuch nastąpił blisko krawędzi tarczy Słońca i Ziemia otrzymała tylko "glancing blow", ale KP było aż 6, a Bz poniżej -10. Tak, że nigdy nic nie wiadomo, ale gdy prognoza jest pomyślna, na pewno warto zerkać na strony z prognozami krótkoczasowymi i w niebo.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak to z prognozami bywa, ale patrząc na filmiki gdzie CME trwało dłuższy czas i wyrzut był ogromny, gdzie powstało Full Halo CME, to o pogodę kosmiczną powinniśmy być spokojniejsi :yahoo: po za tym naładowane cząsteczki pędzą z taką prędkością że mogą dogonić wcześniejszy rozbłysk M4.5 :yes2: patrzę na mój rejon europy i wygląda na to że chmury będą mi przeszkadzać... Ale mam nadzieję, że tak jak wspomniałeś słowo "prognoza" się nie sprawdzi. Nigdy nie miałem okazji oglądać zorzy, pozostaję więc mieć nadzieję że tym razem mi się uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wygląda to tak samo. Zdjęcia są robione na dłuższych ekspozycjach, więc aparat ma czas by zebrać dużo więcej fotonów niż ludzkie oko.

Przy słabszej zorzy widać tylko bezbarwne światło, przy troche silniejszej widać kolor zielony I jaśniejsze pionowe promienie (rays). Dopiero przy silniejszej zorzy zaczyna być widać kolor czerwony gołym okiem. Ja widziałem czerwony gołym okiem tylko raz, choc zórz widziałem kilkadziesiąt, zarówno z północnej Szkocji jak I z Islandii.

Jest to trochę podobnie jak i z astrofotografią przez teleskop. Jak zrobisz długą ekspozycję galaktyki w Andromedzie, to zaczniesz widzieć kolory I więcej szczegółów jej struktury, podczas gdy wizualnie patrząc przez teleskop będziesz widział dużo mniej jej szczegółów i praktycznie żadnego koloru.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy bardzo słabej zorzy, w ogóle nic gołym okiem nie zobaczysz, ale ustawiając aparat na długi czas (na przykład 30 sekund przy ISO 1600 i f/3.5) aparat może ją zarejestrować. Moi koledzy z północnej Anglii czesto używają tej techniki gdy wiedzą, że jest aurora, nawet gdy jej nie widzą.

Więc nawet gdy nie będzie nic widać wizualnie warto od czasu do czasu zrobić taki "throw away" shot na północ i kto wie co się złowi ;).

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to fota sprzed roku z okolic Lublina. :D

Czas 30 sekund, iso chyba było 800 a f 3,5

Z tym że fota jest przerobiona by przypominała wizualny widok zorzy, naświetlony wygląda tak

https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/v/t1.0-9/29017_158437607648828_2096877815_n.jpg?oh=26cfd04f8f025511222f1a3c41594701&oe=54A11988

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to fota sprzed roku z okolic Lublina. :D

Czas 30 sekund, iso chyba było 800 a f 3,5

Z tym że fota jest przerobiona by przypominała wizualny widok zorzy, naświetlony wygląda tak

https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/v/t1.0-9/29017_158437607648828_2096877815_n.jpg?oh=26cfd04f8f025511222f1a3c41594701&oe=54A11988

Czy zorza w tym konkretnym zdjęciu była widoczna gołym okiem?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.