Jump to content

Montaż ASA DDM 60 Standard w setupie mobilnym


Guest wessel
 Share

Recommended Posts

Po dwóch miesiącach intensywnego użytkowania mogę chyba pokusić się o pierwsza ocenę montażu ASA DDM 60 i jego zastosowania w setupie mobilnym. Aspekty techniczne, proces decyzyjny i sam proces zamówienia i dostarczenia przez Astromarket był omówiony o innym wątku i nie będę już do tego wracał.

Przypomnę tylko, że nie korzystałem z prawa do trzygodzinnego szkolenia przez Jacka lub Adama, zostawiając sobie ten czas na konsultacje.

 

Konstrukcja mechaniczna

 

Na ten temat można chyba najmniej napisać. Montaż jest ... i już. Solidnie wykonany w technologii CNC, wszystkie gwinty, śruby najwyższej jakości, anodowanie i dopracowanie wyglądu zewnętrznego - bez zarzutu. Jeśli stosujemy się do zaleceń producenta co do wymaganego statywu, zastosowanego zasilacza i okablowania - nie będziemy mieli niespodzianek od strony mechanicznej i elektrycznej. Laser dużej mocy, podgrzewany ułatwia wstępne ustawienie na Polaris.

Firma ASA nie przemyślała wg mnie jednej rzeczy: rodzaju wtyku zasilającego montaż. Zastosowany wtyk kątowy DIN powoduje, że kabel zasilający jest wygięty po bardzo małym promieniu i przy ciągłym wypinaniu i wpinaniu może po pewnym czasie ulec uszkodzeniu. I nie przyjmę argumentu, że to się rzadko wypina - montaż jest przecież określany jako mobilny i wypina się ten kabel po każdej sesji. A wystarczyło zastosować wtyk prosty, nie kątowy. Dodatkowo jest to niedostępny powszechnie rodzaj wtyku przykręcanego, a więc nie można zrobić sobie własnego kabla poprawiając konstrukcję fabryczną. Dokumentacja fotograficzna problemu pojawi się po południu.

 

Oprogramowanie

Dysponuję wszystkim co niezbędne. Setup pracuje z firmowym oprogramowaniem ASA czyli Autoslew i Sequence ( testowałem wszystkie dostępne wersje a więc dostarczoną z montażem, produkcyjną wersję oraz najnowsza wersję beta obu softów) oraz Maxim DL 5.24 i FocusMax. Do tego PinPoint ( pełna wersja), niezbędne sterowniki i platforma ASCOM 6.1. To chyba w tej chwili optymalny zestaw oprogramowania.

 

Pozostałe elementy składowe setupu

 

Na ASA DDM 60 w czasie testów wisiał astrograf Officina Stellare Veloce RH 200 ( f3, apertura 200 mm) z kamerą STL 11000M i focuserem FLI Atlas. Zwracam szczególnie uwagę kolegów na kamerę - dużo o tym będzie później, choć jaki może mieć związek rodzaj kamery z montażem? Ano niestety, ma i to bardzo istotny dla sprawnego działania całości...

 

Przygotowanie setupu do sesji

 

Po pierwszych entuzjastycznych stoperowaniach przyszła normalna eksploatacja montażu i pierwsze rozczarowania.

Po pierwsze - procedura superszybkiego ustawiania montażu do sesji z wykorzystaniem dobrze zrobionej mapy nieba opisana tutaj nie działa. Dla mnie " nie działa" oznacza dokładnie to, że nie działa w sposób pewny i powtarzalny. To, że raz na pięć razy udaje się poprawnie ustawić montaż na Polaris - to jeszcze nie jest działanie. Po dwóch straconych nocach zrezygnowałem z jej zastosowania i byłem zmuszony do tradycyjnego ustawiania z wykorzystaniem minimum 2 iteracji Autopointingu. I tu po raz pierwszy wkracza kamera STL - czas zrzucania klatki nawet przy bin 2 to 20 sekund. Tak więc dwukrotna procedura wykonania Autopointingu, dwukrotne centrowanie gwiazdy, przesunięcie gwiazdy i ponowne centrowanie mechaniczne to ok. 20 minut. Tak naprawdę dłużej, bo przecież po ostatecznym ustawieniu warto to jeszcze sprawdzić- powiedzmy 25 minut samo ustawianie na Polaris. Procedura z inną kamerą np. FLI byłaby pewnie o połowę krótsza, ale nie mniej niż 10-15 minut.

