Jump to content

Recommended Posts

Bardzo dobre zdjęcie! Przyjemny balans kolorów, kolorystyka gwiazd... No może ciut więcej mgławic należałoby pokazać...bo tam raczej nie ma " dziur " czystego nieba pomiędzy gwiazdami... Ale i tak jest suuuper..

Link to post
Share on other sites

Mimo że obiekt należ do tych co wystarczy ich bardzo nie sknocić to i tak dziękuje za miłe słowa i ciesze się że się podoba.

 

 

Bardzo dobre zdjęcie! Przyjemny balans kolorów, kolorystyka gwiazd... No może ciut więcej mgławic należałoby pokazać...bo tam raczej nie ma " dziur " czystego nieba pomiędzy gwiazdami... Ale i tak jest suuuper..

 

Nie radzę sobie jeszcze z nakładaniem koloru na luminancję - musiałem trochę zjechać z poziomem jasności bo kolory były całkowicie wyprane i nie znalazłem innego rozwiązania - może jakaś wskazówka ?!

 

---

 

Do tej pory skutecznie ignorowałem temat kalibracji monitora ale ponieważ ostatnio dostałem w pracy dwa takie same nowe monitory i każdy z nich wyświetlał fotografie inaczej to unaoczniło mi to potrzebę zainteresowania się tematem. Czy możecie polecić jakiś dobry i tani kalibrator - czy może w tani kalibrator nie warto się bawić ?

Link to post
Share on other sites

Ja to bym powiedział, że przydałby się jakiś temat odnośnie monitirów i kalibratorów, bo sprawdzonych takich informacji w polskim internecie praktycznie brak. Ktoś zorientowany mógłby zrobić zbiór polecanych monitorów nie koniecznie odrazu NEC i EIZO ale i czegoś tańszego, żeby nie pchać się odrazu w monitory fotograficzne za 5tyś. zł. Ja osobiście do oceny końcowej zdjęć używam plazmy albo starego CRT bo masowe LCD' ki które mam w domu nadają się co najwyżej do pracy z tekstem.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

W tani kalibrator nie warto się bawić. Lepiej skalibrować wg. mojego artykułu.

 

Artykuł dobry, rozszerzający horyzonty ;) - obawiam się jednak że jakość kalibracji z kartką może (przynajmniej w moim wykonaniu) być porównywalna z fabryczną kalibracją dobrych monitorów więc ze strachu przed deregulacją sobie odpuszczę ;)
Należało by sobie również zdefiniować co znaczy "tani kalibrator" z Internetu wyszło mi że absolutne minimum to X-Rite i1Display Pro lub jego softwareowo okrojona wersja X-Rite ColorMunki Display którą ja uznał bym już za tanią w rozumieniu naszego hobby.
Czy ktoś może coś doradzić - czy warto dołożyć aby mieć dodatkowe feature jak integracja z oprogramowaniem monitora ?
Link to post
Share on other sites

Zombi zdjęcie bomba.... :) A co do kalibracji to pamiętajcie, znajdzie się taka jedna osoba która skalibruje monitor, ale co z resztą userów którzy mają podziwiać te fotki, chyba trzeba dopisać gwiazdkę że bez kalibratora "nie podchodź" według mnie trzeba na wyczucie obrabiać dostosować się mniej więcej nie ma innej możliwości.

Link to post
Share on other sites

Zombi zdjęcie bomba.... :) A co do kalibracji to pamiętajcie, znajdzie się taka jedna osoba która skalibruje monitor, ale co z resztą userów którzy mają podziwiać te fotki, chyba trzeba dopisać gwiazdkę że bez kalibratora "nie podchodź" według mnie trzeba na wyczucie obrabiać dostosować się mniej więcej nie ma innej możliwości.

 

Trochę się zgadzam a trochę nie - to że część ludzi nie dba o kalibracje nie znaczy że ta druga część dbająca już o taką masę szczegółów nie powinna dołożyć starań aby każdy komu to jednak leży na sercu mógł w równym stopniu co autor delektować się pracą - bo to głównie o to tu chodzi.

 

Ja stwierdziłem że na razie odpuszczę sobie kalibrator ale za to wgrałem sobie do sytemu fabryczny profil monitora oraz przywróciłem jego ustawienia fabryczne - teraz jest spore prawdopodobieństwo że inna osoba która zrobiła podobnie będzie widziała moją fotografie w sposób podobny.

 

Szymku dlaczego Twoje ostatnie zdjęcie nie ma osadzonego profilu - może Antoni widzi całkowicie inaczej to zdjęcie ? Już same przeglądarki różnie obsługują ten sam profil na tym samym monitorze (popróbujcie na własnych monitorach) a co dopiero zdjęcie w którym profilu brak - polecam to Twojej uwadze !

 

W moim odczuciu na Twoim zdjęciu wyłazi trochę szum w ciemnych miejscach ale wystarczy przestawić tryb gamma i już znika - i teraz nie wiadomo co autor miał na myśli ;)

 

I sorki że tak wlazłem na Twoje zdjęcie ale jedynie w celach edukacyjnych.

Link to post
Share on other sites

Pozwolę sobie dodać 3 grosze , gdyż około 0,5 roku temu też miałem podobny problem --- monitor - kalibracja - jak - może monitor zły --- itp....

Posiadałem wg mnie dobry monitor z matrycą Dell , - tylko że po obrobieniu fotek ciągle z kolorami coś nie tego + wycięte tło itp ... Powiem tak nieskromnie ! - teraz posiadam 3 Monitory i jest jeszcze gorzej !!!!!!!!!!

 

A dlaczego ............

A dlatego że obrabiam fotki na nec spectraview 302 (co moim zdaniem jest high endem - jeżeli chodzi o grafikę ) a nijak się ma do dwóch pozostałych monitorów co mam (dodam że są one też skalibrowane)

Gdy w Nec widzę rzeczy w tle na np 5 lub 10 jednostkach - to dell wymięka na 20stu !!! - ciężko mi to opisać , ale prawdziwy monitor do grafiki to coś niesamowitego , coś co każdy kolor zamienia w ohhhhhhhhh , ahhhhhhhh jak ładnie ............................................................................................. słowami ciężko to opisać .- i tu jest problem ... bo moje ahy ohy w domu ni emaja kompletnie potwierdzenia na innych monitorach .

 

taka mała dygresja ...

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Ja mam tylko SpectraViewII ale wydaje mi się że wystarczy. Mnie nurtuje coś innego - jak to jest że niektóre zdjęcia astrofoto tworzone przez zawodowców (NASA, Block) wyglądają świetnie na każdym monitorze ?! Ktoś wytłumaczy ten fenomen ?

Link to post
Share on other sites

Moje ostatnie zdjęcie (Plejady) obrabiałem w domu. Wszystko ładnie i pięknie. Zombi zwrócił uwagę że za zielono. W moim odczuciu (odbiorze z monitora) wyglądało że brak nadmiaru zieleni. Na czuja ściągnąłem balansem kolorów zielony.

Dzisiaj rano w pracy sprawdziłem zdjęcie przed zdjęciem kanału zielonego na innym monitorze. No i faktycznie - zielona masakra.

W domu mam Szajsung Syncmaster t220 a w pracy jakiś szit za 300 PLN (firma się postarała).

I jak to ogarnąć.

Przecież nie kupię monitora za tyle kasy co mój setup do astro. Popieprzone to wszystko.

 • Like 2
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Haha
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
   • 238 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.