Jump to content

Orion SkyView Pro 100mm OTA


Watteau
 Share

Recommended Posts

Mała przedwstępna recenzja

 

Dane techniczne:

Achromat Fraunhofera 100mm f/6, okulary Plossla 25mm i 10mm, diagonal 1 1/4, okular do kolimacji.

 

No więc zdarzyło się dzisiaj, że zakupiłem w Astrokraku samą tubę (montaż już jakieś drańskie łapska wybrały..). Przy okazji został mi wrzepiony drewniany statyw i w przelocie porwałem z szafki zamówionego ortoskopa Antaresa 6mm. Jako że miałem ze sobą kalendarz ścienny Astronomy (prezent od kumpla), wsadziłem go do kartonowego pudła z tubą i Orionową galanterią optyczną. Janusz zakleił pudło i poszedłem do domu (mieszkam niedaleko Dworca - jakieś 2 km od Astrokraka, na bilet nie miałem. Nic to, dodźwigam jakoś, choć pudło zaczyna się otwierać, a rozżarzone promienie z nieba przeszywają zastygłe w bezruchu powietrze...

Gdzieś po stu metrach poczułem moje ćwierć wieku na karku i musiałem zmienić łapki. Przy okazji przypomniałem sobie, że nie kupiłem żarcia dla fretki ani chleba dla Magdusiątka mojego na kolację - po zakupach w sklepie wyglądałem jak choinka podczas Świąt..

Nic to, jakoś doszedłem. Trzęsącymi się ze zmęczenia łapkami rozpakowałem wszystko. Okazało się, że obiektyw rozkolimowany, i to dośc solidnie. Na szczęście mocowanie obiektywu pozwala na bardzo łatwą kolimację kluczem Allena 2.5mm i śrubokrętem krzyżakowym. I oglądam świat za oknem ;-)

Pierwsze co mnie zaskoczyło, to niewielki poziom aberracji chromatycznej, obrazy są lepsze, niż w moim starym Pronto. Mimo dużej światłosiły, ten mały (długi zaledwie na 60cm) Orion wytrzymuje bez problemu do 200x (gdzie zalamuje się dość wdzięcznie, ale widać że to już górna granica). Drugie: niestety, nie da się go nastawić na ostro bez diagonala i będę potrzebował 4-6 cm przedłużkę T mount - T mount. Trzecie: załączone okulary są dość przyzwoite - typowe Plossle, 25mm jest bardzo dobry, 10mm jest wystarczający na początek. Jednak zastosowanie Antaresowego Orto 6mm daje wyraźnie ładniejsze (i mniej zabarwione fioletem ;) ) obrazy.

Jak można się było spodziewać, zakup Oriona spowodował nagłą zmianę pogody i pojawienie się stada chmur. Przez dziury widać było Altaira na tyle długo, że mogłem sobie oglądnąć krążki dyfrakcyjne. Zgodnie z oczekiwaniem są idealnie okrągłe (na ile mogłem ocenić przy podławym seeingu), przez Orto ładnie widać kilka pierścieni, porównanie obrazów przed- i zaogniskowych wskazuje na nieznacznie niedokorygowaną aberrację sferyczną. Obraz jest ładny w Erflu 40mm na 2" - całe cztery stopnie z górką, z czego środkowe 70-80% jest bardzo ostre, dalej, jak to w Erflu, obraz zaczyna się trochę psuć (co przy tak wielkim polu nie przeszkadza jakoś strasznie)

Tuba jest ładnie wyczerniona w środku, z kilkoma przesłonami zmniejszającymi odblaski, obiektyw ma ładnie i równo naniesione zielonkawe powłoki przeciwodblaskowe i dobrze wyczernione krawędzie obiektywu.

Kilka słów o 6mm orto Antaresa - to bardzo, bardzo zacny obiektyw. Nie ma problemu z zobaczeniem całego pola widzenia bez przyciskania oka do oprawy, obraz jest wyraźnie bardziej kontrastowy i wydaje się mieć więcej szczegółów niż w Radianie 6mm (będę musiał przyjrzeć się dokładniej na planetach), soczewki mają dobrze naniesione wielowarstwowe powłoki, jeyne czego mógłbym się czepić, to to idiotyczne 'przeciwwypadnięciowe' wycięcie, wymagające pracowitego odkręcania śrubki mocującej okular..

 

Pozostaje tylko czekać na pogodną noc, jak tylko będę miał dalsze wyniki, to chętnie napiszę ;)

Link to comment
Share on other sites

A to ciekawe, a ja w moim (S)PL 6.3mm musze sie "kleic" a potem mam cala usmarowana soczewke (warstwy pewnie dawno poszly w pi..du :D ). Rozwiazaniem okazuje sie zdjecie muszli, ale wtedy przez boczne swiatlo kontrast spada, a poza tym czuje sie "syndrom okularu U" - uczucie jakby okular wbijal sie w oko..........

