Skocz do zawartości

Cirrus East


PTL

Rekomendowane odpowiedzi

A proszę bardzo, jest i druga połówka!

 

Korzystajac z w miare pogodej nocy w ostatnią sobotę, zrobiłem pierwsze kolorowe zdjęcie kamerką HX916. Nie była to rewelacyjna noc, pierwsze testy mojego "przewozniego" obserwatorium i nowej konfiguracji z kołem filtrowym i prawie nic nie chcialo od razu dzialac. Pierwsze fotki zrobilem dopiero około 1:00 rano, czasu nie było więc dużo.

 

Veil_Ha_G_B_s.jpg

 

http://www.newastropl.net/polskie/galeria/.../veil/veil.html

 

Tym razem postanowiłem się przyłożyć przynajmniej do prawidłowej kalibracji obrazka (wiem że większość z was bedzie się śmiała :) ):

 

10 x 300s (50min) binning 1x1 w Ha

10 x 120s x 3 (3 x 20min) binning 1x1 w R, G i B

4 x 200s dark do Ha

10 x 120s dark do R, G i B

20 x 2s flat do Ha

20 x 0,3s x 3 flat do R, G, B

20 x 2s dark do flata Ha

20 x 0,3s dark do flata RGB

......

 

Redukcja wyglądała tak

 

Ha light - Ha dark

Ha czysta = ----------------------------

Ha flat - Ha flat_dark

 

I podobnie dla pozostałych RGB

 

Oczywiście wszystkie operacje wykonuje "automat" preprocessingu w Astroarcie.

 

Dalsze szczegóły obróbki oraz zdjecie w pełnej rozdzielczosći na stronce.

 

Zapraszam!

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Piotrze,

 

Jeszcze nie mialem okazji na Cirrusa West, ale postaram sie go zrobic. Obwodka wokol 52 Cyg moze wynikac z odbic wewnetrznych jasnego swiatla w szybce kwarcowej tuz przed CCD lub miedzy szybka a detektorem.

 

Poza tym uzywasz dosc szybkiego achromatu, a to oznacza niebiesko-fioletowe obwodki dookola gwiazd. Jezeli gwiazda jest dostatecznie jasna, obwodka nasyci tez inne pixele i powstanie biale kolko.

 

Wlasnie dzisiaj sie doczytalem ze sporo osob fotografujacych z teleobiektywami foto uzywa stacku dwoch filtrow - -IR i -Violet. Moze trzeba zainwestowac w cos takiego?

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam nad jednym faktem - tutaj włókna są czysto czerwone, a na zdjęciach PiotraZ, zwłaszcza tym z 13.07 mienią się one jakby iryzującymi barwami. Tak jest też z innymi zdjęciami Cirrusa, które pamietam - albo czerwień, albo ładne kolorki. Czy nie jest tak, że zbyt długa ekspozycja w H-alfa "przytłacza" RGB?

 

PS Chociaż to też ma swój urok, takie ciemnoczerwone włókna w czarnej przestrzeni wyglądają bardzo "tajemniczo".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Też mnie ta purpura H-Alfa przytłacza ale cóż mam powiedzieć nie mam lepszych swoich fotek to chłone te co są tu publikowane i basta.

PTL, więcej realizmu prosimy w oddaniu barw Cirrusa :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na B nie bylo prawie sygnalu mglawicy, byc moze to zlozenie niepelnej nocy, light pollution i jakichs cirrusow - wiem ze chmurki na pewno byly w trakcie zdejmowania G ale byc moze zasyfialo sie juz wczesniej. Nie ma niebieskiego - musi byc czerwony!

 

Poza tym te kolory to zawsze kwestia umowna - mglawica swieci w Ha (czerwien), Hb i Oiii (niebiesko / zielony) i pewnie innych barwach, ale czerwona jest najjasniejsza.

 

Kalibracja koloru fotek Ha jest trudna bo sygnaly bardzo sie roznia sila. Ale moze powoli dojzeje - fachowcy kalibruja na gwiazdach typu widmowego G - tak zby byly na fotce biale. Jednak moze to prowadzic do przeklamania kolorow emisji Oiii i Hb Ale to juz osobna sprawa).

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.