Jump to content
Stalker

Planetarium w Gdańsku (plany)

Recommended Posts

 

Konkurs na projekt planetarium!

 

Miło nam poinformować, że dn. 15 września ogłoszony został konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej planetarium. Jest to kolejna już inwestycja, która zmienia obraz dawnego militarnego fortu na Górze Gradowej w twierdzę nauki. Planetarium będzie interesującym rozwinięciem naszej oferty edukacyjnej, która od maja b.r. obejmuje aż siedem interaktywnych przestrzeni oraz multimedialną wystawę historyczną.

 

Planetarium planowane jest jako obiekt podziemny ulokowany w wale biegnącym wzdłuż suchej fosy, od Kaponiery Południowej w kierunku południowo-zachodnim, pomiędzy Kaponierą Południową i Galerią Strzelecką.

 

Konkurs jest jednoetapowy. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie upływa 23 września. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 7 000 zł oraz zaproszenie do negocjacji w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji.

 

Źródło: http://www.hewelianum.pl/aktualnosci/konkurs-na-projekt-planetarium-629.html (oraz wiele innych).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Warto dodać, że w Trójmieście są dwa planetaria, oba w Gdyni i oba praktycznie niedostępne dla "przypadkowego społeczeństwa" poza sporadycznymi okazjami. Jedno mieści się w Akademii Morskiej na Skwerze Kościuszki i od trzech lat dysponuje nowoczesnym projektorem Zeiss ZKP 4 (więcej na jego temat w tym wątku), drugie w Akademii Marynarki Wojennej na Oksywiu i od początku działalności wyposażone jest w projektor Zeiss ZKP 1. Udostępniane są zazwyczaj przy okazji publicznych wydarzeń w rodzaju festiwalu nauki.

 

Hewelianum przymierzało się od kilku lat do budowy własnego planetarium. Pojawiło się ono nawet w oficjalnym katalogu International Planetarium Society, choć przecież... nie istnieje :) Z tego co wiem, "problem" z planetarium w centrum Hewelianum polega na tym, że teren dawnych fortów objęty jest ochroną konserwatorską i - by nie zaburzać historycznego krajobrazu nowoczesnym obiektem - należy kopułę planetarium ukryć pod ziemią. Sala projekcyjna będzie niewielka, na niespełna 80 osób. Wydaje mi się, że kopuła będzie miała srednicę ok. 10 m lub nieco mniej. Kiedyś we Fromborku pod 8-metrową kopułą zasiadało 80 osób, ale ze względów bezpieczeństwa (jedno wspólne wejście i wyjście) zmniejszono liczbę foteli do 50.

 

Może na forum jest architekt, który chciałby przystąpić do konkursu? Przyznam, że jestem bardzo podekscytowany tym konkursem i zaciekawiony efektem końcowym :)

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może na forum jest architekt, który chciałby przystąpić do konkursu? Przyznam, że jestem bardzo podekscytowany tym konkursem i zaciekawiony efektem końcowym :)

 

Czasem bywa :)

Ciekawy temat, przejrzę dokumentację i przemyślę sprawę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Pierwsze w Polsce podziemne planetarium powstanie w Gdańsku. Partnerem ma być Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), która niedługo zacznie działać w stolicy województwa pomorskiego.

 

Stella Burgum – taką nazwę, nawiązującą do obserwatorium astronomicznego Jana Heweliusza, będzie nosić planetarium w Centrum Hewelianum w Gdańsku. Stanie się ono unikatem w skali kraju i Europy. W całości bowiem znajdzie się pod ziemią. W piątek, w Centrum Nauki Hewelianum, ogłoszono wyniki konkursu na koncepcję architektoniczną tego obiektu naukowo-edukacyjnego.

 

W finale znalazły się trzy prace z Wrocławia, Prabut i Paryża. Okazało się, że najwięcej punktów zdobyła ArC2 Fabryka Projektowa z Wrocławia.