Musze pomyslec nad tym Orto :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ortoskopowy ma trochę dłuższą odległość źrenicy, a w dodatku w tym Antaresie soczewka oczna jest zagłębiona tylko na ulamek milimetra. Ale mimo to nie licz na to, że będziesz mógł nim obserwować w okularach ;) No i koszuje jakieś dwa razy tyle co Plossl. Nie ma prezerwatywki - przykłada się krawędź oczodołu do brzegu okularu, ale jest się na tyle daleko, że rzęsami się po soczewce nie majta. Pole jest mniejsze o jakieś 10 stopni od Plossli, ale całe bardzo dobrze skorygowane.

Używałem okularów o zwiększonej odległości źrnicy, ale jakoś mi 'nie podchodzą', zawsze źrenica jest ciut za daleko odsunięta jak dla mnie i brzegi pola ciemnieją, a w Naglerach pojawiają się wręcz ciemne 'wątróbki', szczególnie dobrze widoczne np. na Księżycu.

Okulary ortoskopowe są najlepiej skorygowanymi okularami astronomicznymi. Inne formuły (widefield, Erfle, Konig, Nagler, Radian, W70, itd..) starają się zwiększyć pole widzenia lub/i odległość źrenicy możliwie jak najmniej pogarszając jakośc obrazu. Niestety, tego typu poprawki kosztują - takie okulary wymagają więcej elementów optycznych (czytaj spadek kontrastu i związany z nim spadek widzialności najdrobniejszych szczegółów, odbicia światła, spadek jasności obrazu, astronomiczny ;) wzrost ceny) i, przynajmniej dla mnie, w tym zakresie ogniskowych skórka nie jest warta wyprawki ;) Co innego przy 20-40 mm ;)

Link to comment
Share on other sites

Ciekawa, humorystycznie napisana recenzja, Watteau :lol: Proszę o wiecej po pierwszych obserwacjach, szczególnie jasnych obiektów. Zaskakuje ta mała aberracja przy f/6 o której wspominasz i power 200x przy którym dopiero załamuje się obraz . Sam mam achromat Fraunhofera 152/1200 i na jasnych obiektach aberracja chromatyczna daje o sobie znać. W achromacie Tał 100 RS również była aberracja, ale to f/10. Ciekawe... napisz coś więcej :wink:

Link to comment
Share on other sites

> iekawe... napisz coś więcej

 

Jak popatrzę trochę na niebo ;)

Wrażliwość na aberrację chromatyczną jest różna u różnych osobników ;) Weź poprawkę na to, że ja się nią specjalnie nie przejmuję - ujmijmy to tak: dla mnie zarówno Celestron 102mm f/5, jak i Yukon mają silną aberrację chromatyczną utrudniającą obserwacje przy większych powiększeniach. Ten Orion (100mm f/6) ma ją znacznie mniejszą - ale to wciąż tylko achromat i musisz liczyć się z obecnym przy większych powiększeniach/jaśniejszych obiektach fioletem. Kiedy jeszcze stał w Astrokraku, zobaczyłem jak pracuje z Orionowym Lantanem 2.3mm - przy osiągniętych 260x obraz był, jak należało się tego spodziewać, wybitnie kolorowy, ale nie zamienił się w Mroczne Widmo ;-)

Link to comment
Share on other sites

> iekawe... napisz coś więcej  

 

Jak popatrzę trochę na niebo ;)

Wrażliwość na aberrację chromatyczną jest różna u różnych osobników ;) Weź poprawkę na to, że ja się nią specjalnie nie przejmuję - ujmijmy to tak: dla mnie zarówno Celestron 102mm f/5, jak i Yukon mają silną aberrację chromatyczną utrudniającą obserwacje przy większych powiększeniach. Ten Orion (100mm f/6) ma ją znacznie mniejszą - ale to wciąż tylko achromat i musisz liczyć się z obecnym przy większych powiększeniach/jaśniejszych obiektach fioletem. Kiedy jeszcze stał w Astrokraku, zobaczyłem jak pracuje z Orionowym Lantanem 2.3mm - przy osiągniętych  260x obraz był, jak należało się tego spodziewać, wybitnie kolorowy, ale nie zamienił się w Mroczne Widmo ;-)

Wiem co to aberracja, chociaż też zbytnio się nią nie przejmuję (głównie cena to powoduje) :lol: Miałem możliwość obserwacji refraktorami apo i mam porównanie, które skłania mnie do zakupu chromacora. Jest różnica :wink: Niemniej napisz po obserwacjach jak ten Orion się spisuje.

Link to comment
Share on other sites

> Bedziesz tym cudakiem jakies fotki wyprawiac w najblizszym czasie?

 

Na pewno nie na statywie z głowiczką foto jaki teraz mam pod niego ;) Chyba żeby Księzyc .. ;)

 

> Wiem co to aberracja, chociaż też zbytnio się nią nie przejmuję (głównie cena to

> powoduje) Miałem możliwość obserwacji refraktorami apo i mam porównanie, które

>skłania mnie do zakupu chromacora. Jest różnica

 

I to jaka ;) Używałem FC 102 i też wiem co może dobre Apo. Ale to sześć razy tyle pieniędzy, a ponieważ będę to cudo głównie woził w ciemne miejsca - tak jak woziłem Pronto - to nie chcę stracić równowartości samochodu w wyniku potknięcia na schodkach autobusu ;-) Jak na kompromis - jestem bardzo zadowolony.

