Skocz do zawartości

Plamy na Słońcu


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Szkoda że seeing nie pozwala użyć do zdjęc plam większego teleskopu, gdzie dało by się zarejestrować drobne struktury półcienia, pojedyńcze włókna. Zdjęcia z SC10" nie umywają sie do tych z MTO11CA, gdyż on zbiera mniejszą powierzchnią mniej turbulencji.

Tym czasem na Słońcu ciągłe zmiany.

S210704C.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta grupa (ma nr 652) już zaczęła strzelać. 20 lipca nastąpił rozbłysk, niezbyt silny, za to wyrzut koronalny pędzi prosto w kieruku Ziemi i dotrze wieczorem 22 lipca. Można się spodziewać wzmożonych zórz polarnych, ale niestety nie na naszych szerokościach. Ale grupa wciąż się rozwija i w ciągu następnych dni mogą wystąpić rozbłyski klasy X. A że zbliża się do słonecznego południka... - trzymajmy kciuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjecia Lemarca zauwazylem ze sa z reguly lekko bardziej podprocessowane. Celem zwiekszenia kontrastu jak sadze i podostrzenia detali. Sam tez jestem zwolennikiem takiej obrobki - cos na zasadzie "na granicy". Wyciagania jak najwiekszej ilosci informacji zapisanych w obrazie. I tak bawiac sie w obrobke zmieniamy oryginal czyli zapis np. z Vesty - podciagamy zrodlo. Dlaczego wiec nie zrobic tego nieco mocniej? To glownie zalezy od osobistych upodoban, co kto lubi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto czasami wrocic do tego, od czego sie to wszystko zaczelo. Dopracowalem finalnie obrobke sloneczka, i zestawilem poszczegolne ujecia w jedna calosc.

 

www.timsi.com.pl/~gskow/photo/sun.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ciągnijmy te grupę do puki sie da. Fotka z godz. 11.30, ten sam zestaw optyczny od początku: MTO11CA, telekonweter 2x, kamerka Logitech, 76 kl.avi, 1/50sek. 5f/sek.

 

[ Add: Sat 24 Jul, 2004 ]

Dzisiejsze zdjęcie plam zrobiłem zakładając profilaktycznie świerzo zakupiony w DELTA OPTIKAL, UV/IR Block Filter firmy Baader. Jego skutecznosć ocenie na planetach w niedalekiej przyszłości. Na razie przeciętny seeing dzienny nie pozwala stwierdzić istotnych różnic w ostrości i kontraście.

S240704UVIRD12.JPG

 

S230704N1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grupa plam zaczyna słabnąć, widać to po malejącej powierzchni jej głównych biegunów. Jest to najdłuższa kompletna seria zdjęć ewolucji grupy plam, jakie miałem okazję zrobić, a jeszcze pozostało kilka dni żeby ten stan przdłużyć, na co liczę względem pogody.

Sprzęt i parametry zdjęcia identyczne jak poprzednich.

S250704C1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grupa plam zaczyna słabnąć, widać to po malejącej powierzchni jej głównych biegunów. Jest to najdłuższa kompletna seria zdjęć ewolucji grupy plam, jakie miałem okazję zrobić, a jeszcze pozostało kilka dni żeby ten stan przdłużyć, na co liczę względem pogody.

Sprzęt i parametry zdjęcia identyczne jak poprzednich.

 

Bardzo fajne zdjecia. Mi osobiscie brakuje jeszcze tylko jednego parametru. Chodzi o czas, w jakim zostala ta fotka wykonana :) Wtedy mozna porownac zmiany, w przedziale uplywu czasu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie zdjęcia robiłem około południa, +- pół godziny, gdyż o tej porze Słońce jest dostępne z mojego balkonowego obserwatorium. Nie notuję dokładnego czasu nagranych avi, bo robię ich kilkanaście, a w efekcie i tak zmierzam do uzyskania jednego najlepszego zdjęcia końcowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas jednej sesji takze wykonuje kilka rejestracji. Po obrobce kazdego z zarejestrowanych filmow wybieram najostrzejszy finalny obraz. Date i dokladny czas mam zapisany z automatu. Wystarczy spojrzec we wlasciwosci pliku lub widok szczegoly.

 

Popracowalem jeszcze troche nad ostatnim sloncem. Gotowe ujecia zlozylem w jedna calosc, zamieszczajac dokladny opis.

 

Dostepne sa tutaj:

www.timsi.com.pl/~gskow/photo/sun2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przyzwoicie i gładko to wygląda pod względem kompozycji, widać że przemyślałeś sprawę. Jedyne co mnie dosłownie razi, to żarówiaste kolory. Osobiście zbalansował bym to do lekkiego różu, wyglądało by korzystniej, według moich subiektywnych odczuć. Przy okazji potwierdzamy tymi zdjęciami dobrą renomę MTO11CA, jak i MAKSÓW w ogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu wchodzi w gre to co kto lubi :) Ale tarcza sloneczna przez mojego mto wraz z filtrem szklanym jaki stosuje, daje wlasnie taki intensywnie pomaranczowy kolorek podczas obserwacji wizualnych. Ten kolorek wlasnie byl moim punktem odniesienia, zdjecia monochromatyczne i w odcieniach jasniejszych prezentowalem na poczatku tego watku 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już myślałem że dobra passa skończyła sie wczoraj, bo dzisiaj musiałem walczyć z chmurami i marną pogodą, ale udało mi się nagrać ledwie trzy aviki, z czego jeden bez udziału chmurek.

 

[ Add: Tue 27 Jul, 2004 ]

Ciąg pogodowy się skończył, w związku z czym dalszych zdjęć tej grupy plam nie będzie, chyba że ktoś chce i ma możliwość dokończenia.

S260704A1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.