Skocz do zawartości

okular + okular = ?


CDev

Rekomendowane odpowiedzi

Cze.

Mam okulary na minusie, i zauważyłem ciekawy efekt, otóż kiedy lukam przez (S)PL25mm z okularami (kor.) to obraz jest mniejszy niż jakbym lukał bez...... Doszedłem do wniosku że okulary korekcyjnie działają w tym przypadku jak jeszcze jedna soczewka okularu teleskopowego wydłużając jego ogniskową.

Proszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie mojej hipotezie 8)

pzdrv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jesli nosisz ujemne "Bryle" korekcyjne to wszystko się niestety zgadza, praw optyki nie da sie łatwo obejść i dodatkowa soczewka ujemna o niezerowej sile optycznej zmienia nam wynikowe powiększenie teleskopu spokojnie o kilka, kilkanaście % :?

A że w przyrodzie musi być równowaga to ludzie z dodatnimi szkiełkami na nosie mają o te parę procent większe powery w swoich telepach :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ma wady - ma i zalety!

Zauważ że krótkowidz nie potrzebuje LUPY! Wystarczy zdjąć okulary! Zmniejszona odległość najlepszego widzenia (w stosunku do oka standardowego) powoduje powiększenie skali odwzorowania, czyli widzisz wszystko większe! Efekt jest tym silniejszy im silniejsza wada, jak używam szkieł -6 to oznacza że mam "integralną lupę +6" i to STEREOSKOPOWĄ :shock:

Tyle lat chodzę w brylach a dopiero niedawno to odkryłem!

Jest to użyteczne praktycznie, jeśli dłubię w czymś zupełnie miniaturowym to bryle precz!

 

[ Add: Pon 19 Lip, 2004 ]

Jesli nosisz ujemne "Bryle" korekcyjne to wszystko się niestety zgadza, praw optyki nie da sie łatwo obejść i dodatkowa soczewka ujemna o niezerowej sile optycznej zmienia nam wynikowe powiększenie teleskopu spokojnie o kilka, kilkanaście % :?  

A że w przyrodzie musi być równowaga to ludzie z dodatnimi szkiełkami na nosie mają o te parę procent większe powery w swoich telepach  :salu:

 

Wydaje się, że w okularach korekcyjnych widzi się mniej więcej jak STANDARDOWI spoglądacze!

To bez okuarów krótkowidze mają większy power a dalekowidze mniejszy!

 

Dokładniej to nie jest tak prosto, bo odległość soczewki okularowej od oka ma znaczenie. Używanie szkieł kontaktowych jeszcze sprawę zaciemnia. Dochodzą pewne zniekształcenia powodowane tym, że soczewka pływa po powierzchni rogówki. Przy jednoocznym widzeniu (jak przy spoglądaniu w okulr teleskopu) powodować to może pewne zaburzenia, np. chwilowe rozogniskowywanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.