Skocz do zawartości

Jowisz 2014/2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj, przed godz. 24, trafiły się całkiem dobre warunki. Lecz było -11 stopni i lekka mgła, która z upływem czasu psuła obraz. Nagrałem 3 aviki. Poniżej efekt z najlepszego avi.

 

Celestron SCT 9.25, EQ6, Powermate 2,5x, iDS CMOS UI-1245LE-M-GL, GSO Light Red Filter 1.25",
FireCapture 2.4beta, AutoStakkert!2.1.05, RegiStax 6, Paint, PhotoScape v3.7.

conv_Jup_20141227_234707.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedno. Poniższy materiał pochodzi z uszkodzonego avi. Nie wiem czemu tak się stało, może FC coś nie zapisał. Avik odzyskałem w VirtualDub, przycinając końcówkę nagrania. Wszystko inne jak wyżej. Wygląda na to, że to najlepszy materiał z wczorajszej sesji. Przy oglądaniu avi zalecam kliknąć na HD, wtedy obraz będzie lepszy.

 

conv_Jup_20141227_234905.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To opiszę cały proces robienia animacji ale z ogniskowej 5875 mm. Ciekawe jest to, że z tej ogniskowej wystarczy (trafiłem idealnie ze sprzętem pod ten program ;) ) dać maksymalne wyostrzenie w AutoStakkert podczas stackowania i praktycznie zdjęcie gotowe. Ewentualnie poprawa kontrastu i jasności. Więc kolejno:

 

1. Stackowanie avi (z maksymalnym wyostrzaniem) - AutoStakkert,

2. Przycinanie wszystkich klatek jednocześnie, poprawa jasności i kontrastu - xnview (również bardzo fajny darmowy program),

3. Robienie animacji z gotowych klatek - PhotoScape v3.7.

 

Jeżeli chodzi o animacje z ogniskowej 2350 mm to stackowanie odbywa się bez funkcji wyostrzania. Konieczne jest potem dodatkowe obrabianie każdego stacka w RegiStax 6. Pozostałe kroki jw.

 

 

 

 

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W Wigiljną Noc cuda się zdarzają , jednym z nich była pojawiająca się co jakiś czas dziura w chmurach , pierwsza fotka z tej nocy .
SCT8" , Barlow 2x , Ir-Pass , ASI 120 MM .
Teleskop szybko się wystudzał ale nie było kolimacji , co widać na kometarnych zdjęciach księżyców Jowisza , a szkoda bo seeing momentami był bardzo dobry , oceniam na 7/10 , po mimo wiejącego wiatru - czasami silnie.
W takich warunkach kolimacja była nie realna , a szkoda .

 

 

 

Pierwsze podejście do koloru , z Barlowem 3x , szkoda że nie było czasu na kolimację bo detal był bardzo dobrze widoczny .

porównanie.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogarnąłem w końcu Jowisza z 27 grudnia. Udało mi się zarejestrować koniec tranzytu księżyców na tle tarczy Jowisza Io i Europa. Aviki nagrywałem po 60s gdzie 50/60% czasu planeta pływała i nie było widać szczegółów. Wszystkie dane w podpisach na zdjęciach użyty sprzęt to niedawno nabyty Mak-Cassegrain 200/2400. Kamerka to standardowo ASI120MM i filtr Red 610nm.

Tyle udało mi się wyciągnąć z avików.

 

Od prawej Io, Europa.

 

Jup_27gru2014 anime.gif

 

Jup_27gru2014_005243_RedLum_g3_ap1_conv_web.jpg

 

Jup_27gru2014_012437_RedLum_g3_ap1_conv_web.jpg

 

Jup_27gru2014_014538_RedLum_g3_ap1_conv_web.jpg

 

Jup_27gru2014_015139_RedLum_g3_ap1_conv_web.jpg

 

Jup_27gru2014_015331_RedLum_g3_ap1_conv_web.jpg

 

Wizualizacja.

Wizualizacja WinJUPOS 2014-12-27  00-45UT.jpg

 

http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2014/12/jowisz-tranzyt-io-i-europy.html

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki animację jednak zrobiłem tym programem PIPP też darmowy i sporo innych opcji posiada.

No biorąc pod uwagę warunki to przy bardzo dobrych może pokazać pazurki, czas pokaże.

 

To jeszcze jedna animacja z 14 klatek jednakowo opracowanych w RegiStax-ie. Widać jak na początki były kiepskie warunki przechodzące w lepsze.

Po ostatnim klapsie naszły chmury.

Początek 23:52:43UT koniec 01:51:39UT

Jupiter.gif

Edytowane przez Alien7101
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna animacja i detal :)

 

A tu jeszcze jeden .

 

 

 

 

Ten mniejszy zdecydowanie lepszy, fajny detal :). Generalnie wole Jowisza mniejszego ale z "żyletą". Ja wychodzę z założenia że nie rozmiar ma znaczenie :D. Chociaż przy idealnym seeingu można pokusić się o przeskalowanie do większych rozmiarów. Ja niestety mam ogromnego pecha w tym roku. Gdy wystawiam sprzęt nachodzą chmury ;/. Przydałoby się obserwatorium, zyskałbym sporo czasu na nie rozstawianiu sprzętu i chłodzeniu tuby. No ale jak się nie ma co się lubi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święte słowa , pamiętam te czasy z wynoszeniem sprzętu ufff , mam to już za sobą .

 

Teraz tylko odsuwam dach i zasuwam - dużo lepsze rozwiązanie.

 

Co do barlowa to lubię duże rozmiary ale też nie upieram się przy nich , warto czasami spróbować .

 

Osobiście najbardziej byłem zadowolony ze współpracy kamerki z okularami orto , okulary są ale gdzie ta pogoda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze powalczyłem ze zebranym materiałem z 25.12 i doczytaniu o obróbce oraz dzięki wskazówkom otrzymałem takiego Jowisza.

Oraz dodana wizualizacja ze Stellarium z opisem co nagrałem :)

Tylko nie wiem czy użycie jakichś filtrów dało by wydobyć więcej szczegółów oraz ostrości, chociaż i tak jestem zadowolony jak na Jowisza ze synty 8" na platformie.

IMG_20141229_222749.JPG

Opis.jpg

IMG_20141229_222931.JPG

jowis.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak jakimś cudem trafiłem na chwile kiedy to niebo było czyste. smile.png


Ale to tyle z dobrych wiadomości . Seeing masakra nic nie ostrzyło czasami były chwile nadziei no ale niestety . Tutaj trochę więcej szczegółów tej sesji



SW300/1500


ASI120MM


Barlow x 4


RGB



Jowisz 30.12.2014 01:17 UT



2014-12-30-0114_5-RGB%2BBLOG.png2014-12-30-0117_8-R%2BBLOG.png


  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym sezonie to Północny Pas Równikowy (NEB) i północna część Strefy Równikowej (EZ) bardzo postrzępione, a ich odpowiedniki południowe jakby spokojniejsze (gładsze). Mroźne warunki..., ale przyjemnie w ten sposób i takimi zdjęciami kończyć rok - prawda, Przemek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.