 

> Niemniej napisz po obserwacjach jak ten Orion się spisuje.

 

Bardzo chętnie

 

[ Add: Czw 22 Lip, 2004 ]

Obserwacje na gorąco z dzisiaj ;)

Warunki: gwiazdy 3 mag widoczne tylko zerkaniem ;)

NGC 6934gromada kulista 9.0mag, 7' - widać zerkaniem w Erflu 40mm (15x), widać przy patrzeniu wprost w Plosslu 25mm, wyraźna mała kuleczka w Plosslu 10mm (60x)

 

Struve 2316 = 59 Sergwiazda podwójna, kąt poz.319 stopni, separacja 3.75" , 5.5+7.8 mag. - w orto 6mm (100x) bardzo ładnie rozdzielona, w Plosslu 10mm (60x) również. No to pędzimy do następnego płotka:

 

Struve 2735gwiazda podwójna, kąt poz.285 stopni, separacja 2.15" , 6.3+7.7 mag. - w orto 6mm (100x) na początku wydaje się jedną, wydłużoną prawie w poziomie (trochę na skos) gwiazdką. Po paru chwilach wpatrywania się i czekania aż całość przestanie się ruszać po przejeździe pociągu (mieszkam przy torach) dobrze widać dwie gwiazdki, oddzielone cienką jak włos przerwą. To zachęciło mnie do:

 

Struve 2583 - pi Aqlgwiazda podwójna, kąt poz.108 stopni, separacja 1.44" , 6.2+6.7 mag. - w orto 6mm (100x) po porządnym przyglądnięciu się i poczekaniu na chwilę dobrego seeingu widać, że są to dwie osobne gwiazdki, jedna drugiej włazi na pierścienie dyfrakcyjne, ale wyraźnie widać że jest podwójna. Już na początku było widać że jest z nią coś nei tak, bo inne gwiazdy w Orto były punktowe, a ta była na pierwszy rzut oka jakaś taka... ..dziwnie podługowata, w dodatku niebieskawa po jednej stronie, a żółtawa po drugiej ;)

 

Limit Dawesa dla tej średnicy obiektywu to około 1.2". Myślę, że Orionik maleńki zdał egzamin ;) Teraz tylko muszę wytrwać do wyjazdu pod ciemne niebo żeby oszacować zasięg ;)

 

[ Add: Pią 23 Lip, 2004 ]

I koniec. Więcej recenzji ani postów na forum nie będzie. :Cry:

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...
I koniec. Więcej recenzji ani postów na forum nie będzie.

 

Czy ktoś mógłby mi powiedzieć o co tu chodzi i czym wysmarowane jest podwójne dno? :evil:

Link to comment
Share on other sites

I koniec. Więcej recenzji ani postów na forum nie będzie.

 

Czy ktoś mógłby mi powiedzieć o co tu chodzi i czym wysmarowane jest podwójne dno? :evil:

 

A bo żem się obraził o Marcina L et consortes.. ;)

Podwójne dno jest wysmarowane miodkiem.. ..z ucha ;)

Link to comment
Share on other sites

> McArti i Watteau - już do teleskopów,

 

Wczoraj w nocy: złapana NGC 7479 w Pegazie. Nie spodziewałem się że takim maleństwem zobaczę galaktykę 11,2m z centrum Krakowa (widoczność <>3mag, użyte pow. 40x, okular: Erfle I (2+1+2), mojej konstrukcji ;) ). Widoczne też były gwiazdy ciut ponad 12mag (wydrukowałem mapkę ze SkyViewPro 5 z gwiazdami do 12m). Początkowo nie było jej widać wcale, ani wprost, ani zerkaniem, potem pokazała się zerkaniem gwiazdka 10,8 mag położona jakieś 8' na południe-południowy zachód, potem gwiazdkę było widać stale, nawet patrzeniem wprost, po chwili zaczęła być widoczna zerkaniem 7479 i słabe gwiazdki w okolicy.

Oj, pojadę ci ja w góry i zapoluję na Plutona ;-) ;-) ;-) ;-)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

W sumie czemu nie :lol: , gdyby nikt nie próbował kiedyś przekroczyć bariery dżwięku zapewne latalibyśmy nadal Kukurużnikami przez Ocean :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

W sumie czemu nie :lol: , gdyby nikt nie próbował kiedyś przekroczyć bariery dżwięku zapewne latalibyśmy nadal Kukurużnikami przez Ocean  :lol:  :lol:  :lol:

Śmiej się, śmiej.. ;) Jak Jay Freeman może H400 robić lunetką 55mm:

http://observers.org/tac.mailing.list/1999...April/0051.html

to ja nie gorszy ;-)

BTW, ta galaktyka jest śliczna..:

http://www.noao.edu/outreach/aop/observers/n7479.html

;-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.