Skocz do zawartości

Jowisz 2014/2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Postępy można czynić z każdą kamerą. Chodziło pewnie o wyciąganie maksimum możliwości. Moim zdaniem kamery mono używane do rejestracji kolorowych planet są przeznaczone dla zaawansowanych amatorów astrofoto. Początkującemu bym takiej kamery nigdy nie polecił, chyba, że poprzestanie przy B&W. Jednak to, czy takie B&W jest lepsze niż kolor to już kwestia indywidualna. Dla jednych tak, dla innych, w tym dla mnie, nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postęp i owszem ale i wiele innych rzeczy trzeba by zmieniać, lepsze filtry, kamery, teleskop, cały osprzęt, szukać dobrego miejsca na focenie, itd. W końcu i tak dochodzi się do granic możliwości. Ja robię to co mi daje w danej chwili satysfakcje i tyle. A jak postęp się pojawia, to i większe zadowolenie. Miałem mono i wiem jak jest. Mono i RGB, jak dla mnie, to tylko na pojedyncze fotki. Robienie w ten sposób długiej animacji, to sobie tego nie wyobrażam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł do astrofoto planet nadają się takie same filtry jak do DS. Ja używałem budżetowych filtrów astrolumina/qhy, teraz przesiadłem się na docelowe czyli Baadera. Dobrą opinię mają też filtry firmy Astronomik. Astrodon podobno lepiej spisuje się przy fotach DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do DS to najlepsże są filtry Astrodona. Do planet pewnie też tak bedzie, ale ciekawi mnie jaka jest Wasza ocena rożnych filtrów do foto planet i czego sami używacie. Nawet sam Baader Baaderowi tez nierówny. Mozesz kupic filtry lrgb ccd za 300 zł i za 800 zł :)

 

Pozdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do DS to najlepsże są filtry Astrodona. Do planet pewnie też tak bedzie, ale ciekawi mnie jaka jest Wasza ocena rożnych filtrów do foto planet i czego sami używacie. Nawet sam Baader Baaderowi tez nierówny. Mozesz kupic filtry lrgb ccd za 300 zł i za 800 zł :)

 

Pozdr

Paweł

 

Te za 300 zł od Baadera to nie są filtry interferencyjne, nie wycinają one podczerwieni. Moim zdaniem nie różnią się za bardzo od zwykłych filtrów wizualnych, może jedynie powłokami jakimiś tam. Co do tych za 800 zł to mają bardzo dobrą opinie, jeszcze nie spotkałem planeciarza, który by na nie narzekał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica między astrodonem a np. Baaderem jest taka że filtry astrodona mają duże wycięcie w żółtym świetle - wycinają zaświetlenie. Do planet to tylko strata światła i filtry Baadera, czy inne o mniejszym wycięciu będą jaśniejsze. Nie jest to jakaś znacząca różnica. Jak masz już Astrodona to nie trzeba tego zmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Jowisz.

 

Dzisiaj sprawdziłem na ile FC obliczy ogniskową z korektorem dyspersji. Wyszło mu 12100 mm ! To, że ogniskowa się zmienia to zauważyłem, ponieważ muszę trochę pokręcić, więcej niż z samym Powermate 2,5x ale żeby taka ogniskowa się robiła to nie możliwe.

 

Poniżej dwie fotki. Duża zawiera 4 księżyce, nagrywana na pełnej klatce 1280-1024.. Mam materiał (30 avików) na animację ale z 3 księżycami. Ten czwarty i tak słabo widoczny. Oczywiście wszystko nagrywane przy udziale cirrusa.

 

 

 

 

Jup_20150513_214937_pipp_g3_ap94_conv.jpg

Sat_20150513_211235_pipp_g3_ap91_conv.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jakich używacie filtrów RGB do planet ?

Ja miałem najpierw te za 300 zł Baadera, ale zmieniłem na te "profesjonalne" interferencyjne. Zmieniłem w zasadzie z uwagi na wejście w fotografię mono DS, a nie z uwagi na same planety. Te lepsze Baadery dają ciut bardziej naturalny kolor i mają lepszą transmisję. W zasadzie, to do pełni szczęścia przydaje się też filtr czerwony "wizualny" typu longpass 610 nm, bo przepuszcza on czerwień i podczerwień, więc dla kamerki jest jaśniejszy, niż czerwony i mniej wrażliwy na seeing.

Ale na pewno masz któreś z tych lepszych filtrów DSowych, więc ich też używaj do planet. Różnice na planetach są w zasadzie nieistotne w tej półce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal strojenie kanałów w Registaxie tylko wyrówna Ci kanały, nic więcej. Nie ma sensu w ogóle porównywać tej funkcji z korektorem. Tutaj masz recenzję Piotra: http://www.nauka.rk.edu.pl/w/p/krotka-recenzja-korektora-dyspersji-atmosferycznej-ash-i-telextenderow-meade/

 

Zdjęcia z korektorem wychodzą sporo ostrzejsze, oczywiście gdy obiekt jest nisko nad horyzontem. Stosowanie korektora przy obiektach, które są wysoko nie już takie oczywiste, ponieważ wpływ dyspersji atmosferycznej jest dużo mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku, świetne te Jowisze. Zaczynam się zastanawiać, czy też sobie nie sprawić korektora w przyszłości, przyzwoitą kamerkę kolorową (Blackfly IMX136) już mam.

 

a nastawienie po stackowaniu kanałów nie da tego samego efektu ?

 

Zauważ, że zakresy filtrów barwnych na pikselach częściowo się pokrywają. Czyli popsute dyspersją (przesunięte i rozogniskowane) światło danego kanału RGB psuje też częściowo pozostałe kanały. Przesuwanie ich po obróbce pomoże tyko trochę. Za to korektor naprawia całą tę sytuację przed trafieniem światła na sensor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.