 

Według Małgorzaty Maroszek, sędzi sprawozdawcy, kierownika Działu Inwestycji i Zieleni Centrum Hewelianum, zwycięska koncepcja architektoniczna zapewnia nie tylko spełnianie funkcji planetarium, ale też przewiduje dodatkową przestrzeń w tym obiekcie.

 

Architekci uczestniczący w konkursie, nie mieli łatwego zadania, bo obiekt należało zaprojektować pod ziemią. Na powierzchni Grodziska – Góry Gradowej przy ul. 3 Maja (wzniesienie nad dworcami PKP Gdańsk Główny i PKS) nie mogą powstawać nowe budynki ze względu na wartość zabytkową, historyczną tamtejszych fortyfikacji.

 

- Planetarium zostanie urządzone w skarpie, obok Kaponiery, kiedyś lokalu gastronomicznego. Powstanie w wale ziemnym biegnącym wzdłuż suchej fosy, pomiędzy Kaponierą Południową a Galerią Strzelecką – informuje Magdalena Szymańska, kierownik Działu Marketingu i Komunikacji Centrum Hewelianum. - Odtworzony zostanie także odcinek muru Carnot’a, który w przeszłości otaczał umocnienia Góry Gradowej.

 

W planetarium będą m.in. sala projekcyjna, przestrzeń ekspozycyjna, sala dydaktyczna, pomieszczenia biurowe oraz techniczne. Sala projekcyjna planetarium wzniesiona zostanie na planie koła ze sklepieniem w kształcie półsfery. Pomieści ok. 79 osób. Poza prezentacją nieba, uczestnicy pokazów będą mogli zobaczyć projekcje filmów. Będzie także możliwość organizacji koncertów, pokazów naukowych.

 

- W 2015 roku zostanie opracowana dokumentacja i ruszy budowa. Finał planowany jest na koniec 2017 roku – powiedział Przemysław Guzow, dyrektor Centrum Hewelianum. - Koszt szacowany jest na 12 milionów złotych. 85 procent tej kwoty Centrum Hewelianum pragnie uzyskać z unijnych funduszy. Poszukiwani są partnerzy tego przedsięwzięcia. Jednym z nich ma być Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), która powstanie w Gdańsku.

 

Pełna nazwa tego obiektu naukowego ma brzmieć: Stellae Burgum – Planetarium im. Jana Heweliusza w Gdańsku.

 

- Nawiązuje do obserwatorium astronomicznego, jakie istniało na domu Heweliusza i nazywało się Sternenburg, po łacinie Stellaeburgum, a po polsku: Gwiezdny Zamek – mówi dyrektor Przemysław Guzow. Mówiono też na to obserwatorium: Gwiezdny Ogród.

 

Źródło: http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/3682342,gdansk-podziemne-planetarium-powstanie-w-centrum-hewelianum-wizualizacje,id,t.html oraz http://www.hewelianum.pl/aktualnosci/tak-bedzie-wygladalo-pierwsze-planetarium-w-gdansku-667.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fajnie by było. Co młodsi niedługo przestaną wierzyć, że może być niebo bez chmur i z ... gwiazdami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Gdańskie Centrum Hewelianum zbuduje planetarium. Znajdzie się na terenie dawnego militarnego fortu na Górze Gradowej.

 

To będzie jedyne planetarium w Polsce, które będzie ulokowane pod ziemią. - Znajdą się w nim przestrzenie wystawiennicze, które będą nawiązywały do działalności Jana Heweliusza. Będziemy chcieli wszystkim obserwatorom nieba pokazać, co odkrył Heweliusz i z czym się mierzył - mówi dyrektor Centrum Hewelianum Przemysław Guzow.

 

"BRAKUJE TU TAKIEGO OBIEKTU"

 

W planetarium znajdziemy sale wielofunkcyjne, a głównym miejscem będzie sala projekcyjna w kształcie sfery. Widzowie będą mogli skorzystać z 74 miejsc, w tym dwa dostosowane dla niepełnosprawnych. - Sferę będzie można oglądać także z zewnątrz. Będzie przebiegała przez trzy kondygnacje, tworząc również z zewnątrz ciekawą aranżację o charakterze kosmiczno-niebiańskim. Planetarium będzie zlokalizowane pomiędzy fragmentem umocnień zwanym Kaponierą Południową i Galerią Strzelecką. Na terenie Trójmiasta brakuje takiego obiektu. To widać po popularności naszego małego mobilnego planetarium. Będzie to znakomite uzupełnienie naszej oferty edukacyjnej - tłumaczy Przemysław Guzow.

