Skocz do zawartości

Modyfikacja Canona po raz enty.....ale inaczej


motoolo

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi mi po głowie kolejna bardziej zaawansowana modyfikacja mojego Canona 350D.

Na razie mam usunięty filtr z matrycy , kolejnym krokiem jest wykonanie chłodzenia.

W trakcie wykonania chłodzenia chciałbym totalnie przebudować aparat razem z wymianą jego obudowy ,

coś takiego co widać na załączonym zdjęciu.

Moje pytanie do znających budowę i działanie tego aparatu:

-które z jego elementów można trwale usunąć (wyświetlacz , lampa błyskowa , przyciski , inne) tak aby nie miało

to wpływu na działanie aparatu.

Dodam jeszcze że Canon będzie używany jedynie do astrofoto i sterowany z kompa.

 

 

 

canmod.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak jak piszesz obudowa wycinana z aluminium ale co do kosztów jeszcze się nie orientowałem - mam znajomego pracującego na obrabiarkach.

Na razie to tylko przemyślenia .

W tej chwili interesuje mnie co można usunąć z aparatu tak aby nadal działał sterowany z kompa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na pewno lampa nie jest potrzebna, cała obudowa też może polecieć, ale musisz wcześniej odpowiednio zlutować piny, żeby był stale wybrany tryb M i aparat na ON (osobny wyłącznik można dodać gdzie indziej). Da się też chyba wywalić mechanizm lustra, ale jeszcze tego nie robiłem, więc nie wiem, jak to najlepiej zrobić.

Co do kosztów, to niestety sam materiał jest dosyć drogi, poza tym obróbka trochę czasu będzie trwała, a jak nie zaprojektujesz dobrze tej obudowy, to będzie też dosyć ciężka.

Tutaj masz taką większą modyfikację 450D: http://stargazerslounge.com/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=60201

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakie rozwiązanie chłodzenia zastosujesz to tylko Twoja sprawa, chodzi o samo opakowanie oraz jak wszystko rozebrać aby działało :P

 

Proszę bardzo inne chłodzenie https://ragnablade.myon.no/?page_id=10

Edytowane przez kudi145
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

450D wychodzi chyba jeszcze taniej od 1100D i też między matrycą a płytką z elektroniką masz ponad 1mm przerwy (1mm formatka miedziana się mieści).

 

Idąc za Twoja sugestią poczytałem trochę w necie o Canonach i przekonałem się do zakupu 450D.

Już leży u mnie na półce i czeka na rozbiórkę :-)

 

Ilu powiedz mi bo wiem że masz schłodzoną 450 , czy masz problemy z roszeniem matrycy , elektroniki czy zimnego palca?

Czy ma sens stosowanie jakiegoś regulatora chłodzenia który by ustalał temp matrycy np. na poziomie 0 stopni C ( wtedy można by zrobić bibliotekę darków)

 

Czy ktoś zagłębiał się w temat debayeryzacji matrycy?

Opinie znalezione w necie są diametralnie różne , jedni twierdzą że jest wzrost rozdzielczości i czułości

drudzy natomiast zgadzają się ze wzrostem rozdzielczości ale wraz ze spadkiem czułości z powodu

usunięcia mikrosoczewek na matrycy Bayera które to skupiają światło dokładnie na pikselu.

Także metody usunięcia mikrosoczewek i CFA są różne , od rozpuszczania zaczynając poprzez zdrapywanie aż po polerowanie matryc

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mam problem z roszeniem. Rosa pojawiła mi się bodajże na pierwszym filtrze, czyli tym czyszczącym i mam zamiar gdzieś tam upchnąć trochę drutu oporowego, żeby delikatnie podgrzewał tamtą okolicę. Tam, gdzie cold finger nie ma bezpośredniego styku jest oklejony taśmą izolacyjną, choć na zewnątrz trochę się tam leje wody, ale w niczym to nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Debayeryzacja chyba tania nie jest? Bo nie wierzę, że da się to zrobić ołówkiem jak na jednym z filmów ;). Nie wiem czy w takim przypadku nie lepiej zainwestować w używaną kamerkę np. Atik 314L lub jakiegoś starszego sbiga st2000. Starsze st2000 były mniej czułe w HA ale za to można było "wyhaczyć" za około 3k zł ( z kołem filtrowym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Debayeryzacja chyba tania nie jest? Bo nie wierzę, że da się to zrobić ołówkiem jak na jednym z filmów ;). Nie wiem czy w takim przypadku nie lepiej zainwestować w używaną kamerkę np. Atik 314L lub jakiegoś starszego sbiga st2000. Starsze st2000 były mniej czułe w HA ale za to można było "wyhaczyć" za około 3k zł ( z kołem filtrowym).

 

Ale ten Atik czy sbig nie ma matrycy w rozmiarze APS-C ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Debayeryzacja chyba tania nie jest? Bo nie wierzę, że da się to zrobić ołówkiem jak na jednym z filmów ;).

Ja debayerowałem webcama spc880nc wykałaczką. Do zrobienia jest, ale dopiero 3 sztuka przeżyła :). Problemem w moim przypadku było to że chciałem mieć jak największe pole odsłonięte i skrobałem przy krawędziach. Raz drgnęła mi ręka i urwałem drucik sygnałowy przyłączony do płytki krzemowej. Drugi raz byłem ostrożniejszy przy dłuższych brzegach sensora ale sukcesu nie było - wzdłuż krótszych krawędzi są minimalnej grubości ścieżki elektroniki i je uszkodziłem. Za trzecim razem kamera przeżyła i działa - doszło 5 pięknych hotpixeli które układają się w Kasjopeję - za każdym razem jak uruchamiam guide to mi się śmiać chce z tego. Ogólnie jeszcze jeden minus jaki zauważyłem to "plamy" na obrazie, są miejsca ciemniejsze i jaśniejsze co moim zdaniem do foto wyklucza taki zabieg (choć pewnie flatem da się sprawę załatwić). Przy guide to nie przeszkadza. Czy usunięcie maski bayera zwiększa czułość - też dyskusyjne i niejednoznaczne (mikrosoczewki też się usuwa razem z maską).

 

Pozdrawiam

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wcześniej było napisane można pozbyć się kilku elementów aparatu sterując nim z kompa.

Ale niestety bez migawki aparat nie działa.

Widziałem na necie 450D z założonym emulatorem migawki który działał ale było jedno małe ale,

nie dało się tym aparatem robić krótszych ekspozycji niż 1sek , więc zrobienie flata czy biasa niemożliwe.

Poza tym gościu który to wymyślił nie udostępnił ani schematu ani programu do tego emulatora.

 

 

Właśnie tak jak Kuba pisze największym problemem przy debayeryzacji są druciki łączące matryce z elektroniką ,

oraz pojawianie się nierównomierności w jasności obrazu (w formie plam).

Z tego co doczytałem problem ten nie istnieje przy usuwaniu maski rozpuszczalnikami lub

jest do usunięcia przez polerowanie matrycy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.