Tego oczywiście nie dało się przewidzieć PRZED zakupem montażu nie znając dokładnie specyfiki działania softu, a działania na symulatorach nie mają tych mankamentów.

Po drugie - działanie LPT ( Local Point Tracking). Jest to procedura, którą należy wykonać przed rozpoczęciem sesji, wskazując liczbę i czas planowanych ujęć. Setup wykonuje zdjęcia kontrolne "po trasie" i przygotowuje krzywą , po której będzie prowadził montaż w czasie sesji. I teraz - jeśli planujemy np. 18 ujęć po 10 minut - to setup wykona 19 ( wykonuje zawsze jedną więcej) ekspozycji czyli w wersji z STL następne 10 minut, w wersji FLI pewnie 5-6. I natychmiast zaczyna liczyć czas sesji ( co zrozumiałe), więc ostrzenie lepiej wykonać wcześniej. Dodatkowym mankamentem jest niedokładny powrót montażu na miejsce startu sesji - błędy ( przy ustawieniu na Polaris z dokładnością wskazywaną przez soft - na poziomie 1 minuty kątowej)- sięgają kilkunastu minut kątowych. Ma to kolosalne znaczenie, bo jeśli sesja wystartuje z tego punktu, gdzie wraca automatycznie montaż, to obliczone LPT NIE BĘDZIE prawidłowo prowadziło setupu. Trzeba więc wykonać platesolving, powrót do obiektu i dopiero teraz można wystartować sesję.

Do powyższych spostrzeżeń dodam jeszcze jedno: niektóre funkcje Autoslew działają bardzo niestabilnie. Przykładem niech tu będzie procedura wyważania w module SERVO SETUP - po przełączeniu na oś DE w dostępnych dla mnie dwóch wersjach softu montaż traci połączenie z komputerem. Ponadto zastosowanie funkcji AUTO TUNE przy prawidłowo wyważonym montażu powoduje wycie i wibracje montażu- dopiero ręczne poprawki uciszają silniki i wygaszają drgania wynikające ze zbyt wyśrubowanych parametrów zaproponowanych przez automat strojenia. Aby było weselej- nawet jeśli wykorzystam opcję SAVE TO INI FILES to przy następnej sesji przeważnie muszę zmieniać ustawienia ( średnio co druga sesja).

 

 

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

Renims, nie masz pojęcia o takich problemach bo nie zrobiłeś jeszcze ani jednego zdjęcia DSów . Więc proszę powstrzymaj się od komentarzy.

Link to comment
Share on other sites

SESJA

 

Zakładam, że ustawiliśmy montaż na Polarną z sukcesem, silniki nie wyją, montaż trafia tam gdzie chcemy ( to akurat jest duży plus - GoTo działa perfekcyjnie i powtarzalnie, co może dziwić wobec kłopotów z procedurą LPT), mamy zrobiona krzywą LPT, wykonaliśmy ostrzenie i powrót na miejsce startu ( do obiektu).

Uruchamiamy sesję w Maximie. I tutaj największe rozczarowanie - jedna na cztery jest do kosza z powodu pojechanych gwiazdek. I nie ma znaczenia czy to ujęcie 1200 sekund czy 300 sekund, nie ma znaczenia obszar nieba - zdarza się to stochastycznie i bez żadnych widocznych i sygnalizowanych błędów systemu. Po prostu - schodzi ujęcie i mamy kreseczki, a w najlepszym przypadku owalne gwiazdy. Porównanie z sesjami które robiłem jeszcze niedawno na EM-200 identycznym MOBILNYM setupem wypada niestety katastrofalnie dla DDM - z EM-200 o ile nie nadciągnęły chmury mogłem nie nadzorować każdego kolejnego ujęcia i nie traciłem czasu na gapienie się w monitor i ciągłe poprawki..

