Jump to content

Cirrus East


PTL
 Share

Recommended Posts

A proszę bardzo, jest i druga połówka!

 

Korzystajac z w miare pogodej nocy w ostatnią sobotę, zrobiłem pierwsze kolorowe zdjęcie kamerką HX916. Nie była to rewelacyjna noc, pierwsze testy mojego "przewozniego" obserwatorium i nowej konfiguracji z kołem filtrowym i prawie nic nie chcialo od razu dzialac. Pierwsze fotki zrobilem dopiero około 1:00 rano, czasu nie było więc dużo.

 

Veil_Ha_G_B_s.jpg

 

http://www.newastropl.net/polskie/galeria/.../veil/veil.html

 

Tym razem postanowiłem się przyłożyć przynajmniej do prawidłowej kalibracji obrazka (wiem że większość z was bedzie się śmiała :) ):

 

10 x 300s (50min) binning 1x1 w Ha

10 x 120s x 3 (3 x 20min) binning 1x1 w R, G i B

4 x 200s dark do Ha

10 x 120s dark do R, G i B

20 x 2s flat do Ha

20 x 0,3s x 3 flat do R, G, B

20 x 2s dark do flata Ha

20 x 0,3s dark do flata RGB

......

 

Redukcja wyglądała tak

 

Ha light - Ha dark

Ha czysta = ----------------------------

Ha flat - Ha flat_dark

 

I podobnie dla pozostałych RGB

 

Oczywiście wszystkie operacje wykonuje "automat" preprocessingu w Astroarcie.

 

Dalsze szczegóły obróbki oraz zdjecie w pełnej rozdzielczosći na stronce.

 

Zapraszam!

 

Paweł

Link to comment
Share on other sites

Fotka jak zwykle przepiękna , poprzeczka ustawiona na 6 metrach :D Przy okazji Paweł , robiłeś może Cirrusa West z widoczną gwiazdą 52 Cygni ? Ciekawy jestem czy przez APO jest też taka obwódka wokół gwiazdy jak w achromacie .

Link to comment
Share on other sites

Czesc Piotrze,

 

Jeszcze nie mialem okazji na Cirrusa West, ale postaram sie go zrobic. Obwodka wokol 52 Cyg moze wynikac z odbic wewnetrznych jasnego swiatla w szybce kwarcowej tuz przed CCD lub miedzy szybka a detektorem.

 

Poza tym uzywasz dosc szybkiego achromatu, a to oznacza niebiesko-fioletowe obwodki dookola gwiazd. Jezeli gwiazda jest dostatecznie jasna, obwodka nasyci tez inne pixele i powstanie biale kolko.

 

Wlasnie dzisiaj sie doczytalem ze sporo osob fotografujacych z teleobiektywami foto uzywa stacku dwoch filtrow - -IR i -Violet. Moze trzeba zainwestowac w cos takiego?

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Link to comment
Share on other sites

Tak się zastanawiam nad jednym faktem - tutaj włókna są czysto czerwone, a na zdjęciach PiotraZ, zwłaszcza tym z 13.07 mienią się one jakby iryzującymi barwami. Tak jest też z innymi zdjęciami Cirrusa, które pamietam - albo czerwień, albo ładne kolorki. Czy nie jest tak, że zbyt długa ekspozycja w H-alfa "przytłacza" RGB?

 

PS Chociaż to też ma swój urok, takie ciemnoczerwone włókna w czarnej przestrzeni wyglądają bardzo "tajemniczo".

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Też mnie ta purpura H-Alfa przytłacza ale cóż mam powiedzieć nie mam lepszych swoich fotek to chłone te co są tu publikowane i basta.

PTL, więcej realizmu prosimy w oddaniu barw Cirrusa :salu:

Link to comment
Share on other sites

Na B nie bylo prawie sygnalu mglawicy, byc moze to zlozenie niepelnej nocy, light pollution i jakichs cirrusow - wiem ze chmurki na pewno byly w trakcie zdejmowania G ale byc moze zasyfialo sie juz wczesniej. Nie ma niebieskiego - musi byc czerwony!

 

Poza tym te kolory to zawsze kwestia umowna - mglawica swieci w Ha (czerwien), Hb i Oiii (niebiesko / zielony) i pewnie innych barwach, ale czerwona jest najjasniejsza.

 

Kalibracja koloru fotek Ha jest trudna bo sygnaly bardzo sie roznia sila. Ale moze powoli dojzeje - fachowcy kalibruja na gwiazdach typu widmowego G - tak zby byly na fotce biale. Jednak moze to prowadzic do przeklamania kolorow emisji Oiii i Hb Ale to juz osobna sprawa).

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.