Skocz do zawartości

Jowisz 2014/2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

I tylko Jowisz. 180% i 250%. Podpowiem, że warto oglądać na pulpicie w IrfanView.

 

525cc6e6-46bc-49c9-ada0-915723347a65.gifa2d9db94-4b24-415d-84a2-0f4fad0bb2bc.gif

 

 

 

Nawet fajne choć dalekie od twoich poprzednich wyczynów w b/w , ale skoro wystarcza ci animacja ok, bez urazy , piszę to jako twój największy fan na forum :)

 

Ale ja nie o tym , zastanawia mnie ten księżyc i jego obwódka , w moim SCT8" też wychodził taki nieco owalny-trójkątny księżyc i taka dodatkowa obwódka wokół niego -takie halo.

 

Zastanawiam się czy to kwestia seeingu , obróbki czy może teleskopu ?

 

Porównałem Jowisza mojego i Franza , u niego w DK księżyc nie ma takiej obwódki ?

 

 

 

a6cbbd6dd6a49ca2.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nawet fajne choć dalekie od twoich poprzednich wyczynów w b/w , ale skoro wystarcza ci animacja ok, bez urazy , piszę to jako twój największy fan na forum :)

 

Ale ja nie o tym , zastanawia mnie ten księżyc i jego obwódka , w moim SCT8" też wychodził taki nieco owalny-trójkątny księżyc i taka dodatkowa obwódka wokół niego -takie halo.

 

Zastanawiam się czy to kwestia seeingu , obróbki czy może teleskopu ?

 

Porównałem Jowisza mojego i Franza , u niego w DK księżyc nie ma takiej obwódki ?

 

Hmm.

Może ta obwódka to kwestia obróbki. W MAKu 127 też ta obwódka wychodzi, ale Ja ekspertem nie jestem...

Dopiero zaczynam zabawę planetarną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wątku jest materiał, w którym udało mi się nagrać avik beż jakichkolwiek obwódek wkoło księżyców. Wyraźnie to zaznaczyłem ,że to wyjątkowy materiał pod tym względem. Pewnie to sprawka warunków klimatycznych ale nie mam pewności. Sprzęt oczywiście był ten sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I taka animacyjka z dzisiaj :).

 

12 klatek, 100% i 140%.

Czas od 21.20.04 do 21.33.33.

 

Ogniskowa 2350 mm.

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture 2.3, PIPP, AutoStakkert_2.5.1.7, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7, XnView, PhotoScape.
47e74d55-5cb1-41c6-8707-bb6b6f5edbd2.gif
5fd452c4-cf7c-4277-8650-d6c77a699614.gif
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Jupek dzisiaj. Załapały się dwa księżyce. Niestety pogoda się zepsuła, a chciałem zrobić próby z RGB.

Mak 180/2700m, Chameleon, IR pass. Tymczasem robię wszystko automatycznie i biorę do stackowania wszystkie klatki jak leci. Jak przebrać w Autostakrecie ręcznie klatki do stackowania ?

 

Pozdrawiam

Paweł

Jupiter_17.05.15_800.jpg

Jupiter_17.05.15_800_2.jpg

Jupiter_17.05.gif

Edytowane przez TUR
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem robię wszystko automatycznie i biorę do stackowania wszystkie klatki jak leci. Jak przebrać w Autostakrecie ręcznie klatki do stackowania ?

Wybieranie wszystkich klatek to duży błąd. Powinieneś wybierać ich rzędu 5-30%, zależnie ile klatek nagrywasz. Coś rzędu 300-400 klatek. Dzięki temu będziesz miał tylko te najostrzejsze i najlepsze.

Ilość lub procent klatek do stackowania wybierasz z prawej stron głównego okna. W przypadku trybu planetarnego możesz tam podać kilka wartości i równocześnie utworzy Ci kilka stacków z różną ilością klatek. Chyba nie da się ręcznie wybierać klatek, ale nigdy nie miałem takiej potrzeby, bo autostakkert bardzo dobrze określa jakość zdjęć i dobrze działa automatyka wybrou najlepszych klatek.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animacja Jowisza z 14 maja. Mam jeszcze jedną ale jest gorszej jakości i nie wiem czy ją zrobię.

 

38 klatek, 100% i 75% (mocniej ostrzona). Zachęcam do oglądania w IrfanView.

Czas od 20.57.56 do 21.47.07.

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, Powermate 2,5x, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture 2.3, PIPP, AutoStakkert_2.5.1.7, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7, XnView, PhotoScape.

67824df8-6445-48b2-ae24-3c7a9498330e.gif

a2900215-97e1-4d31-aa4a-251f9ec34e7f.gif

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Jowisz, z ogniskowej 2350 mm. Nagrałem 40 takich avików, więc animacja też powinna się pojawić :).

