Skocz do zawartości

co polecaće


Rekomendowane odpowiedzi

A ja Ci Michale odpowiem wprost i to w zależności od ceny:

 

jak 350zł to starą dobrą radziecką ZRT 457. Nie znam sprzętu o lepszym stosunku możliwości/cena od ZRT 457 którą sam mam.

ok. 800 zł - 114mm lustro

1400 zł - Tał 120

1900 zł - Synta 203mm 8" Dobson którą sam mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK CDev, tylko pamiętaj że Tał 120 i Tał 1 Mizar kosztują tyle samo... stąd polecam komplet o większej aperturze za tę samą cenę ze wszystkimi akcesoriami, filtry, okulary, skrzynka etc. - Tał 120 o większej aperturze, 1 cm lustra więcej to i mało, i dużo np. w DS....

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...83fdce996239ade

 

Patrzyłem przez Tała 120 i jakoś nie widziałem charakterystycznego rozmazania obrazu przez Barlowa... obraz był perfect...

 

A może ktoś wprost porównywał oba w/w i się zechce wypowiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Niestety miałem tą przyjemność i na OZMIE kilka lat temu stały obok siebie ciężkie, kolumnowe, nowe Tały 110 i 120mm którymi lookałem jeszcze nie wiedząc że model 120 ma Barlowa w wyciągu.

Niestety to od razu dało się odczuć w miękkości obrazu i śladowej aberracji sferycznej widocznej szczególnie na jaśniejszych gwiazdach, początkowo sądziłem że teleskop na spieprzone lustro ale jak w dzień zobaczyłem tego Barlowa to wszystko stało się jasne, sferyczne lustro i barlow w parze nie dają zadowalającej jakości obrazu :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w każdym razie patrzyłem przez stareńkiego ok. 10-15-letniego Tała 120 u kolegi, obraz był naprawdę OK, czyżby te stare Tały 120 jeszcze nie miały tego integralnego Barlowa?

 

Z drugiej strony ten integralny Barlow w nowym Tał 120 wydłuża ogniskową i zwiększa dostępne powiększenie i kontrast - korzystne jako planetarny spotter. Coś za coś a apertura o 1cm większa niż Tał 1 - jednak nie do pogardzenia za tę samą cenę.... A czy tego Barlowa można po prostu sobie wyjąć i mamy "problem resolved"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Owszem wyjąć sobie go możemy czy nawet wydłubać ale nie uzyskamy obrazu w wyciągu a jeśli nawet przesuniemy główne lustro do przodu to aberracja sferyczna zje nam całą pozostałą jakość obrazu bez Barlowa, korekrtora czyli to pomysł o kant D... rozbić :shock:

 

Ps. No koniec będziemy sobie go mogli nawet włożyć ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ja w każdym razie patrzyłem przez stareńkiego ok. 10-15-letniego Tała 120 u kolegi, obraz był naprawdę OK, czyżby te stare Tały 120 jeszcze nie miały tego integralnego Barlowa?"

 

Januszu czy tak jest jak w/w przypuszczam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda zatem na to że i nowy Tał 120, i Tał 1 Mizar są gorsze od starszych sprzed kilkunastu lat "made in USSR"... w tej sytuacji za tę samą cenę jednak nadal obstaję za Tał 120 o większej aperturze skoro "legendarny" Tał 1 Mizar to ten stary z parabolą a nie nowy ze sferą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.