Skocz do zawartości

Jowisz 2014/2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

W najbliższych dniach ciekawe w układzie księżyców galileuszowych będą 3 noce:

  • Noc 7/8 stycznia: od wschodu Jowisza (ok. 18:44) Kallisto prawie na środku tarczy planety, Europa i Ganimedes na zachód od niej. Dwa ostatnie księżyce przez całą noc będą się zbliżały do Jowisza, do mniej więcej godziny 1 utrzymując dystans między sobą ok. 6-7 sekund kątowych, później odległość ta zacznie rosnąć. Natomiast Kallisto po 21:30 zejdzie z jowiszowej tarczy i będzie przesuwać się na zachód. Dzięki temu ok. godz. 4:35 Kallisto minie Europę w odległości 2", zaś 35 minut później - Ganimedesa (częściowo zaćmionego!) w odległości 3". Tej nocy po tarczy Ganimedesa będą wędrowały cienie wszystkich trzech pozostałych księżyców galileuszowych. Najwcześniej, bo jeszcze przed godziną 1:00 po tarczy tego księżyca będzie przechodził cień Kallisto, następnie, ok. godziny 4:45 przez prawie godzinę po tarczy tego księżyca będzie wędrował cień Europy, natomiast tuż po godzinie 9 na tarczy Ganimedesa zamelduje się cień Io. To ostatnie zdarzenie będzie miało miejsce niewiele przed zachodem Jowisza, na jasnym niebie, ale to jeszcze nie koniec tej sekwencji, ponieważ ok. godz. 10:35, już po schowaniu się Jowisza pod horyzont, Ganimedes zostanie na chwilę przesłoniony przez Io. Szkoda, że nie wszystko da się zaobserwować z Polski.
  • Noc 9/10 stycznia: od wschodu Jowisza (ok. 18:35) Io i Europa blisko siebie na wschód od jowiszowej tarczy. Przez pierwszą część nocy oba księżyce będą zbliżały się do Jowisza. Przed godziną 2:15 na tarczy Jowisza pojawią się cienie obu księżyców, a do godziny 3:35 przed tarczą pojawią się same księżyce i przez mniej więcej pół godziny na tarczy planety będą widoczne 2 cienie i ich właściciele.
  • Noc 11/12 stycznia: od wschodu Jowisza (ok. 18:26) Io i Ganimedes na wschód od tarczy Jowisza, zaś Europa i Kallisto - na zachód od niej. Przed godziną 21 Europa schowa się w cieniu Jowisza, zaś Io i jej cień wejdą na tarczę swojej planety macierzystej. Potem na tarczę wejdzie Ganimedes i jego cień (cień wcześniej). Od godziny 22:20 do 22:35 na tarcz Jowisza będą widoczne 2 cienie i 1 księżyc, natomiast przed godziną 1 na tarczy będzie widoczny Ganimedes ze swoim cieniem. Niewiele później Europa wyjdzie zza jowiszowej tarczy.
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2014-01-04 22:03:30UT Mak-Cassegrain 200/2400, ASI120MM

Europa, Ganimedes, Io.

 

attachicon.gif2015-01-04-2203_5-ZK-RedLum-2_g5_ap1_conv.jpg

 

http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2015/01/jowisz-tranzyt-ganimedesa.html

Nie wiedziałem że Ty masz Mak-a :)

 

SW 150/750 + Logitech PRO 3000 do tego Barlow ED 3x lub kombinacja Barlow ED 3x + 2,5x włożone jeden w drugi (choć w tym roku jeszcze tego nie stosowałem)

Nagrywasz trochę za niebieski i za czerwony obraz (widać to po spuchniętych pasach), musisz poszukać filtra IR cut który puści odpowiednio zielonkawego Jowisza bo pamiętaj że OSC ma 50% pokrycie w zieleni więc zyskujesz rozdzielczość a dodatkowo ten kanał przenosi ładne smugi pasów i WCP. U mnie w Atik-u najlepiej sprawdza się filtr IR cut z kamerki Philips, także wyjęty z jednego aparatu kompaktowego (mam kilka o różnym pasmie przepuszczania z różnych paratów) oraz IR UV Baadera. Balans kolorów potem wyrównasz, ale jak nagrasz spuchnięte pasy to tego już potem nie naprawisz. Za zielono też być nie może, trzeba sporo popróbować :) Podczerwień jest przydatna do kamerek mono ale nie znoszą się z zielenią w OSC i dlatego trzeba ją w odpowiednim miejscu uciąć.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj po dokładnym skolimowaniu teleskopu zmieniłem filtr IRpass na niezłej jakości baaderowski filterek R

i fotka wykonana jest wyłącznie w tym paśmie. Trochę mi buty przymarzły do gleby ponieważ uparłem się poczekać

na wzniesienie Jowisza nieco wyżej. Różnice w obrazie przy zmianie położenia planety z godziny 22 a 24-tej są bardzo

wyraźne i w wizualu i na ccd. Więc mała rada dla wszystkich - warto poczekać z avikami na górowanie. Fotka z godziny 0.30.

 

 

 

 

Untitled-1.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.