Jest to pierwszy avik z nagrań.

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture 2.3, PIPP, AutoStakkert_2.5.1.7, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7.

 

 

 

 

 

 

Jup_20150518_212636.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga animacja z 14 maja. Mam jeszcze do obrobienia jedną z wczoraj i odpuszczam już sobie ten sezon na Jowisza.

 

53 klatki, 100%.

Czas od 22.01.21 do 23.08.26.

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, Powermate 2,5x, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture 2.3, PIPP, AutoStakkert_2.5.1.7, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7, XnView, PhotoScape.

 

 

1691e698-7c53-4b54-88d1-a1aca394c45b.gif

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takim materiałem żegnam ten sezon z Jowiszem.

 

Wczorajszy Jowisz, 40 klatek, 100%. czas od 21.26.36 do 22.06.58.

Oraz najlepsza klatka.

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture 2.3, PIPP, AutoStakkert_2.5.1.7, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7, XnView, PhotoScape.
da944267-74b6-411c-bec6-1f5a8a836861.gif

Jup_20150518_212734_pipp_g3_ap17.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Z ostatniej sesji wziąłem do obróbki najlepsze 200 klatek i wyszło coś takiego. Zrobilem też stack 700 klatek i nie widzę specjalnie różnicy miedzy 200 a 700.

 

Jaka ilość klatek do stackowania jest optymalna ?

 

Pozdrawiam

Paweł

 

 

JUP_200k_17.05.2015.jpg

Edytowane przez TUR
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł masz kamerkę czarno-białą, jeżeli użyjesz filtru podczerwonego to możesz stackować 10-25% materiału. Stack 75% materiału to moim zdaniem spory błąd bo stackujemy wtedy rozmyte klatki, które nie wnoszą nic do finalnego zdjęcia. Co więcej ja przy swoich zdjęciach nie wybieram udziału procentowego tylko ręcznie ustalam konkretną ilość klatek. Robię 3 stacki z przykładowo: 400, 600 i 800 klatek (z 3000) i sprawdzam, który jest najlepszy.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, Adam,

Dzięki za info ! Próbowałem z różnymi ilościami. Dałem 10% i 35% klatek do ostatniej fotki.

Przy Saturnie rzeczywiście tu nie mozna dac za dużo, bo planeta jest masakrycznie nisko. Ostatnio chciałem go focic, ale jak zobaczyłem jaki jest seeing to odpuściłem :(

 

Pozdr

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj trochę mocniej wyostrzyć, wtedy wyjdą lekkie różnice z ilości klatek :) Autostakkert rysuje po przeprowadzeniu analyse takie dwa wykresy, które przedstawiają jakość fotek. Ten poszarpany przedstawia jakość fotek w czasie nagrywania, czyli widać, jak szalał seeing w czasie awika. Ten opadający pokazuje to samo, ale posortowane po jakości od najlepszej klatki. Widać tu doskonale, jak szybko spada jakość na tych kilkudziesięciu najlepszych, a przy tych średniej jakości już spadek jest niewielki. Jeśli chcesz mieć ostrą fotkę, to musisz wybrać tylko te kilkaset najlepszych, które stanowią ten "szpic" na początku. Widać, że wybierając np 1000 zamiast 300 najlepszych powodujesz dodanie całej masy klatek o jakości <50%, a ze 300 najlepszych mieszczą się np w >75%. Zależnie od seeingu nachylenie tej krzywej jest inne i przy lepszym jest więcej klatek dobrych - wtedy można stackować ich więcej, bo pozbędziesz się bardziej szumu, a jakości nie stracisz.

Ten wykres moim zdaniem bardzo dobrze pokazuje, ile klatek mniej więcej należy wybierać, a że 75% nie ma sensu brać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Test kamerki na Jowiszu. Dwie fotki z niedzielnych avików. Obie zwiększone do 130%.

MAK 127, MS Lifecam Cinema, Barlow Vixen 2x, UV/IR Cut.

 

attachicon.gifJowisz_214601-cut_pipp_g3_ap87-RSv2.png attachicon.gifJowisz_214712-cut_pipp_g3_ap84-RSv4.png

Taki mały a zdjęcia daje fajne ten Maczek. Mały ale wariat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Trochę na Jowisza za wcześnie . Wczoraj zbierałem materiał do mozaiki Munia i nad ranem zrobiłem 3 aviki Planet .

SW300/1500

ASI120mm barlowx2 filtr czerwony . foto 29.10.2015

 

Do Jowiszka przykleił sie Io . Jednak co mnie zdziwiło że mimo sporej odległości na Marsie majaczą się kontynenty.

 

Ta mniejsza fota to nominale rozmiary.

3 planety.png

3 planety resize.png

Edytowane przez pmamot
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.