Skocz do zawartości

Jowisz 2014/2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Ja próbowałem minionej nocy focić Jowisza dodając barlowa x2 do konfiguracji Synta 8 + MS LifeCam Cinema
Ale trochę zawaliłem sprawę i brak ostrości jest tutaj doskonale widoczny. Poza tym miałem straszne szumy. Nie wiem czemu, bo brightness miałem na najmniejszą wartość (30). Muszę jeszcze w firecapture spróbować tą kamerkę odpalić, tam może będzie gain do ustawienia.

Jowisz_6.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W FireCapture nie będziesz miał większości opcji. Najlepszy jest sharpcap. Co do "brightness" to najniższa wartość nie musi być optymalna, zazwyczaj gdzieś pośrodku warto ustawić tak by histogram był dobrze wypełniony (u ciebie trochę ciemno). Zawsze też można zacząć bez Barlowa i jeżeli obraz wygląda na dobry to po paru klipach przerzucić się na wersję z Barlowem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No właśnie. Przeglądając dzisiaj konfigurację księżyców galileuszowych Jowisza na stronie czasopisma Sky and Telescope zobaczyłem, że w przyszłym tygodniu jeden z takich księżyców zakryje drugi. Pogrzebałem trochę w sieci i okazało się, że w sierpniu br. zaczął się okres wzajemnych zakryć i zaćmień w układzie księżyców galileuszowych Jowisza.

 

Kilka takich zjawisk będzie widocznych z Polski nawet w nadchodzącym tygodniu. Zainteresowanych tematem odsyłam na stronę francuskiego instytutu IMCEE. Według zamieszczonej tam tabeli opozycja Jowisza przypada w przyszłym roku 6 lutego, zaś koniunkcja ze Słońcem - w sierpniu przyszłego roku. To akurat można znaleźć w wielu miejscach. Ważniejsze daty, to: 5 lutego 2015 Słońce przejdzie przez płaszczyznę równika Jowisza (będzie tam równonoc), natomiast 8 listopada tego roku oraz 10 kwietnia i 5 maja przyszłego roku Ziemia przejdzie przez płaszczyznę równika Jowisza.

 

Na wyżej wymienionej stronie można wygenerować tabelę ze wszystkimi takimi zjawiskami. Natomiast inny link prowadzi do strony, na której można wygenerować tabelę dla wielu miejsc na Ziemi. Warszawa ma kod 558. Można też tam przeczytać, że w okresie od 1 września 2014 do 20 lipca 2015 z całej Ziemi będzie można dostrzec 442 takie zjawiska.

 

Przykład rejestracji zaćmienia Io przez Kalisto:

 

https://www.youtube.com/watch?v=sFDwkMb6Lpw

 

 

Przykład rejestracji zakrycia Europy przez Ganimedesa:

 

https://www.youtube.com/watch?v=KmKxTrXQ-bE

Edytowane przez majer
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę aby był mniejszy ale ostrzejszy :). Dałbym barlowa 2x

 

To była chwila , nie miałem czasu na nic , pogoda się psuła i trzeba było się spieszyć .

 

Jechałem czym się dało i co było pod ręką , akurat był Barlow 3x w teleskopie więc tylko wyjąłem okular i włożyłem kamerę.

 

Myślę że barlow 3x jest optymalny ale trzeba spełnić warunki jakie powinno się spełnić przy kręceniu kolimacja, wystudzenie etc.

 

Barlow 2x może tracić nieco detalu , można pojechać z barlowm 3x ale inny bin , będzie mniejszy i ostrzejszy ale nie straci detalu.

 

Pierwsze koty za płoty dopiero się uczę , proszę o cierpliwość :)

 

Jakie miałem warunki jak widać na poniższej fotce .

 

W kanale B bywało że miałem lepszy detal niż tu w R

PORÓWNANIE 2.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mniejszym pikselem stare światłosiły nie będą już takie same ;) Na Marsie f/20 sprawdzała się tylko w dobrych warunkach, a to planeta, która lubi się skalować. Binning też nie wnosi niczego specjalnego (o ile używany jest binning a nie zwykłe przeskalowanie obrazu).

