Jump to content

co polecaće


Recommended Posts

A ja Ci Michale odpowiem wprost i to w zależności od ceny:

 

jak 350zł to starą dobrą radziecką ZRT 457. Nie znam sprzętu o lepszym stosunku możliwości/cena od ZRT 457 którą sam mam.

ok. 800 zł - 114mm lustro

1400 zł - Tał 120

1900 zł - Synta 203mm 8" Dobson którą sam mam.

Link to comment
Share on other sites

OK CDev, tylko pamiętaj że Tał 120 i Tał 1 Mizar kosztują tyle samo... stąd polecam komplet o większej aperturze za tę samą cenę ze wszystkimi akcesoriami, filtry, okulary, skrzynka etc. - Tał 120 o większej aperturze, 1 cm lustra więcej to i mało, i dużo np. w DS....

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...83fdce996239ade

 

Patrzyłem przez Tała 120 i jakoś nie widziałem charakterystycznego rozmazania obrazu przez Barlowa... obraz był perfect...

 

A może ktoś wprost porównywał oba w/w i się zechce wypowiedzieć?

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Niestety miałem tą przyjemność i na OZMIE kilka lat temu stały obok siebie ciężkie, kolumnowe, nowe Tały 110 i 120mm którymi lookałem jeszcze nie wiedząc że model 120 ma Barlowa w wyciągu.

Niestety to od razu dało się odczuć w miękkości obrazu i śladowej aberracji sferycznej widocznej szczególnie na jaśniejszych gwiazdach, początkowo sądziłem że teleskop na spieprzone lustro ale jak w dzień zobaczyłem tego Barlowa to wszystko stało się jasne, sferyczne lustro i barlow w parze nie dają zadowalającej jakości obrazu :salu:

Link to comment
Share on other sites

Ja w każdym razie patrzyłem przez stareńkiego ok. 10-15-letniego Tała 120 u kolegi, obraz był naprawdę OK, czyżby te stare Tały 120 jeszcze nie miały tego integralnego Barlowa?

 

Z drugiej strony ten integralny Barlow w nowym Tał 120 wydłuża ogniskową i zwiększa dostępne powiększenie i kontrast - korzystne jako planetarny spotter. Coś za coś a apertura o 1cm większa niż Tał 1 - jednak nie do pogardzenia za tę samą cenę.... A czy tego Barlowa można po prostu sobie wyjąć i mamy "problem resolved"?

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Owszem wyjąć sobie go możemy czy nawet wydłubać ale nie uzyskamy obrazu w wyciągu a jeśli nawet przesuniemy główne lustro do przodu to aberracja sferyczna zje nam całą pozostałą jakość obrazu bez Barlowa, korekrtora czyli to pomysł o kant D... rozbić :shock:

 

Ps. No koniec będziemy sobie go mogli nawet włożyć ...

Link to comment
Share on other sites

"Ja w każdym razie patrzyłem przez stareńkiego ok. 10-15-letniego Tała 120 u kolegi, obraz był naprawdę OK, czyżby te stare Tały 120 jeszcze nie miały tego integralnego Barlowa?"

 

Januszu czy tak jest jak w/w przypuszczam?

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

A skąd mam wiedzieć :?: przez tego starego nie patrzyłem :?

 

Ps. Starsze Mizary też miały lustra paraboliczne a nowsze już tylko sferę :roll:

Link to comment
Share on other sites

Wygląda zatem na to że i nowy Tał 120, i Tał 1 Mizar są gorsze od starszych sprzed kilkunastu lat "made in USSR"... w tej sytuacji za tę samą cenę jednak nadal obstaję za Tał 120 o większej aperturze skoro "legendarny" Tał 1 Mizar to ten stary z parabolą a nie nowy ze sferą...

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Nowy, sferyczny Mizar nadal spełnia kryterium dyfrakcyjne ze swoim sferycznym lustrem 110mm z F/8 i on jest tu nadal zdecydowanym faworytem :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

jaki mi telep polecaće na dobry początek :roll:

 

Ale błędów. Jaki początek ponoć 7 lat sie interesujesz astronomią :? A co chcesz obserwować?

 

Tylko mu chyba chodziło o początek obserwacji jakimś teleskopem, lunetą itp.

 

pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.