 

O ile wydłużony czas przygotowania do sesji można zwalić na specyfikę współpracy z kamerą STL 1100 M, o tyle dalszych opisanych błędów już nie.

Montaż pracuje niestabilnie i jego wykorzystanie W WERSJI MOBILNEJ do fotografii DS jest bardzo dyskusyjne i obłożone wieloma uwarunkowaniami.

Najlepszym wykładnikiem jest liczba fotek które zrobiłem w najlepszym okresie roku przy wspaniałej pogodzie jaką mieliśmy od sierpnia - 2! Nawet biorąc pod uwagę, że 10 dni byłem pozbawiony kamery to jest nic. Normalnie miałem 4-5 fotek, a przy takiej pogodzie jak mieliśmy tej jesieni - powinno być lepiej...

 

Link to comment
Share on other sites

Jacek, mam obie wersje. Czy warto? Na pewno tak, ale nie usunie to błędów oprogramowania. Bo to nie jest kwestia mechaniki montażu a wyłącznie dokładności i stabilności działania softu.

Szczególnie denerwujące jest to, że trzeba cały czas nadzorować sesję. Nie mogę ot tak po prostu iść po herbatę bo szkoda czasu, bo może w tym czasie montaż wykonać znaną także Tobie niekontrolowana jazdę kończąca się kreseczkami...

Poza tym nie mogę się umówić na konkretną godzinę, bo może się okazać że będę musiał zmieniać ustawienia silników żeby w ogóle montaż pozwolił się włączyć

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

Miałem na starej, dostarczonej z montażem, teraz są inne na nowej, tej od Adama.. jestem w pracy ale to 5.2.0.9 o ile pamiętam

 

Poza tym pozwól że zdefiniuję - problemy pojawiają się stochastycznie- pracuje to niestabilnie. To nie jest tak że każda sesja to klapa - wczoraj np. robiłem MLPT 2 razy- raz było ok, raz do kitu - ruch ponad 1 minuta kątowa w deklinacji.

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

Czyli wersja beta, oficjalna wersja to 5.1.1.6. Jestem na forum ASA, również w działach związanych z nowymi i starymi wersjami softu i nikt na starej nie zgłasza takiego problemu. Co do wersji beta to niestety po to ona jest aby wyłapywać i usuwać błędy które w każdym sofcie się pojawiają - często dopiero update wersji oficjalnej naprawia ostatnie błędy. Chętnie się umówimy z Tobą - możemy nawet się spotkać osobiście a nie zdalnie przez kompa (tak jak proponowałem na początku) i przejść całą procedurę od początku do końca.

 

Link to comment
Share on other sites

Czyli rozumiem że mam zainstalować starą wersję w celu uniknięcia problemów z silnikami? Co do spotkania to proponuję jednak TV np. dziś o 20?

 

Link to comment
Share on other sites

Ja na poprzedniej wersji beta miałem problem o którym pisał Wessel - odjechanie i powrót DDM-a w czasie sesji. Krótki skok ale ślad na gwiazdach zwłaszcza jasnych zostawiał.

Nowej bety jeszcze nie miałem okazji przetestować.

 

Link to comment
Share on other sites

Jacek, jak rozumiem piszesz o innym efekcie.

Mnie w tej chwili boli:

1. Zmiana parametrów pracy silników przy co którymś włączeniu- efekt- wycie montażu i zabawa ze strojeniem silników.

2. Błędy MLPT - to znaczy że po zrobieniu MLPT montaż źle prowadzi i powoduje owalne albo LEKKO przesunięte gwiazdki.

Brak powtarzalności - to co było wczoraj to klasyczny przykład - pierwsze MLPT 15 ujęć ok w każdym calu, drugie MLPT- wszystkie gwiazdki poruszone ok. 1 minuty kątowej. Robione w ten sam sposób, w takich samych warunkach,m na tym samym obiekcie.

