Skocz do zawartości

Montaż ASA DDM 60 Standard w setupie mobilnym


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Wojtek, jest dokładnie tak jak mówisz, prawie....

Montaż pracował bezgłośnie przy pierwszym uruchomieniu. Był wywaźony z maksymalną starannością, zresztą w tym celu musiałem dokupić dodatkowy obciąźnik . Parametry ini zostały zapamiętane. Są odczytywane z pliku przy każdym uruchomieniu file>restore custom settings.

A pomimo tego zdarza się że montaż zaczyna wibrować i wyć i trzeba korygować parametry, zmniejszać D . Zdarzają się także wibracje o niskich częstotliwościach , no i wtedy trzema korygować I i P.

Ja nigdzie nie twierdzę, że montaż jest zły czy uszkodzony, twierdzę tylko że oprogramowanie działa niestabilnie. I to zarówno w wersji dostarczonej z montażem , jak i wersji beta. Zresztą za radą Adama i Jazza zmieniłem wersję na najnowszą bo miało to być panaceum na moje problemy.

Być może błędem było samodzielne uruchomienie montaźu, ale w inny sposób nigdy się nie nauczę dlaczego tak a nie inaczej coś się dzieje. Wydawało mi się, źe nie jestem elektronicznym debilem który nie potrafi poradzić sobie z uruchomieniem setupu., ale widocznie się myliłem.

@Hamal - wyjmujesz jedno zdanie i wyciągasz zbyt daleko idące wnioski. Ja w żadnym momencie nie napisałem że montaz jest do kitu - zauważ że dużo piszę o blędach obsługi. Zauważ też, kto robi setupem mobilnym- Andrzej, Justin Sullivan i ja - reszta to piery. Ile fotek robi Andrzej? A ile robię ja? Sam sobie odpowiedz dlaczego piszę jako pierwszy o problemach W SETUPIE MOBILNYM !?

Być może montaż stojący na pierze, z porządnie zrobioną mapą nieba, ustawiony na polarną w dużą starannościa i na stałe zachowuje się inaczej.

Mnie się jeszcze nie udało z sześciogodzinnej sesji wyciągnąć więcej niż trzech godzin uzysku..mam nadzieję że przed zimą uda mi się dojść do 1:1 tak jak zapewniał mi prosty, mechaniczny montaż EM-200

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, czytam wątek od początku. I mam też jeszcze jedną propozycję. Ponieważ całe działanie montażu zależy od oprogramowania, to wszystko będzie też zależeć od komputera, na którym jest ono zainstalowane. Ja bym Ci proponował, byś sobie zainstalował wszystko na innym kompie (jeśli masz możliwość i chwilę) i spróbował jeszcze raz. Napotykałem na podobne problemy w innych dziedzinach sterowania. To sugestia, ale może być pomocna.

Edytowane przez ŁukaszRachuna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mnie dziwi ta przypadłość Wessela z PID-ami. Auto tune u mnie również nie zadziałało i nie powiem. Trudno było nawet manualnie znaleźć odpowiednie parametry, bo ciągle coś buczało lub montaż nagle się zatrzymywał ale jak już ustawiłem to nigdy nie włączyło mi się żadne buczenie. Był całkowicie powtarzalny. Oczywiście konfiguracja została zapisana jako Custom. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale za każdym razem musisz po odpaleniu Autoslew wybierać konfigurację Custom? Przecież może się ona uruchamiać zawsze przy każdym uruchomieniu Autoslew?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle mnie odebrałeś Wessel. Ja do dziś byłem przekonany że wreszcie te montaże są czymś idealnym i nie przewiduje się w nich głupkowatych problemów z natury ich konstrukcji. Teraz jednak widzę że byłem w błędzie i nie ma tu nic do rzeczy czy to pier czy statyw bo nigdzie nie pisze, że to są montaże jedynie obserwatoryjne. Zresztą pisząc montaże, ja nie ma na myśli jedynie ASA a ogólnie całe DD dla amatorów, bo przecież nie ma sensu tu się bronić kilkutonowymi sterowanymi przez 4 komputery montażami z obserwatoriów. Dodatkowo ja potrafię w ciągu nocy robić zdjęcia w kilku bardzo różniących się od siebie konfiguracjach sprzętowych i nie wyobrażam sobie latania dodatkowo z ciężarkami za każdym razem i idealnego wyważania zestawu. Może problem polega na tym że Ty masz za słaby montaż, było brać DDM 160 nie musiał byś się teraz męczyć :)

 

