Jump to content

Pomoc w ocenie stanu teleskopu.


Recommended Posts

Witam. Chciał bym prosić o pomoc w ocenie stanu technicznego teleskopu, ponieważ zamierzam go kupić i nie wiem do końca czy warto. Jest to synta 8 z 2009r. Według mnie optyka wygląda dobrze ale sami ocenicie. Pozdrawiam i liczę na pomoc.

 

Link do zdjęć: http://pokazywarka.pl/tch7m0/

Edited by Malybadi
Link to post
Share on other sites

Tu w ogóle nie widać optyki. Widać soczewkę celownika optycznego który jest właściwie najmniej istotny. Trzeba by było odkręcić mocowanie lustra i wtedy cyknąć mu zdjęcia, Na tych ostatnich(jedyne zdjęcia gdzie ostrość ustawiona jest na LUSTRO! a nie odbijające się obiekty) z daleka widać, że jest bardzo brudne(co jest rzeczą naturalną przy dłuższym użytkowaniu) więc należałoby go najpierw umyć i wtedy byłoby widać czy nie ma jakichś niespodzianek. Lusterka wtórnego też w ogóle nie widać, bo na zdjęciach na których aparat był w niego wycelowany zamiast ustawionej na nim ostrości, ostrzenie jest na odbijającym się w nim i lustrze głównym pająku... albo z kolei jest na nim czarne tło i nic na nim nie widać.

Albo sprzedający chce coś zatuszować, albo po prostu nie wiedział jak przedstawić stan techniczny na zdjęciach. Podejrzewam, że ta druga opcja.

Jeżeli sprzedający jakoś nie szalał z teleskopem to raczej nie powinno być niespodzianek. Po takim okresie chyba nie powinno się nic dziać z optyką.

Ale niech wypowiedzą się jeszcze inni

Pozdrawiam

 

Edited by toba94
Link to post
Share on other sites

Wygląda na to, że teleskop jest rozsuwany. Zrób fotkę lustra głównego po zdjęciu górnej części z prowadnic, albo wsadź aparat między te dwa człony. Swiatło oświetlające lustro ma być rozproszone, więc focić najlepiej w dzień, nie wyklucza to "nocnej" fotki.

Nie wyciągałbym zbyt daleko idących wniosków ze stanu lustra głównego, jak to pokazane na 2 fotkach przy końcu prezentacji. Podobno najlepiej jest nie świecić na lustro latarką, bo nawet to idealne "na oko" odsłania dużo mikropyłu, nie wpływającego na obraz.

 

Najlepsze ujęcia LG są 4 i 5 od dołu, ale możesz zrobić jeszcze lepsze, z bliższej odległości. Lusterko wtórne nie powinno Ci sprawić trudności w wyfoceniu. Resztę sobie daruj, bo okulary czy barlowy ( nie wiem, co tam do wyciągu wsadziłeś ) - to musisz ocenić sam lub ktoś Ci pomoże - jeśli chodzi czystość optyki, sprawność mechaniki.

Podobnie kolimacja, jeśli zdecydujesz się kupować. Zadecyduje sztywność układu po skręceniu a z tym bywa różnie. Teleskop ma już swoją "historię" a jeśli jesteś żółtodziobem - ocena całości przez kogoś doświadczonego NIEZBEDNA. Szczególnie, gdy jest rozsuwany!

 

No i trzeba byłoby wyczernić "srebrny" wyciąg okularowy ( ta część, na której rozprasza się światło wpadające do tuby) od środka, boki i tył lusterka. Czarną farbą matową

 

PS.: widzę, że Kolega zrobił dalsze fotki, ale wg/mnie to nie jest jeszcze to :)

Edited by zbignieww
Link to post
Share on other sites

Witam. Jakich części mam dosłać dokładniejsze fotki ? I prosił bym o ocenę ogólną stanu teleskopu czy jest w miarę czy raczej do ideału mu daleko. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Ps: Dołączam jeszcze kilka fotek: http://pokazywarka.pl/367v6i/ , http://pokazywarka.pl/k0qvvk/

Edited by Malybadi
Link to post
Share on other sites

Chodzi dokładnie o lustro główne, ciężko ocenić jego stan po tych zdjęciach co wstawiłeś... Przynajmniej mi. Gdyż lustro główne jest najważniejsze. Widać ślady użytkowania z zewnątrz, ale to naturalne, wizualnie nie jest źle, najważniejsze pytanie to jest to lustro no i oczywiście czy wszystko w teleskopie działa.

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem najlepiej będzie jak oba lustra zostaną umyte. Kilka lat użytkowania musiało pozostawić warstewkę brudu. Tymbardziej, że sycia jest rozsuwana a poprzedni właściciel raczej jej nie rozpieszczał. Usługę można zlecić fachowcom. Jeśli na lustrach nie ma rys to powinno być ok. Czy warto ją kupić? Kwestia ceny :D .

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem najlepiej będzie jak oba lustra zostaną umyte. Kilka lat użytkowania musiało pozostawić warstewkę brudu. Tymbardziej, że sycia jest rozsuwana a poprzedni właściciel raczej jej nie rozpieszczał. Usługę można zlecić fachowcom. Jeśli na lustrach nie ma rys to powinno być ok. Czy warto ją kupić? Kwestia ceny :D .

 

Właśnie cena jest fajna bo 800zł. Możesz podać jak się nazywa taki fachowiec od tego ? :)

Ps: Właściciel mówi ,że synta była dobrze przechowywana dekielki pozamykane, a kratownica zasłonięta materiałem.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Lustro może być OK pod względem czystości, ale były właściciel dobrze wie, że same czynności zakładania/zdejmowania dekli, pokrowca - już są przyczyną osiadania prochu; tego się nie uniknie. Dlatego tego typu konstrukcje ( kratownicowe, rozsuwane ) wymagają częstszego mycia LG, kolimacji prwdopodobnie też.

Link to post
Share on other sites

Najlepiej spytać się w najbliższym sklepie astronomicznym. Zazwyczaj wykonują usługi typu czyszczenie luster i kolimacja. Teleskop raczej dostarcz na miejsce samemu. Nie licz zbytnio na firmy kurierskie. Lustra zarówno przed jak i po kolimacji powinno traktować się łagodnie :) . Przykładowy sklep to Astrokrak w Krakowie. Możesz też rozesłać wici na forum i może jakiś bywalec z twojej okolicy pomoże ci w tym temacie.

Link to post
Share on other sites

Albo jeżeli czujesz się na siłach i masz chęci nauczenia się czegoś nowego, można to wszystko przeprowadzić samemu.

kolimacja

http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

Nie jest to takie trudne :)

i mycie

oraz tutaj szczegółowo

http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=132&t=3485

Edited by toba94
Link to post
Share on other sites
 • 1 month later...

Witam. Chciałem jechać po teleskop ale zaniepokoiła mnie jedna rzecz gdy otrzymałem zdjęcia a mianowicie, jak widać na zdjęciach obraz przez szukacz jest w pewnym miejscu bardzo niewyraźny. Co może być przyczyną ? Chciał bym jeszcze abyście ocenili stan luster. Według mnie są w porządku. Link do zdjęć: http://pokazywarka.pl/lxxr76/

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 12 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 238 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.