Skocz do zawartości

Aktualizacja Słońca.


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Na tarczy słonecznej od kilku dni pojawił się aktywny rejon który 11.09.2014 o godzinie 15:25 wygenerował rozbłysk M2.1 który trwał 6 minut i o godzinie 21:26 rozbłysk M1.4 który trwał 51 minut. Rejon nosi numerację 2166 i znajduję się już na tarczy słonecznej od tego czasu doszło z tej grupy plam jeszcze do trzech rozbłysków klasy C. Rejon posiada klasyfikację magnetyczną beta-gamma i może być zwiastunem wciąż utrzymującej się na wyższym poziomie aktywności słonecznej.

 

Dziś 14.09.2014 o godzinie 2:16 doszło do rozbłysku M1.5 z zachodzącego rejonu 2157 który trwał do 2:36. Za kilka tygodni przekonamy się czy rejon przetrwa obrót słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ostatnim tygodniu wysokiej aktywności słonecznej sytuacja się ustabilizowała. Aktywne regiony odpowiadające za ostatni wzrost aktywności słonecznej odsunęły się na zachód i jeżeli przetrwają pełny obrót wokół Słońca powrócą za około 20 dni.


Po mimo tego wiele wskazuję na to, że za kilka dni czeka nas kolejny wzrost aktywności. Wczoraj po wschodniej stronie nad równikiem pojawiły się dwa nowe regiony oznaczone numerami 2169 oraz 2170. Pierwszy z nich otrzymał dzisiaj klasyfikację magnetyczną beta-gamma i jest w stanie wyprodukować już rozbłyski klasy M. Dzisiaj rano powstał z tego rejonu rozbłysk C6.4 oraz jak się okazało koło południa powstała również z tego regionu flara M1.sep18_2014.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super! dzięki za stronkę :)

 

 

Spoko :D, po to jest forum. Jak wejdziesz na spaceweather.com to po zjechaniu na sam dół masz "Essential web links", wśród tych ciekawych linków jest ten podany w poprzednim moim poście. Reszta jest również warta uwagi, np. http://www.lmsal.com/solarsoft/latest_events/

 

Edytowane przez matti_94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ciągu ostatnich trzech dni na tarczy słonecznej pojawiło się pięć aktywnych regionów, z czego dwa w najbliższych dniach mogą być zdolne do wyprodukowania silnych rozbłysków


Okres względnego spokojnu na Słońcu trwa od około tygodnia i wiele wskazuję na to, że taki stan rzeczy długo się nie utrzyma. Przez ostatnie trzy dni po wschodniej stronie tarczy słonecznej pojawiło się pięć aktywnych regionów, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na dwa rejony 2171 oraz 2172. Pierwszy z nich posiada aktualnie klasyfikację magnetyczną beta-gamma, jednak z każdą godziną zwiększa swój rozmiar oraz potencjał. Zdecydowanie groźniejszym wydaję się być region oznaczony numerem 2172, który dopiero dzisiaj nad ranem pojawił się w całości na widocznej z Ziemi części tarczy słonecznej. Prawdopodobnie to z tego regionu kilka dni temu doszło do silnego rozbłysku który mógł być dość sporym rozbłyskiem klasy X. W tym momencie ciężko jest ustalić jego strukturę magnetyczną, jednak ze zdjęć jakimi dysponujemy możemy wywnioskować, że w jego obrębie pojawiają się już pierwsza plamki delta co sugeruje że w najbliższych dniach może dojść z tego rejonu do silnego rozbłysku. Na chwile obecną doszło od wczoraj do pięciu rozbłysków klasy C z regionu 2172, z czego najsilniejszy to C3.3.


sep21_2014.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.09.2014 o godzinie 23:03 doszło do 13 minutowego rozbłysku który osiągnął siłę M2.3 z regionu który wcześniej opisywałem oznaczonego numerem 2172, wczoraj czterokrotnie doszło z tego samego regionu do dwóch słabszych rozbłysków klasy C1.1 i dwóch klasy B (B9.4 i B9.6), wskazuję to na wzrost aktywności z tej grupy plam. Jednakże z obserwacji wynika że region 2172 nie zwiększa swojej klasyfikacji magnetycznej i rozmiaru, wynika z tego iż, nie powinno dochodzić do większych rozbłysków z tego regionu, jednakże miejmy nadzieję że wzmożona aktywność doprowadzi do rozrostu plamy i do silniejszych eksplozji co może spowodować pokaźne zorze polarne może również na naszej szerokości geograficznej. Na chwilę obecną region posiada klasyfikację magnetyczną beta-gamma i zbliża się do centralnej części.

Również doszło do oderwania plazmy z centralnej części naszej dziennej gwiazdy co spowodowało powstaniem dziury koronalnej.

20-header.jpg

coronalhole_sdo_blank.jpg

latest.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano z aktywnego regionu 2173 doszło do rozbłysku klasy M5.1, aktywność słoneczna utrzymuję się na wyższym poziomie. Powstało słabe CME skierowane na południe naszej półkuli ziemskiej. Region posiada klasyfikację megnetyczną beta-gamma. Również można zwrócić uwagę na region oznaczony numerem 2175 który kilka dni temu powstał w zaledwie kilka godzin, jednak ten region znajduję się na zachodniej stronie tarczy słonecznej posiada on już klasyfikację magnetyczną beta-gamma-delta.

 

mdi_sunspots.jpg

XrayBL.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Słońcu doszło do podwójnego rozbłysku klasy M. O godzinie 17:10 z zachodzącego regionu 2173 doszło do rozbłysku który osiągnął siłę M1.5 który zakończył się o 18:15, trochę po ponad pół godzinie o 18:49 z tego samego regionu doszło do kolejnego rozbłysku klasy M, który osiągnął siłę M7.3, powstało przy tym duże CME. Z racji położenia regionu flary nie były geoefektywne.