Konkludując, przed powstaniem tego tematu po wygraniu z totka (bo nie liczę na to że szef sobie od dupy odejmie i mi da ^_^) polecił bym po DD do którejś firmy je produkującej, dziś widząc jakie są obwarowania w ich użytkowaniu a moje oczekiwania i potrzeby, tego już bym nie zrobił.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne ze wielu ludziom działa prawidłowo, a Wessel jak zawsze ma z czymś kłopoty. Zapewne za dużo i niepotrzebnie miesza w oprogramowaniu i system " głupieje" To prosta obsługa ! Trzeba poprawnie wyważyć zrobić proste mapowanie lub dokładniejsze na większej ilości punktów. To zaledwie kilka minut i nie ma bolca by to nie działało. W nowym oprogramowaniu PIDów ruszać tak mocno nie trzeba bo jest dokładniej to skorygowane z automatu jak w poprzedniej wersji. Można jedynie bardzo delikatne korekty zrobić ustawiając zestaw w newralgicznym punkcie ( patrząc na polarną )

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą za radą Adama i Jazza zmieniłem wersję na najnowszą bo miało to być panaceum na moje problemy.

 

 

Wessel, to miało być panaceum na błędy poprzedniej wersji Beta (ruch montażu w trakcie sesji) więc nie wiem o czym piszesz. Od momentu kiedy odebrałeś montaż rozmawialiśmy przez telefon z 10 razy i ani razu nie słyszałem o problemach o których piszesz teraz. Moja rada - wróć do oficjalnej wersji oprogramowania (obu programów), na spokojnie przeanalizuj jeszcze raz cały proces, jak to tylko będzie możliwe skorzystaj z tych trzech godzin f2f - znajdziemy termin i na spokojnie we trzech z Adamem usiądziemy do tego (przecież mamy do siebie 15 min jazdy - no max 30).

Tak jak pisał Wojtek (i to się potwierdza na forum ASA) - 90% to błąd operatora, ja bym dopisał że kolejne parę procent to Windows i jego składniki, pozostałe kilka procent to błąd softu.

 

Wessel dalej będę się upierał, że albo błąd jest w sofcie i jest wtedy powtarzalny (tzn za każdym razem przy tej samej sekwencji się powtarza) - sprawdziłem parę błędów w Beta-cie opisywanych na forum ASA i otrzymywałem takie same efekty jak osoba opisująca błąd. Jeśli nikomu to się nie zdarza to niestety wszystko wskazuje na dwa rozwiązania:

1. błąd jest po stronie obsługi lub po stronie konfiguracji (Windows, oprogramowanie ASA) - przypomnij sobie GPS-a którego zareklamowałeś że jest wadliwy, wymieniłem Ci go na swojego i też nie działał u Ciebie (Twój u mnie bez problemu). W końcu doszedłeś co jest nie tak i zadziałał ale….

2. wadliwy sprzęt - tu trzeba po prostu reklamować (zawsze się może coś zdarzyć) - ale trzeba być pewnym, że jest wada fabryczna lub że się popsuło.

 

 

"Zauważ też, kto robi setupem mobilnym- Andrzej, Justin Sullivan i ja - reszta to piery. Ile fotek robi Andrzej? A ile robię ja? Sam sobie odpowiedz dlaczego piszę jako pierwszy o problemach W SETUPIE MOBILNYM !?"

Wessel - to, że się nie publikuje nie oznacza że się nie robi. Ty publikujesz każde zdjęcie, inni wybrane a jeszcze inni żadne. Dodatkowo zarówno ja jak i Wojtek napisaliśmy, że na forum ASA też nikt takich problemów nie zgłosił - zaufaj mi tam jest paru którzy troszkę więcej działają niż TY (choćby ze względu na ilość pogodnych nocy ;)).

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie w tym jakże ciekawym tematem. Ciekawym dla mnie a także jak sądzę dla posiadaczy DDM.Jeżeli mogę prosić USILNIE PANA, RENIMNSA aby przestał atakować WESSELA swoimi K-RWA głupimi nic niewnoszącymi postami to byłbym bardzo wdzięczny. Przecież taka sytuacja, jaką ma teraz, Wessel mogła się przydarzyć każdemu z nas i co wtedy my byśmy zrobili.Odnośnie postu ŁUKASZA -tak masz rację można spróbować w ten sposób co piszesz.U mnie jak pierwszy raz odpaliłem DDM, montaż jakoś tak dziwnie się zachowywał nie był stabilny. Zajęło mi to sporo czasu zanim doszedłem do tego, co powoduje takie a nie inne zachowanie - okazało się, że powodem był mój port USB w laptopie.Kiedy podłączyłem DDM do innego poru USB problem całkowicie znikną.Okazało się póżniej, że u innych użytkowników również miała miejsce taka sytuacja. Co do postu, Justinsullivan, ciekawa procedura być może i ja coś źle robię, ale człowiek całe życie się uczy a i tak głupim umiera? U mnie po prostu odpalam Autoslew następnie uruchamiam silniki, po czym przechodzę do zakładki wyważenia całego setupu, następnie, kiedy jest system dobrze wyważony uruchamiam Homefind i w zasadzie to wszystko, jeżeli chodzi o same uruchomienie Autoslew.Nigdy nie wbijam CUSTOM, ( w jaką zakładkę w programie Autslew wchodzisz, aby uruchomić wspomniany przez ciebie CUSTOM), ale być może jest to błąd z mojej strony. Co do postu JAZZA.Zgadzam się z tobą w 100%. Myślę, że tak naprawdę można twój problem Wessel rozwiązać jednym pstryknięciem.Nie wiedziałem, że od Jazza dzieli was tylko odległość 15 minut. Moim skromnym zdaniem powinieneś skorzystać z okazji, że tak blisko siebie mieszkacie i jak najszybciej spotkać się z Jazzem. Pamiętaj, co dwie trzy głowy to nie jedna. Może jeszcze dodam, że na forum ASY niektórzy użytkownicy DDM idą jeszcze dalej a mianowicie, całe system DDM związany z astro foto mają na innym komputerze -laptopie. Taki system raz wgrany, który funkcjonuje bez zakłóceń odcinają całkowicie od Internetu, nie ściągają nawet uaktualnień do Windows a nawet nie instalują programów antywirusowych.Być może i ja jak zacznę bawić się częściej w astro foto pójdę właśnie w tym kierunku, aby mieć laptopa całkowicie przeznaczonego do astronomi.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę temat jest zbędny . Dużo pisania o niczym. Zamiast poradzić - spotykam się z atakiem i wyliczanką co kto i dlaczego.

