Skocz do zawartości
wessel

Montaż ASA DDM 60 Standard w setupie mobilnym

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jak to wszystko czytam to wydaje mi się że moja skromna wiedza nie pozwoli mi takiego DDM'a uruchomić i robić normalnie zdjęcia :(

Procedura jak przy starcie statku kosmicznego.

Byłem pewien że silniki DD mają na tyle mocy podczas prowadzenia że super precyzyjne wyważenie nie ma większego znaczenia. Czy gdzieś pisze, ile może być różnicy (w gramach) może być między jedną stroną a drugą?

Czy można ustawić moc "trzymania" silników w trakcie śledzenia?

Wojtek pisał o jakimś kluczu poprawnie wpisanym, o co chodzi? licencja?

Czy instrukcje przetłumaczone przez Wessel'a wystarczą do odpalenia tego sprzętu? Czy trzeba przestudiować coś więcej?

Może ktoś z Was opisze na co zwrócić uwagę aby ten sprzęt odpalić bez kłopotów.

Pozdr Adamo

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Źle mnie odebrałeś Wessel. Ja do dziś byłem przekonany że wreszcie te montaże są czymś idealnym i nie przewiduje się w nich głupkowatych problemów z natury ich konstrukcji. Teraz jednak widzę że byłem w błędzie i nie ma tu nic do rzeczy czy to pier czy statyw bo nigdzie nie pisze, że to są montaże jedynie obserwatoryjne.(...)

Konkludując, przed powstaniem tego tematu po wygraniu z totka (bo nie liczę na to że szef sobie od dupy odejmie i mi da ^_^) polecił bym po DD do którejś firmy je produkującej, dziś widząc jakie są obwarowania w ich użytkowaniu a moje oczekiwania i potrzeby, tego już bym nie zrobił.

Witam,

jak to wszystko czytam to wydaje mi się że moja skromna wiedza nie pozwoli mi takiego DDM'a uruchomić i robić normalnie zdjęcia :(

Procedura jak przy starcie statku kosmicznego.

Mam dokładnie te same odczucia. Co prawda jeszcze nie widzę na horyzoncie odpowiednich środków do zakupu DDM'a, ale jak się pojawią, to najpierw spotkam się osobiście z jakimś użytkownikiem ;)
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mój Boże no to się narobiło. Odnośnie postu Adamo.Piszesz czy to jest jakaś konstrukcja kosmiczna. Chyba można tak powiedzieć.Jak wiadomo DDM, czyli direk driwe jest to najnowsza konstrukcja na dzisiejszym rynku montaży. A czy w tak zwanych montażach gdzie są przekładnie ślimakowe nie trzeba wyważać całego setupu- oczywiście, że trzeba nawet wtedy, gdy podpinasz do niego kamerkę do guidowania.Ktoś powie tak trzeba sprzęt ze zwykłymi przekładniami wyważyć, ale nie, co do grama i będzie miał pewnie rację jakieś tam odchyłki mogą istnieć. W DDM, jeżeli chodzi o wyważenie w programie Atoslew jest super specjalny soft gdzie można wyważyć dość szybko nawet do grama cały setup, Jednak trzeba powiedzieć, że do astro foto trzeba wyeliminować pewną nie dowagę setupu w różnych położeniach.I tak jak napisałem w poprzednich postach, ludzie sobie z tym radzą i robią super fotki po 10- 20 minut bez guidowania. Pytasz o jakiś klucz -Tak każdy DDM ma swój przypisany klucz i przy pierwszym starcie Autoslew prosi o podanie tego klucza, przy następnym uruchomieniu systemu już nie trzeba podawać tego klucza robi się to tylko raz i koniec. Zdarzyło się, że Wessel ma problem z działaniem tego montażu tak prawda, jest problem, ale jak juz wcześniej pisałem, że jestem przekonany, że w krótkim czasie przy konsultacji z Jazzem wspólnie na pewno sobie z tym poradzą.Zresztą sam, Wessel pisał, że zaczął robić fotki po 30 minut bez guidowania.Pytasz czy korzystając z tej instrukcji, którą przetłumaczył Wesel montaż zacznie działać bez zarzutu - Widzisz gdybym napisał, że tak to pewnie bym cię okłamał.Jesteśmy tylko ludźmi i tak jak w szkole podstawowej, niektórzy uczniowie łapią w mik to, co jest napisane na tablicy a drugim zajmuje to nieco dłuższy okres czasu, aby zrozumieć, o co chodziło tej Pani od matematyki. Bynajmniej nie mam namyśli pisząc to zdanie o Wesselu przecież on zrozumiał na tyle instrukcję obsługi, DDM że może robić zdjęcia po 30 minut bez guidowania raczej mam na myśli siebie i nie żebym był jakimś kompletnym debilem, ale zawsze miałem problemy z pamięcią a instrukcja jest obszerna i trzeba się skupić, aby ją dogłębnie zrozumieć. Co do mocy silników.Moc silników można ustawić poniekąd robiąc procedurę PID, czyli jest znowu specjalny soft do ustawienia precyzyjnej pracy silników w obu osiach. Piszę poniekąd, ponieważ ta procedura PID, jeżeli system nie jest dobrze wyważony nic nie wskóra.ogólnie, jeżeli jest system źle wyważony to niema zlituj się system do astro foto nie będzie dobrze działał to znaczy gwiazdki będą pojechane. Jeżeli zaś będziemy przeprowadzać obserwację wizualne system powinien również być wyważony, ale juz nie tak precyzyjnie, czyli może mięć jakieś tam odchyłki. Z własne doświadczenia mogę tylko napisać, że jak miałem włożonego naglera 31mm i zmieniłem na przykład na naglera 13mm to DDM potrafił zerwać połączenie. No jest to frustrujące trzeba o tym pamiętać.Szkoda, że firma ASA do tej pory nie uporała się z tym problemem.

