Skocz do zawartości

EMS-jak zrobić


astroamator1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,mam pytanie,czy ktoś używał,widział,a może ma coś takiego jak na fotkach.Powinno to być wykonalne w warunkach amatorskich.Ponoć daje obraz prosty tak jak lornetka,umożliwia regulację rozstawu oczu i zawiera tylko po dwa lusterka na tor.Planuję zrobienie lornety ale warunek że musi być kątowa i dawać obraz prosty.EMS powinien spełnić te warunki.

ems..jpg

ems.jpg

schemat-EMS.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

A co mi tam - odgrzeję po 6 latach :)

 

To był miły wieczór w podwarszawskiej miejscowości. Główny bohater - Maciej - spojrzał na niebo przez mojego Nikona 10x70, potem przez swojego Celestrona Śmieć Mastera 20x80 i szybko podsumował - przez to nie da się patrzeć....

Zaproponowałem Maćkowi, że z obiektywów 80mm (które w Celestronie pracują jako 71 mm) zbuduję mu customową lornetkę kątową, z wymiennymi okularami 1,25". Aby przyśpieszyć pracę, Maciek dał mi swoje pryzmaty Amiciego 45* / 1,25". Cóż może być prostszego? Kupiłem w Delta Optical 4 lusterka od Newtonów by załamać wiązkę światła, po czym okazało się, że....nic z tego nie wyjdzie - pryzmaty Amiciego "zżerają" za dużo wiązki. Zamiast załamania wiązki światła, nastąpiło moje załamanie...... No - prawie: usiadłem do googli i znalazłem układ EMS pana Matsumoto...... Rozwiązanie jest wygodne, ale bardzo drogie w zakupie, więc.....postanowiłem wszystko zrobić sam. Wszystko było poprzedzone ponad tygodniowym odkrywaniem koła od nowa - jak mocować lusterka, jak zapewnić odpowiednie kąty, jak ogarnąć wątek kolimacji każdej z wiązek. 

Dziś prototyp (a właściwie zarys prototypu) ujrzał światło dzienne - wszystko spisuje się idealnie i prace będę kontynuowane......

 

Stay tuned!

KGDL7698[1].JPG

GMQJ1601[1].JPG

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt ruszył do przodu - wykonałem uchwyt w kształcie litery W, który będzie podtrzymywał 4 lusterka. Widoczna blaszka z tyłu umożliwiać będzie bardzo pecyzyjną regulację kąta pochylenia 45*. Dwa z lusterek będą zamocowane na stałe, dwa z nich - z możliwością kolimacji. Teraz czekam aż kurier dostarczy mi fokusery 1,25" z ebaya oraz aż zamawiający lornetkę dostarczy mi dwie parki okularów, abym poprawnie ogarnął backfocus.

IMG_0613.JPG

IMG_0615.JPG

IMG_0619.JPG

IMG_0620.JPG

IMG_0621.JPG

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

To mały krok dla ludzkości, ale wielki dla lornetki, nazwanej przez zamawiającego "Urania".

Przez ostatnie tygodnie udało się skompletować dwie parki okularów: Celestron X-Cel 12mm (60*) do dużego powiększenia 27x i TMB 20mm (65*) do powiększenia 16x. Założenie było takie, aby mieć komfortowe odsunięcie źrenicy, dość szerokie pole, a okularki powinny być małe i lekkie. No i nie kosztować fortuny.

Dwa fokusery helikalne Svbony są już oprawione w płytce alu, która od góry będzie zamykać obudowę luster. Rozstaw osi okularów jest "uszyty na miarę" dla zamawiającego: 64,5mm. Fokusery mają wysuw 10mm więc pozwolą ogniskować nie tylko na nieskończoność, ale i na kilkanaście metrów .

blachaokularow-01.jpg

plytkaokularow-02.jpg

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Prace idą dalej: zmontowana jest prostopadłościenna obudowa luster, wyznaczone są położenia lusterek "okularowych" - tych bliższych okularom. Dziś przymiarka lusterek obiektywowych. Będą one mocowane do blach, podpartych na trzech śrubkach, any móc kolimować układ.

Gdy wszystko będzie pasować - czeka mnie rozbiórka, dokładne wyczernienie i ponowny, już finalny montaż.

DSCN7953.JPG

DSCN7954.JPG

DSCN7955.JPG

DSCN7956.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Powoli, ale do przodu

Przyszły z Chinowic Wschodnich kolimatory, więc mogę zająć się ustawieniem lusterek obiektywowych - dziś finalnie ustaliłem gdzie musi znajdować się drugie lusterko: będzie ono mocowane na aluminiowej blasze za pomocą trzech śrub, tak aby móc kolimować układ. Jutro - o ile dostanę się do warsztatu - wiercenie i gwintowanie....

mFX309567.jpg

mFX309569.jpg

mFX309575.jpg

mFX309577.jpg

mFX309579.jpg

mFX309580.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby tak zrobić tą lornetę w sposób modułowy: jedna część z okularami i lusterkami, a druga z obiektywami? Kiedyś, gdy Właściciel dojrzeje do większych obiektywów, mógłby stosunkowo niewielkim nakładem pracy i kosztów zmodyfikować lornetę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, dobrychemik napisał:

A gdyby tak zrobić tą lornetę w sposób modułowy: jedna część z okularami i lusterkami, a druga z obiektywami? Kiedyś, gdy Właściciel dojrzeje do większych obiektywów, mógłby stosunkowo niewielkim nakładem pracy i kosztów zmodyfikować lornetę.

Dobrze kombinujesz :)

My z Maćkiem-zleceniodawcą wiosną kombinowaliśmy podobnie. A potem stanęło na tym, że chcemy wykorzystać obiektywy 80mm od Skymastera i przy minimum kosztów zrobić kątówkę z okularami 1,25".

Czyli:

- proste focusery Svbony

- niezbyt wypasione okulary

- jak najmniejsze lusterka newtona, które tego nie zwinietują

- prosta, aż solidna obudowa.

 

Moja kątowa lornetka 2x102 będzie de facto polegała na wykonaniu dwóch osobnych diagonali  a'la szeroki pryzmat Amiciego, tak by móc regulować rozstaw oczu. I tu już nie będzie drogi na skróty - 2" przelot i alu cnc zamiast sklejki.

Wpisać Cię na listę zamawiających (będziesz trzeci, w doborowym gronie.) To pytanie jest supełnie serio......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Marcin_G napisał:

Wpisać Cię na listę zamawiających (będziesz trzeci, w doborowym gronie.) To pytanie jest supełnie serio......

 

A ja na serio odpowiem: jeszcze nie wiem. Najpierw chciałbym zobaczyć efekty i poznać szacunkowy koszt. Poza tym ja nawet jeszcze nie wiem jakiej wielkości lorneta by mi najbardziej pasowała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, dobrychemik napisał:

 

A ja na serio odpowiem: jeszcze nie wiem. Najpierw chciałbym zobaczyć efekty i poznać szacunkowy koszt. Poza tym ja nawet jeszcze nie wiem jakiej wielkości lorneta by mi najbardziej pasowała.

Napiszę Ci potem PW, ok?

 

małym druczkiem: już sobie zbieraj parki od 40mm do 10mm :)

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marcin_G - sprawdź czy laser kolimatorów jest poprawnie wyjustowany (kładziesz obok siebie dwie puszki piwa, kładziesz kolimator pomiędzy, obracasz go i sprawdzasz czy trafia w punkt - ale to pewnie wiesz). U mnie niestety był skrzywiony i przez to ciągle miałem problem z kolimacją mojego Newtona... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, sidiouss napisał:

@Marcin_G - sprawdź czy laser kolimatorów jest poprawnie wyjustowany (kładziesz obok siebie dwie puszki piwa, kładziesz kolimator pomiędzy, obracasz go i sprawdzasz czy trafia w punkt - ale to pewnie wiesz). U mnie niestety był skrzywiony i przez to ciągle miałem problem z kolimacją mojego Newtona... 

Paaaanie - od tego zacząłem - jeden kolimator był praaaaawie poprawnie wyjustowany w Chinowicach. Drugi był z kategorii "Chińczyk płakał jak montował". Teraz oba są "on the axis"

Edytowane przez Marcin_G
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, dobrychemik napisał:

Zastanawiam się na ile trwała będzie kolimacja sprzętu zbudowanego na bazie sklejki - jak będzie się zachowywać gdy chwyci nocnej wilgoci? Chyba bym wolał jakiś hydrofobowy materiał.

Kolimacja będzie "factory made" i producent (czytaj: ja) nie przewiduje cowieczornej walki ze śrubkami....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

A tymczasem w Łodzi.....

 

Niemal równo po dwóch miesiącach od ostatniego wpisu mogę powiedzieć - zespół luster płaskich działa nienagannie! Mechanizm kolimacji (lustra obiektywowe podparte na trzech śrubach M3) działa wyśmienicie i precyzyjnie. Pierwsze obserwacje wykonałem z obiektywem od przetwornika zdjęć lotniczych SEG marki Carl Zeiss Jena.

 

FX309713.JPG

FX309714.JPG

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

102/460 nie jest za dobry do takich zabaw.

Jeśli średnica 102, to warto robić na okulary 2".

A jeśli chesz na okulary 2" przy światłosile f/4,5, to jest wieeeelki problem z przepchnięciem wiązki bez winietowania przez Haxafoca i lusterka.

Myślałem o 102/460, o 102/500 i o 102/600 - dla siebie wybrałem trzecią z opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kjacek napisał:

Aż mnie kusi, żeby kupić drugi Bresser 102/460 i zrobić coś podobnego. 

Tylko wówczas waga układu wzrośnie 2,5 - 3 razy, jeśli nie więcej i to mnie odstrasza. Na razie i tak jestem baz kasy więc czekam na rozwój projektu. 

Jacku tu masz gotowy produkt ;)

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=59777

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, wojt0000 napisał:

Fajna opcja. Szkoda, że tylko 1,25" i szkoda, że obraz obrócony stronami.

Te pryzmaty równoległościenne są zawsze "wąskim gardłem" przy budowie lornetek. Ciężko je zdobyć z jednego kawałka szkła, a łączenie dwóch pryzmatów porro nie zawsze jest wystarczająco dobrym rozwiązaniem i wiąże się z dodatkowymi stratami światła (4 powierzchnie powietrze/szkło)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, kjacek napisał:

Widziałem, gdy się pojawiło :grin:. Ale patrz wyżej - waga i co bardziej istotne, to wyżej uwagi @Marcin G.

Masy lornetki nie przeskoczysz... Jeśli ma to być trwałe i solide to będzie drogie i ciężkie - nawet z aluminium

Moje uwagi dotyczą przede wszystkim przelotu 2". Robiąc taką lornetkę na 1,25", wyciąg 2,5" da z powodzeniem radę.

Natomiast przy tak szerokiej ofercie gotowych lornetek 70 / 80 / 100 mm, nie budowałbym lornetki z przelotem 1,25".....

Nie mogę też zrozumieć, dlaczego autor projektu postanowił na siłę tak mocno zbliżyć do siebie obiektywy -  te zielone pryzmaty powinny umożliwić osiągnięcie rozstawu źrenic rzędu 65 mm przy rozstawie osi obiektywów rzędu 105-110 mm

No i przelot tych pryzmatów "tylko" 24 mm na wejściu, więc na wyjściu jeszcze mniej - Najważniejsze okulary do małych powiększeń: ES 24mm/68o i TV 32mm/50o będą lekko zwinietowane...... Jak dla mnie za dużo kompromisów. 

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 6 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.