Skocz do zawartości

Jowisz 2014/2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę że lubisz duży rozmiar tak jak ja ;)

 

Jeśli nie ma super seeingu zawsze można nieco zmniejszyć ogniskowa będzie wówczas bardzie soczysty.

 

Fajne fotki , pozwoliłem sobie zmniejszyć i jest jeszcze lepiej .

 

 

 

 

 

Wrzuciłem rozmiar nominalny . Mam jeszcze klipy przy krotności Barlow x2 .Nawet nie wiem co wyszło trzeba zobaczyć. Po zmniejszeniu masz rację widać mniejszy szum . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najbliższych dniach, jeśli pogoda na to pozwoli, m.in. raz na tarczy Jowisza będzie można dostrzec dwa księżyce galileuszowe oraz ich cienie jednocześnie, a raz dwa cienie i jeden księżyc jednocześnie, zaś niewiele później - 2 księżyce i jeden cień jednocześnie. Również na imprezę sylwestrową warto zabrać ze sobą teleskop. Szczegóły poniżej:

  • noc 31 grudnia/1 stycznia: od wschodu Jowisza (ok. 19:20) przez większą część nocy Europa i Ganimedes 5-6 sekund kątowych od siebie, na zachód od jowiszowej tarczy. Po godzinie 23 księżyce zaczną się do siebie zbliżać, aż ok. godziny 2:25 miną się w odległości 1" (Starry Night pokazuje, że Europa troszeczkę przesłoni Ganimedesa). Przez cały czas oba księżyce będą się zbliżały do Jowisza i nad ranem najpierw Ganimedes, a potem Europa schowają się w cieniu Jowisza. Pół godziny po zniknięciu Europy na tarczę planety wejdzie cień Io, a potem sam księżyc. Zatem nad samym ranem przez małe instrumenty optyczne będzie widoczna tylko Kalisto, 6' na wschód od Jowisza.
  • Noc 2/3 stycznia: od wschodu Jowisza (ok. 19:11) Io i Europa ok. 2" od siebie, 145" na wschód od Jowisza. Z biegiem czasu oba księżyce będą zbliżać się do siebie i jednocześnie do Jowisza. Ok. godz. 22:15 odległość między Io i Europą osiągnie minimum, nieco ponad 1". Od północy przed i po tarczy Jowisza będą wędrowały najpierw cienie obu księżyców, a za nimi one same. Od mniej więcej 1:15 do 2:15 na tarczy Jowisza będą widoczne 2 księżyce i ich cienie jednocześnie.
  • Noc 4/5 stycznia: od wschodu Jowisza, godz. 18:58, (no prawie) Io oraz cienie Io i Ganimedesa na tarczy planety. Po zejściu cienia Io i tuż przed zejściem samej Io na tarczy Jowisza zamelduje się Ganimedes. Europa będzie wtedy schowana w cieniu Jowisza, zatem przez kilkadziesiąt minut łatwo widoczna będzie tylko Kalisto, znajdująca się wtedy jakieś 8,5 minuty kątowej na wschód od Jowisza. Przed 22:40 Europa wyjdzie zza tarczy planety, zaś po godzinie 1 z tarczy zejdzie Ganimedes i po obu stronach Jowisza będą widoczne 2 księżyce.
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dwie lepsze fotki z przyłożenia aparatu Canon IXUS 90 IS do okularu z dzisiejszego rana. N 22'', powiększenie 294 i 412 lub 588 nie pamiętam już. Godzina ok. 3.00, seeing niezły, przejrzystość słaba.

jowisz 002.jpg

jowisz 008.jpg

Edytowane przez pasionat nieba
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skromność na bok, seeing syf a Jowisz naprawdę niezły. Ładnie majaczą detale :)

 

No myślę że gdyby popracował jeszcze nad tym materiałem mogło by byc lepiej.

Czasami człowiek się spieszy żeby się pochwalic a warto czasem przysiąść i popracować .

Sam męczę ostatni materiał już ładnych parę dni i może się uda jeszcze coś wyciągnąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skromność na bok, seeing syf a Jowisz naprawdę niezły. Ładnie majaczą detale :)

 

Dzięki Hamal

 

Jeżeli chodzi o Seeing tamtej sesji to obwód tarczy był idealny nic nie falowało jednak że nie ostrzyło tego co nazywasz kreską nie uwidaczniało się . Jeden plik avi był bardzo obiecujący bo pojawiały się 5 sekundowe kryształy które uwypukliły co nieco . To co napisał astrokosmo spróbuję pomęczyć jeszcze raz ten materiał . Kurcze a właśnie teraz 2 mony na tarczy i w dodatku WCP . A na dworze syf na maxa. :icon_sad:

 

 

Trochę postarałem się jeżeli chodzi o estetykę na tej fotce szum chyba już lepiej udało mi się zredukować.

jest to również z sesji z 30.12.2014 lecz o godz 00:57UT

2014-12-30-0057_1-R.png

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest fajnie , ale jeszcze powalcz :)

 

Ja nakręciłem przed chwilą WCP , ale strasznie wieje i kiepski seeing , właśnie obrabiam, a warunki takie .

 

 

 

 

Żal kręcic ale testuję kalibrację teleskopu i projekcję okularową - 10 mm Orto.

 

 

 

Edytowane przez astrokosmo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry taki mamy klimat . Ciąg dalszy...

 

Zaryzykowałem i wystawiłem teleskop Cassegrain 200/3500 Na taką wichurę inny sprzęt nie wchodził w rachubę . Zależało mi uchwycić na tarczy 2 księżyce oraz ich cienie. Żeby uwidocznić same księżyce podkręciłem na maksa saturację co widać na foto ze strzałkami . Zielone strzałki pokazują księżyce Io oraz Europa. Strzałki czerwone ich cienie . tutaj szczegóły całej sesji.

 

Cassegrain 200/3500

Asi120mm

Filtry GSO RGB

 

03.01.2015mjupek%2Bi%2Bmoony.gif

do AP.png

2015-01-03-0105księżyce Io europa.png

Edytowane przez pmamot
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać że większe lustro lepiej sobie poradziło z detalem .

Może i tak ale z pewnością trafiłem na lepsze warunki to co było widać na Twoim wycinku AVi ka to i tak nieźle sobie poradziłeś .

 

A mam pytanko o której avikowałeś ? Kurcze stellarium mnie zmyliło bo nie właściwie jest usytuowana WCP Myślałem że będę miał 2 cienie 2 księżyc i WCP na jednym foto.

Edytowane przez pmamot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i tak ale z pewnością trafiłem na lepsze warunki to co było widać na Twoim wycinku AVi ka to i tak nieźle sobie poradziłeś .

 

A mam pytanko o której avikowałeś ? Kurcze stellarium mnie zmyliło bo nie właściwie jest usytuowana WCP Myślałem że będę miał 2 cienie 2 księżyc i WCP na jednym foto.

 

coś po 23 , ale dokładnie nie pamiętam bo już usunąłem ten dziadoski materiał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seeing fatalny właśnie kręcę aviki. I porywy wiatru też trochę przeszkadzają ;/

 

Też kręciłem kiedy pojawiła się dziura w chmurach , ale najpierw teleskop był nie wystudzony co widać po księżycach Jowisza , a jak się wystudził to pogorszył się seeing , w końcu przyszły chmury i po ptokach , ale coś tam mam :)

 

ps. zdjąłem odrośnik i dużo mniej rzucało teleskopem , przysunąłem dach pod teleskop jeszcze bardziej pomogło .

1.jpg

IR_e11111111_q45.jpg

Edytowane przez astrokosmo
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.