Skocz do zawartości

Problem z montażem Orionowym


McArti

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanko :(

 

Dlaczego odblokowana oś RA tak strasznie ciężko mi chodzi :? a jak zablokuje RA to mam luz taki, że moge osią RA ździebko ruszać prętem przeciwwagi :Cry:

 

No to jest luz czy ciężko chodzi bo nie kumam :?

 

[ Add: 20 Lip 2004 21:33 ]

no dobra skasowałem ten luz imbusami :] ale czy to ciężkie chodzenie to od smaru? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Zapewne ciężko chodzi bo może mieć mocno, fabrycznie dociśniętą kontrę kasującą luz osiowy 8)

Chyba lepiej ciężko niż z nadmiernymi luzami :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Montaż z małymi luzami czyli dobrze poskręcany musi chodzić ciężo bo inaczej luzy zniweczą jego dokladność prowadzenia i koło się zamyka :salu:

Albo goniące luzem osie i szybkie GoTo jak w skomputeryzowanych, plastikowych bzykadełkach albo dobrze, ciężej chodzący montaż bez bzykadełek ze skasowanymi luzami, takie przynajmniej mamy alternatywy na dziś 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko   :(  

 

Dlaczego odblokowana oś RA tak strasznie ciężko mi chodzi  :?  a jak zablokuje RA to mam luz taki, że moge osią RA ździebko ruszać prętem przeciwwagi  :Cry:

 

No to jest luz czy ciężko chodzi bo nie kumam  :?

 

[ Add: 20 Lip 2004 21:33 ]

no dobra skasowałem ten luz imbusami :] ale czy to ciężkie chodzenie to od smaru?  :roll:

 

Witam.

Ja miałem taki problem w montazu lxd-500. Pomogło przesunięcie ślimaka względem koła zęb.-po prostu ustawiłem zęby współpracujące dokładnie w obydwu elementach i skasowałem luz zblizając je do siebie na maksa. Oczywiście jakis luz musi pozostać aby współpracowały prawidłowo. LXD miał regulację popatrz czy u Ciebie jej nie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha czyli podnoszenie ośki ślimaka .. sprawdze dzisiaj. :roll:

 

jeszcze jedna sprawa: w osi dec mikroruch mi "tryka" jak kręcę, czyli delikatnie czuje pod palcami jakbym miał zębatkę z zapadką.

 

w osi RA tego niema.

 

Jak jest dobrze? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

"Trykanie" jak piszesz to typowy objaw nie wyważenia teleskopu, zbalansuj go prawidłowo i po sprawie.

 

Ps. Montaż Sky View Pro to typowy montaż wizualny, nie oczekuj w tej cenie dokładności prowadzenia typu EM-200, nie ta liga cenowa niestety :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no bez przesady :lol: bo wyszło na to, że mam jakieś trzeszczące zacinające się i rozklekotane DEC :lol:

 

niektórzy nawet na priv nerwowo zareagowali co to za złom kupiłem :King:

 

spox przy 375x mikroruszałem sobie obraz i niema tam żadnych nieliniowości ani drgań

 

poprostu DEC chodzi ciężej niż RA i ma trochę inną fakturę ruchu.

 

Niewiem czy kiedyś ruszaliście potencjometrem z takim miekkim "trykaniem" (naprawdę MIĘKKIM).

 

[ Add: 22 Lip 2004 12:23 ]

ps. i bierzcie pod uwagę to, że to mój pierwszy paralaktyk w życiu. 8)

 

ps2. dastałem mase kluczy z zestawie których wogóle przy składaniu nie użyłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps2. dastałem mase kluczy z zestawie których wogóle przy składaniu nie użyłem

 

Pewnie m.in. śrubokręt krzyżowy i klucz imbusowy 2.5mm?

To był montaż od mojej tuby SkyView Pro, a wymienione dwa narzędzia służą do kolimacli MOJEGO obiektywu, psiakość! :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W różnych moich dotychczasowych doświadczeniach z montażami prod. chinskiej (poza EQ-6) "trykanie" wynikało z kiepskiej jakosci smaru na lozyskach i przekladniach - smar sie "kleił" i powodował nierównomierności przesuwu. Szczególnie w niskich temperaturach.

 

Montaże SkyView i CG-5 rozebrałem (instrukcje są w sieci), wyczyściłem i przesmarowałem wysokiej jakości smarem litowym i "trykanie" ustalo :-)

 

Niestety jest to troche roboty.

 

W EQ-6 ku mojemu zaskoczeniu producent od razu zastosował sensowny smar, montaż pracował bez problemów (z "trykaniem") do -15C.

 

Pozdrawiam,

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie wiem jak się zachowa powyższy smar? natomiast wiem, że chińskie montaże (np. Soligor) są "uszlachetniane" smarami silikonowymi.

Ta BREJA kasuje wszystkie luzy i niedokładności wykonania, ale również DOSKONALE KASUJE PRECYZJĘ MONTAŻU !!!

Mój sensownie ruszył dopiero po dokładnym wykompaniu w benzynie (ołowiowej!!! - Pb sobie słabo radzi z silikonem) i posmarowaniu ruskim smarem wojskowym "gniotsa-niełamiotsa..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.