 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, planetarium powinno być gotowe na koniec 2019 roku. - Jeśli w tym roku uzyskalibyśmy dofinansowanie, to z budową można by było ruszyć wiosną 2018 roku. Prace będą bardzo trudne. Trzeba ściągnąć fragment umocnień Góry Gradowej, zrobić miejsce na obiekt, dobrze je zafundamentować i ukształtować teren. Dopiero później będzie można realizować prace instalacyjne - dodaje dyrektor Centrum.

 

NIE TYLKO PLANETARIUM

 

Przy okazji budowy planetarium uda się odbudować kolejny fragment muru Carnota, który otaczał kiedyś cały fort Góry Gradowej. Został on rozebrany po I wojnie światowej. - Tym razem kilkadziesiąt metrów muru zostanie odtworzone. Chcemy odtworzyć cały mur. Dzięki temu fort odzyskałby pełną wartość jeśli chodzi o umocnienia obronne. Byłoby to ciekawe dla turystów, którzy mogliby wchodzić przez bramę na teren fortu. Dziś jest to otwarta przestrzeń i te elementy są pozacierane - wyjaśnia.

 

Budowa planetarium będzie kosztowała 22 miliony złotych. Centrum Hewelianum będzie starało się o dofinansowanie inwestycji ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko.

 

Źródło: https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/59678-takiego-planetarium-nie-ma-w-calej-polsce-zobacz-jak-rozbuduje-sie-centrum-hewelianum-wizualizacje

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

No to mamy ciąg dalszy. Zaczyna sie robić z tego baaardzo droga zabawka

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/mln-za-budowe-gdanskiego-planetarium-n130297.html

Tymczasem gdyńskie planetarium Akademii Morskiej, bardzo fajnie wyposażone, bywa dostępne dla także gawiedzi.

Edited by Fredrixxon
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 8 replies
  • Ankieta miesiąca stycznia - wybieramy Polski APOD stycznia !
   Przypominam zasady - każdy głosuje na JEDNĄ z prac wybranych przez ekspertów portalu Polski Astronomy Picture Of the Day w styczniu. Wasz wybór zadecyduje, które zdjęcie będzie brało udział w głosowaniu na zdjęcie roku!
    • Like
   • 18 replies
  • Druk 3d. Projekty wydruków przydatnych w astronomii amatorskiej i nie tylko amatorskiej.
   @Adam_Jesion zachęcił mnie do założenia tematu odnośnie druku 3d. Z oczywistych względów nie ma sensu powielać treści poświęconych zagadnieniom sprzętowym, które można znaleźć w dedykowanych temu stronach/forach. To forum Astro, więc skupmy się naszym podwórku.
    • Like
   • 60 replies
  • Akcja grupowa - montaże Lupus AI
   Ruszamy z akcją zapisów na zakup naszych teleskopów! Oferowany montaż będzie miał sporo istotnych poprawek względem prototypu który przyjechał na jesienny zlot i który obecnie użytkuję. Będzie też przygotowany do instalacji enkodera i gdy skończymy obecnie projektowany sterownik to przyjedziemy i zainstalujemy wszystko co potrzeba.
    • Love
    • Like
   • 49 replies
  • Wydrukuj sobie spektroskop
   Spektroskopia jest dziedziną, w której coraz częściej realizują się astroamatorzy. W Europie szczególnie zaawansowani są tu koledzy z Francji oraz UK. My cóż, dopiero nieśmiało próbujemy, ale nawet tutaj na forum mamy przykłady osób, które osiągają już bardzo dobre wyniki @bajastro.
    • Like
   • 70 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.