Pozdrawiam

Wojtek

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za odpowiedź, trochę mnie to uspokoiło.

Zobaczymy jak to będzie w praktyce wyglądało.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam jedno pytanie

Co brakuje w systemie jeśli wyskakuje taki błąd:

Windows XP

blad.JPG

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

języka angielskiego jako podstawowego :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Powinna wystarczy zmiana separatora, czy jak się to tam zwie, z kropki na przecinkiem w ustawieniach regionalnych.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Powinna wystarczy zmiana separatora, czy jak się to tam zwie, z kropki na przecinkiem w ustawieniach regionalnych.

Już o takiej zmianie zapomniałem bo już dawno żaden soft tego nie wymagał :)

Teraz soft startuje.

GPS satelity widzi więc tylko czekać na mount :)

Dzięki :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oczywiście separator :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Krzychoo 226 zwrócił uwagę na chyba dość istotną rzecz a mianowicie, że Laptop powinien działać mając wgraną wersję Windows po Angielsku.Ciekawe na ile jest to ważne. U mnie od dłuższego czasu jest wgrana wersja po Polsku, ale miałem również wersję Angielską. Szczerze mówiąc nie zauważyłem jakiejś różnicy. Jak myślicie, może ma to jednak znaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To było by trochę bez sensu. Zresztą sam Windows jest w wersji angielskiej tylko nakładka jest językowa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Krzychoo 226 zwrócił uwagę na chyba dość istotną rzecz a mianowicie, że Laptop powinien działać mając wgraną wersję Windows po Angielsku.Ciekawe na ile jest to ważne. U mnie od dłuższego czasu jest wgrana wersja po Polsku, ale miałem również wersję Angielską. Szczerze mówiąc nie zauważyłem jakiejś różnicy. Jak myślicie, może ma to jednak znaczenie.

Wersja językowa rozwiązuje wiele kwestii takich jak właśnie separator, format daty i innych które są różne u nas i krajach anglojęzycznych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Już teraz nie pamiętam, ale kiedy miałem wgraną wersję Angielską to chyba również musiałem zmienić na tą kropkę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

wersja językowa Windowsa nie ma żadnego wpływu jednak ważne by w opcjach językowych z przecinka zrobić kropke. Działa na wersji 32 jak i 64 bit nawet na Win8.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

wersja językowa Windowsa nie ma żadnego wpływu jednak ważne by w opcjach językowych z przecinka zrobić kropke. Działa na wersji 32 jak i 64 bit nawet na Win8.

Dokładnie tak. Na polskiej wersji wszystko normalnie chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ile osób ma w PL montaż DD?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Adamo czyżbyś czekał na dostawę z ASA ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na dostawę tak, z ASA nie :) ale czekam na DDM60 Pro :)
Za tydzień powinien być.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Można policzyć tych aktywnych na forach i tu wychodzi mi 7 x DDM60 i jedna 85. Ale to na 100% nie są pełne dane. Jazz albo Adam pewnie mają pełniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi