Skocz do zawartości

Pomoc w ocenie stanu teleskopu.


Malybadi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciał bym prosić o pomoc w ocenie stanu technicznego teleskopu, ponieważ zamierzam go kupić i nie wiem do końca czy warto. Jest to synta 8 z 2009r. Według mnie optyka wygląda dobrze ale sami ocenicie. Pozdrawiam i liczę na pomoc.

 

Link do zdjęć: http://pokazywarka.pl/tch7m0/

Edytowane przez Malybadi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu w ogóle nie widać optyki. Widać soczewkę celownika optycznego który jest właściwie najmniej istotny. Trzeba by było odkręcić mocowanie lustra i wtedy cyknąć mu zdjęcia, Na tych ostatnich(jedyne zdjęcia gdzie ostrość ustawiona jest na LUSTRO! a nie odbijające się obiekty) z daleka widać, że jest bardzo brudne(co jest rzeczą naturalną przy dłuższym użytkowaniu) więc należałoby go najpierw umyć i wtedy byłoby widać czy nie ma jakichś niespodzianek. Lusterka wtórnego też w ogóle nie widać, bo na zdjęciach na których aparat był w niego wycelowany zamiast ustawionej na nim ostrości, ostrzenie jest na odbijającym się w nim i lustrze głównym pająku... albo z kolei jest na nim czarne tło i nic na nim nie widać.

Albo sprzedający chce coś zatuszować, albo po prostu nie wiedział jak przedstawić stan techniczny na zdjęciach. Podejrzewam, że ta druga opcja.

Jeżeli sprzedający jakoś nie szalał z teleskopem to raczej nie powinno być niespodzianek. Po takim okresie chyba nie powinno się nic dziać z optyką.

Ale niech wypowiedzą się jeszcze inni

Pozdrawiam

 

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że teleskop jest rozsuwany. Zrób fotkę lustra głównego po zdjęciu górnej części z prowadnic, albo wsadź aparat między te dwa człony. Swiatło oświetlające lustro ma być rozproszone, więc focić najlepiej w dzień, nie wyklucza to "nocnej" fotki.

Nie wyciągałbym zbyt daleko idących wniosków ze stanu lustra głównego, jak to pokazane na 2 fotkach przy końcu prezentacji. Podobno najlepiej jest nie świecić na lustro latarką, bo nawet to idealne "na oko" odsłania dużo mikropyłu, nie wpływającego na obraz.

 

Najlepsze ujęcia LG są 4 i 5 od dołu, ale możesz zrobić jeszcze lepsze, z bliższej odległości. Lusterko wtórne nie powinno Ci sprawić trudności w wyfoceniu. Resztę sobie daruj, bo okulary czy barlowy ( nie wiem, co tam do wyciągu wsadziłeś ) - to musisz ocenić sam lub ktoś Ci pomoże - jeśli chodzi czystość optyki, sprawność mechaniki.

Podobnie kolimacja, jeśli zdecydujesz się kupować. Zadecyduje sztywność układu po skręceniu a z tym bywa różnie. Teleskop ma już swoją "historię" a jeśli jesteś żółtodziobem - ocena całości przez kogoś doświadczonego NIEZBEDNA. Szczególnie, gdy jest rozsuwany!

 

No i trzeba byłoby wyczernić "srebrny" wyciąg okularowy ( ta część, na której rozprasza się światło wpadające do tuby) od środka, boki i tył lusterka. Czarną farbą matową

 

PS.: widzę, że Kolega zrobił dalsze fotki, ale wg/mnie to nie jest jeszcze to :)

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jakich części mam dosłać dokładniejsze fotki ? I prosił bym o ocenę ogólną stanu teleskopu czy jest w miarę czy raczej do ideału mu daleko. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Ps: Dołączam jeszcze kilka fotek: http://pokazywarka.pl/367v6i/ , http://pokazywarka.pl/k0qvvk/

Edytowane przez Malybadi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi dokładnie o lustro główne, ciężko ocenić jego stan po tych zdjęciach co wstawiłeś... Przynajmniej mi. Gdyż lustro główne jest najważniejsze. Widać ślady użytkowania z zewnątrz, ale to naturalne, wizualnie nie jest źle, najważniejsze pytanie to jest to lustro no i oczywiście czy wszystko w teleskopie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepiej będzie jak oba lustra zostaną umyte. Kilka lat użytkowania musiało pozostawić warstewkę brudu. Tymbardziej, że sycia jest rozsuwana a poprzedni właściciel raczej jej nie rozpieszczał. Usługę można zlecić fachowcom. Jeśli na lustrach nie ma rys to powinno być ok. Czy warto ją kupić? Kwestia ceny :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepiej będzie jak oba lustra zostaną umyte. Kilka lat użytkowania musiało pozostawić warstewkę brudu. Tymbardziej, że sycia jest rozsuwana a poprzedni właściciel raczej jej nie rozpieszczał. Usługę można zlecić fachowcom. Jeśli na lustrach nie ma rys to powinno być ok. Czy warto ją kupić? Kwestia ceny :D .

 

Właśnie cena jest fajna bo 800zł. Możesz podać jak się nazywa taki fachowiec od tego ? :)

Ps: Właściciel mówi ,że synta była dobrze przechowywana dekielki pozamykane, a kratownica zasłonięta materiałem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustro może być OK pod względem czystości, ale były właściciel dobrze wie, że same czynności zakładania/zdejmowania dekli, pokrowca - już są przyczyną osiadania prochu; tego się nie uniknie. Dlatego tego typu konstrukcje ( kratownicowe, rozsuwane ) wymagają częstszego mycia LG, kolimacji prwdopodobnie też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej spytać się w najbliższym sklepie astronomicznym. Zazwyczaj wykonują usługi typu czyszczenie luster i kolimacja. Teleskop raczej dostarcz na miejsce samemu. Nie licz zbytnio na firmy kurierskie. Lustra zarówno przed jak i po kolimacji powinno traktować się łagodnie :) . Przykładowy sklep to Astrokrak w Krakowie. Możesz też rozesłać wici na forum i może jakiś bywalec z twojej okolicy pomoże ci w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo jeżeli czujesz się na siłach i masz chęci nauczenia się czegoś nowego, można to wszystko przeprowadzić samemu.

kolimacja

http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

Nie jest to takie trudne :)

i mycie

oraz tutaj szczegółowo

http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=132&t=3485

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. Chciałem jechać po teleskop ale zaniepokoiła mnie jedna rzecz gdy otrzymałem zdjęcia a mianowicie, jak widać na zdjęciach obraz przez szukacz jest w pewnym miejscu bardzo niewyraźny. Co może być przyczyną ? Chciał bym jeszcze abyście ocenili stan luster. Według mnie są w porządku. Link do zdjęć: http://pokazywarka.pl/lxxr76/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.