Skocz do zawartości

Zdjęcia "testowe" - NGC7293,7479,M81,82M42, i inni...


Naski

Rekomendowane odpowiedzi

A w pełnej skali, bez zmniejszania rozdzielczości? :compress:

Postaram się później dorzucić , ale może najpierw spróbuję tego manewru co Ilu zaproponował , aczkolwiek nigdy tego nie robiłem.

 

Doświadczysz jedynie jak kiepski mamy w Polsce seeing :hmmm:

 

Ja nie fotografuję z Polski ... :uhm: , - nieostrość bym upatrywał bardziej w ...:

1- kolimacji

2 - lepszych krzywych w FM - (ostrzenie) - praktycznie ostrzę na gwieździe ?mag ...

3 - czystości teleskopu

4 - dopracowanie prowadzenia

5 - perfekcyjnego ustawienia na polar

6 - Analiza Pec

To takie małe wyzwania , które jeszcze przede mną stoją ...

Jak tylko będą piękne bezchmurne , księżycowe noce --- zabieram się do roboty ! :icon_smile:

 

------------------

Ps

Nowak76 - pogoda była 3 noce , dawno temu !.... czekam na następną ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie fotografuję z Polski ... :uhm:

A skąd? :) jeśli to nie tajemnica :)

 

 

O a dlaczego latem lepiej? Zaintrygowałeś mnie :)

A nie mam pojęcia ^_^ rok temu aby ostatecznie wykluczyć jako przyczynę turbulencje w tubie zbudowałem trusowy teleskop ^_^ niestety nic się nie zmieniło.

 

montaz_paralaktyczny_jarzmowy5.jpg

 

Latem obraz ostry nawet na 12 metrach, zimą już na 1500mm nie ma ostrości.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stabilna czy przejrzysta ? Kiedyś ktoś napisał że zimą niebo staje się kryształowe, ale seeingu to nie gwarantuje. Ktoś też gdzieś pisał, że to wina bliskości gruntu i wystarczy unieść sprzęt na 3-4 metry. A jeszcze inny ktoś twierdził, że to jedynie wina turbulencji w tubie, ale to u siebie wykluczyłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustro jest OK a studzone 2-3 dni, zimą kiedy jest więcej ładnej pogody nie wnoszę LG do domu tylko (choć mi się nie chce) to jednak wyciągam je z tuby i trzymam w specjalnej skrzynce w suchym przewiewnym miejscu na zewnątrz unikając w ten sposób zaparowania i szoku termicznego, więc wypręża się należycie :) dodatkowo stosuje nawiew do tuby który wybiera z niej turbulencje. Łatwo zresztą zweryfikować moją opinię na ten temat. Wystarczy zrobić na ogniskowej 4m taką klatkę

http://astrofotografia.republika.pl/FRM/M27IR3.jpg

aby się okazało że z jakiegoś powodu zimą tylko ja mam taki problem, jeśli wyjdzie taka klatka

http://astrofotografia.republika.pl/FRM/M27IR2.jpg

to będzie oznaczało że wszyscy go mamy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stabilna czy przejrzysta ? Kiedyś ktoś napisał że zimą niebo staje się kryształowe, ale seeingu to nie gwarantuje. Ktoś też gdzieś pisał, że to wina bliskości gruntu i wystarczy unieść sprzęt na 3-4 metry. A jeszcze inny ktoś twierdził, że to jedynie wina turbulencji w tubie, ale to u siebie wykluczyłem :)

 

 

Może to rzeczywiście kwestia wysokości.

Ja mieszkam na 9 piętrze i w zimę widzę wyraźną różnicę w przejrzystości nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilu... Jakby to jeszcze dobrzy wyostrzyć, a najlepiej to zrobić dekonwolucję, to detal pyłów będzie niszczył.

 

Sprobowelm tego zabiegu - dekonwolucja - ...

Przed Po

przed dekon.jpgpo dekon.jpg

Wydaje mi się że jest ostrzej ,

IC1805 11ab po dekon1700.jpg

 

Czy tam jest zielony ...? - bo mi wychodzi też taka wersja, i strasznie ciężko się tego zielonego pozbyć ...

NGC 1805 ma hajpg.jpg

 

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeżeli używasz tlenu jako G to wychodzi Ci zielony ;)

 

Zombi twoja teoria chyba padła ... :uhm::icon_wink: bo używam takich ustawień ...

kolor.jpg

 

A tu jeżeli ktoś ma ochote ściągnąć IC1805 obrazek po dekonwolucji jpg

 

Crop 6Mb

https://www.dropbox.com/s/7wk30zpkz69fdzi/IC1805%20End%20%2011%20ab%20Crop1x1j.jpg?dl=0

 

17Mb całość

 

https://www.dropbox.com/s/b9auhmcgjw1j6b1/IC1805%20End%20%2011%20abj.jpg?dl=0

 

 

------------------------

 

Zombi sorry !!!

Masz racje, dzaidek poprzestawial filtry przy skladaniu, ja dolozylem L i nie moglem wyjsc z tego zielonego !

tzw teoria jak najbardziej prawdziwa !

pozdrawiam

 

Edytowane przez Naski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

M101

Spróbowałem sił znów w L , i do tego przy księzycu 0,8 , ale za to z ubrankiem na RC ...mam dalej meksyk w kadrze , ale można coś tam wykadrować ..

L 10x600s B1x1 no flat (w tym tygodniu czeka mnie collimowanie teleskopu i podwyższenie pryzmatu OAGa ) ... powinno to w znacznym stopniu poprawić ostrość i wielkość kadru .~!

 

M101_LV1 re37na19.jpg

 

Crop 1x1

M101_L_Kopia_DBE end V1 crop.jpg

 

 

 

 

 

Edytowane przez Naski
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Maciek, to juź jest setup ze wszystkimi korektorami i co tam jeszcze miało być?

 

Tak . AP + korektor oryginalny+ kamera -- w sumie jak przyszedł drugi teleskop , to nawet nie pobawiłem się skończonym setupem... - jest już fajnie , tyle że księżyc i pogoda nie pozwalają na większą zabawę .

A zapowiadało się fajnie... 1x600sB2x2xSIIOIII

IC_2177_kolor.jpg

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.