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy znakomitym seeingu f30 może będzie ok ale przekraczasz już zdolność rozdzielczą teleskopu. Fizyki niestety nie oszukasz. Z pixelem 3,75um f20 to maks. Czas wymienić rurkę na C11 ;)

 

 

Święte słowa ósemka jest fajna ale mała .

 

Po testach z 16" Newtonem do tej pory nie mogę dojść do siebie , Jowisz nawet z barlowem 5x wypalał oczy :astronom:

http://www.youtube.com/watch?v=txygak1PbIE

 

Trzeba będzie znaleźć kompromis co do krotności Barlowa , niech tylko znikną chmury , po takich wiatrach jesli się wypogodzi może być dobry seeing.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moje drugie podejście do Jowisza, w tym sezonie. Dzisiaj warunki w atmosferze musiały być dość dobre, ponieważ poniższa fotka jest robiona przez mgłę, dość gęstą. Gdyby nie ta mgła, to miałbym super fotkę. Dałem też surowego stacka. Przy samej fotce niewiele robiłem. Troszkę w RegiStax6 i lekkie usunięcie szumu i dodanie kontrastu.

 

Celestron SCT 9.25, EQ6, Powermate 2,5x, iDS CMOS UI-1245LE-M-GL, GSO Light Red Filter 1.25",
FireCapture 2.4beta, AutoStakkert!2.1.05, RegiStax 6, Paint, PhotoScape v3.7.

 

 

 

 

 

 

 

 

conv_Jup_20141205_013332.jpg

conv_Jup_20141205_013332o.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym tygodniu czekają nas ciekawe konfiguracje wśród księżyców galileuszowych Jowisza:

  • 10/11 grudnia, godz. 0:45: zakrycie Ganimedesa przez Io tuż po wyjściu Ganimedesa zza tarczy planety i przed wejściem Io na tarczę planety (oba księżyce niecałe 2" na wschód od brzegu tarczy Jowisza). Cień Io na tarczy. Potem jeszcze do Ganimedesa dołączy Europa, która wyjdzie zza tarczy planety. Oba księżyce z biegiem czasu będą tworzyć coraz ciaśniejszą parę.
  • 12/13 grudnia od 0:45 do 3:19: wyjątkowo długie zakrycie Io przez Europę. Io będzie zakrywana podczas zmiany kierunku ruchu względem Jowisza i tym samym poruszania się stycznie do naszej linii widzenia, dodatkowo bardzo blisko obu księżyców będzie Kallisto, która nad ranem przejdzie najpierw 3" na południe od Europy (ok. 4:30), a pół godziny później tyle samo na południe od Io, co sprawi, że w małych instrumentach (albo przy kiepskim seeingu) wszystkie 3 księżyce zleją się w 1 punkt. Jeszcze nieco później (5:46) Kallisto wejdzie w cień Jowisza i przestanie być widoczna. Wcześniej tej samej nocy (23:36) na Kallisto pojawi się cień Io.
  • 14/15 grudnia: znowu Io spotka się z księżycem galileuszowym podczas zakręcania na swojej orbicie. Tym razem będzie to Ganimedes, który dwukrotnie zakryje Io. Niestety za pierwszym razem (około godziny 19:54) oba ciała będą u nas pod horyzontem, wzejdą (w Łodzi) około 20:30, tuż po końcu pierwszego zakrycia - w Suwałkach oba księżyce wzejdą jeszcze przed rozdzieleniem - następnie księżyce oddalą się od siebie na niecałe 2" (o 21:07), a jeszcze później (około godziny 22:30) Io ponownie przejdzie za Ganimedesem. Będą to zakrycia całkowite i ze względu na wolny ruch Io będą trwały po około godzinę.
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Jowisz. Seeing nie był dobry, ale za to mogłem się dłużej pobawić :).

 

Ogniskowa 2350 mm i 5875 mm

 

Celestron SCT 9.25, EQ6, Powermate 2,5x, iDS CMOS UI-1245LE-M-GL, GSO Light Red Filter 1.25",

FireCapture 2.4beta, AutoStakkert!2.1.05, RegiStax 6, Paint.

 

 

conv_Jup_20141212_010054.jpg

conv_Jup_20141212_010317.jpg

conv_Jup_20141212_012507.jpg

conv_Jup_20141212_013032.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.