 

W ciągu najbliższych dni powrócą na tarcze słoneczną aktywne regiony, dziś po wschodniej stronie doszło do dużego wyrzutu masy, poniżej zostawiam link tego zdarzenia.

 

XrayBL.gif

regions5.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj doszło na słońcu do dwóch z rzędu rozbłysków klasy M z regionu 2182, który oddala się z zasięgu Ziemi. Pierwszy rozbłysk rozpoczął się o godzinie 1:30 który trwał do 1:47, osiągając klasę M1.3. Następny rozpoczął się po zaledwie 7 minutach o 1:54 i zakończył o 2:02 osiągając klasę M1.4. Region 2182 jest dość aktywny, wczoraj rozbłysł pięć razy, jednak nie były to silne rozbłyski wszystkie w maksimum osiągały klasę C. Dzisiaj po rozbłyskach klasy M, doszło z tego samego regionu do 3 flar klasy C, najsilniejsza osiągnęła siłę C4.2. Region 2182 posiada klasyfikację magnetyczną beta, jednak przybiera na sile i aktywności. Na uwagę zasługuję nowy region oznaczony numerem 2186 posiada klasyfikację beta, nad regionem tworzy się nowy zaznaczony na zdjęciach załączonych przeze mnie poniżej, jednakże jest na chwilę obecną bardzo mały i słaby, nie posiada jeszcze klasyfikacji numerycznej. Na chwilę obecną prognozy wystąpinie rozbłysku klasy M wynoszą 5%, a flary X 1%.

regions_oct8.jpg

XrayBL.gif

latest_1024_0171.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14.10 doszło do dwóch rozbłysków klasy M z dawnego regionu 2173. Pierwszy rozbłysk rozpoczął się o 18:21 i zakończył się o 18:46 osiągając siłę M1.1. Drugi rozbłysk M2.2 trwał zdecydowanie dłużej niż pierwszy, rozpoczął się o 19:07 i trwał ponad 5 godzin do 00:19 powstało przy tym duże CME.

Nie do końca możemy być pewni czy te rozbłyski nie były zdecydowanie większe ponieważ rejon z którego powstały flary jest jeszcze dość daleko na wschodzie i satelita GOES15 ukazujący wykres rozbłysków może dawać pewne przekłamanie. Jednak oficjalnie były to rozbłyski M1.1 oraz M2.2.

W najbliższych dniach możemy być świadkami bardzo dużego wzrostu aktywności słonecznej, w ciągu kilku dni pojawią się dawne regiony 2172,2173 oraz 2175.

 

latest_1024_0094_7.jpg

latest_1024_0171.jpg

XrayBL.gif

CME.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośnie aktywność słoneczna, szczególnie dawnej plamy 2173, którą wczoraj opisywałem. Dziś (16.10) doszło z owego regionu do dość silnego rozbłysku, flara osiągnęła siłę M4.3, powstało przy tym słabe CME, zdarzenie było krótkie i trwało 7 minut, rozpoczął się o 12:58.

latest_1024_0171.jpg

xray.gif

comp_a2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj z owego regionu 2192 doszło do czterech rozbłysków C, i jednego silniejszego M1.6 w czasie którego nie powstało CME. Obecnie rośnie aktywność tego regionu.

Region 2192 jest drugim co do wielkości rejonem który obserwujemy w tym roku, większy był tylko region 1944 który to przebywał na tarczy słonecznej w styczniu tego roku. Rejon 2192 posiada strukturę magnetyczną beta-gamma. Promieniowanie z obrębu rejonu nie schodzi praktycznie poniżej klasy C, bardzo możliwy jest kolejny silny rozbłysk. Warto w najbliższych dniach obserwować okolice tego rejonu.

Prognoza tego rejonu to: 99% na rozbłysk klasy C, 30% na flarę M i 5% na rozbłysk X.

 

 

latest_1024_0171.jpg

oct18_2014.jpg

XrayBL.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj 19.10 doszło do rozbłysku klasy X z aktywnego regionu 2192. Flara wziosła się o godzinie 4:17 trwał do godziny 5:48 osiągając ostatecznie siłę X1.1. Rozbłysk chromosferyczny nie był skierowany bezpośrednio w kierunku Ziemi. Region wciąż posiada strukturę magnetyczną Beta-Gamma, ale sukcesywnie się powiększa, ryzyko wystąpienia kolejnej flary X jest duże.

Obecne prognozy dla tego regionu to rozbłysk klasy C - 99%, klasy M - 55% i rozbłysk X - 15%.

 

regions_oct18.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciąż utrzymuję się wysoka aktywność regionu 2192, dzisiaj doszło do rozbłysku M3.9, był krótki więc nie powstało CME. Dodatkowo doszło do 6 rozbłysków klasy C z tego regionu. Obecnie przesuwa się bliżej środka tarczy słonecznej. Jest bez problemu widoczny gołym okiem (ale oczywiście z zabezpieczeniem). Obecnie rejon posiada klasyfikację magnetyczną Beta-Gamma-Delta, ma 32 plamki i zajmuję obszar 1560 j. Ma klasyfikację FKC, czyli w każdej chwili może dojść do silnego wybuchu.

Dodatkowo pojawiają się nowe rejony od wschodniej strony Słońca.

 

 

2192a6.jpg

XrayBL.gif

regions_oct20.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, przypomnę może o cyklu słonecznym co 11 lat maksimum! w 2003 roku właśnie w pażdzierniku były bardzo duże plamy i potężny wybuch ! Analizując jak ta plamka rośnie moze być podobnie w tym roku! Fotka z 2003 roku :)

mdi200310281.jpg

Edytowane przez Andrzej78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.