3. Odjazdy zdecydowane ( na nowej wersji) pod kontrolą MLPT się skończyły- zdarzają się, ale nie przeszkadzają..

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

Ad. 1 - pierwszy raz się z tym spotykam i nie sądzę aby tutaj "mobilność" miała znaczenie, na soft tez raczej bym nie stawiał. Gdzieś indziej musi być problem. Trzeba będzie poszukać.

Ad. 2 - jeśli coś działa dobrze za pierwszym razem nie widzę powodu aby nie działało za drugim. Błędu softu są raczej stałe i powtarzalne - jak jest błąd to zawsze się będzie coś wywalało przy tej samej operacji. Stawiam raczej na procedurę - dlatego upieram się przy spotkaniu a nie TV - łatwiej znaleźć problem.

Ad. 3 To był typowy błąd, u mnie zawsze występował przy określonej sytuacji.

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Szczerze mówiąc Jacek jakoś nie widzę pola do błędu ( ad.2) . Ustawiam montaż na obiekcie, wciskam MLPT i się robi. I raz robi dobrą krzywą, a raz na tym samym obiekcie i w tym samym dniu złą.

Ale... 90% błędów to błędy obsługi :D

Uprzedzam natomiast posiadaczy kamer o długim czasie zrzucania obrazka np. 20 sekund. To, w połączeniu z procedurami Autopointa i LPT jest frustrująco powolne.

Ale.. jak montaż pracuje poprawnie ( czyli jak na moje dzisiejsze umiejętności jego okiełznania - 75 % czasu) to widać wyraźną poprawę jakości fotki - kształtu gwiazd i ogólnej ostrości obrazu.

 

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

Maciek, czy mógłbyś dodać do swojej znakomitej recenzji zwięzłe podsumowanie w formie one-pager'a ? porównanie ASA i np. EM-200 mogłoby mieć formę listy najważniejszych funkcjonalności z nadanymi przez Ciebie, subiektywnymi wagami i ocenami. Chętnie dołożę do takiej tabelki moje wrażenia z kilkutygodniowego używania AP 900 :icon_wink:

Link to comment
Share on other sites

Użytkuje montaż ASA DDM60 nieco ponad 2 lata. Na początku miałem problemy, ponieważ uwierzyłem, że można robić sesję bez dokładnego ustawienia na Polarną. Obecnie zawsze ustawiam z błędem poniżej 3 min kątowych. Robię maksimum 3 iteracje w programie Sequencer kamerą Sbig stl 11k w bin3. Zajmuje to nie więcej jak 20 min. Dodatkowo wykonuję oczywiście MLPT i zawsze montaż dokładnie trafia w to samo miejsce. Bez problemów robię 15 min ekspozycje. Obecny setup waży wraz z kamerą i kablami ok. 18 kg-19 kg. Długość zestawu z odrośnikiem wynosi 103 cm. Nie mam swojego obserwatorium, więc za każdym razem wynoszę i ustawiam sprzęt blisko domu. Jeśli montaż nie trafi w to samo miejsce po zrobieniu MLPT to według mnie jest zbyt duży błąd na Polarną. Przy ustawianiu PID-ów trzeba nabyć trochę wprawy. Poniżej przedstawiam IC 1805 crop 100%- 8x900s.

IC1805 crop.jpg

Album5.jpg

Link to comment
Share on other sites

A ja wchodze do obserwatorium, odpalam nowego Sequence który łączy się ze wszystkim " flakami ". Odpalam silniki montażu DDM i robie wyszukiwanie obiektu. Po 3 minutach robie zdjęcia już z wychłodzoną kamerą. Zawsze trafia tam gdzie trzeba z ogromną dokładnością.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 46 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.