Trudno, poradzę sobie.

@Kolego Renims, jak ktoś coś pisze to powinien najpierw wykazując minimum zrozumienia przeczytać o co chodzi. Uwielbiasz natomiast źeby robić debilne uwagi nie mające związku z tematem.

Ponieważ nie dociera normalnie to napiszę wprost - od... się ode mnie i wszystkiego co z moją skromną osobą jest związane. Dotarło?

@ Jazz , odezwę się w sprawie spotkania.

Temat można zamnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mnie dziwi ta przypadłość Wessela z PID-ami. Auto tune u mnie również nie zadziałało i nie powiem. Trudno było nawet manualnie znaleźć odpowiednie parametry, bo ciągle coś buczało lub montaż nagle się zatrzymywał ale jak już ustawiłem to nigdy nie włączyło mi się żadne buczenie. Był całkowicie powtarzalny. Oczywiście konfiguracja została zapisana jako Custom. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale za każdym razem musisz po odpaleniu Autoslew wybierać konfigurację Custom? Przecież może się ona uruchamiać zawsze przy każdym uruchomieniu Autoslew?

pisżę tylko po to, źeby nie pozostawić kolegów bez odpowiedzi.

Komputer mam dedykowany.

Nie mówimy o konfiguracji tylko o plikach ini, które wczytują się automatycznie przy uruchomieniu autoslew, a nie wczytują się. Albo wczytują się niewłaściwe .

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisżę tylko po to, źeby nie pozostawić kolegów bez odpowiedzi.

Komputer mam dedykowany.

Nie mówimy o konfiguracji tylko o plikach ini, które wczytują się automatycznie przy uruchomieniu autoslew, a nie wczytują się. Albo wczytują się niewłaściwe .

Dziękuję wszystkim za pomoc.

 

No to mnie właśnie dziwi. Bo u mnie mam zapisane 2 setupy. I jeśli tylko któryś zapisuję do ini to przy ponownym odpaleniu Autoslew ten setup jest odpalany. Też mam osobny laptop do DDM. Bez żadnych programów z wyjątkiem astro i bez dostępu do neta. Na wszelki wypadek niech nie instaluje żadnych nakładek, łatek..nic. Chodzi więc nie psujmy tego.Instaluję tylko to co chcę i kiedy chcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jak to wszystko czytam to wydaje mi się że moja skromna wiedza nie pozwoli mi takiego DDM'a uruchomić i robić normalnie zdjęcia :(

Procedura jak przy starcie statku kosmicznego.

Byłem pewien że silniki DD mają na tyle mocy podczas prowadzenia że super precyzyjne wyważenie nie ma większego znaczenia. Czy gdzieś pisze, ile może być różnicy (w gramach) może być między jedną stroną a drugą?

Czy można ustawić moc "trzymania" silników w trakcie śledzenia?

Wojtek pisał o jakimś kluczu poprawnie wpisanym, o co chodzi? licencja?

Czy instrukcje przetłumaczone przez Wessel'a wystarczą do odpalenia tego sprzętu? Czy trzeba przestudiować coś więcej?

Może ktoś z Was opisze na co zwrócić uwagę aby ten sprzęt odpalić bez kłopotów.

 

Pozdr Adamo

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle mnie odebrałeś Wessel. Ja do dziś byłem przekonany że wreszcie te montaże są czymś idealnym i nie przewiduje się w nich głupkowatych problemów z natury ich konstrukcji. Teraz jednak widzę że byłem w błędzie i nie ma tu nic do rzeczy czy to pier czy statyw bo nigdzie nie pisze, że to są montaże jedynie obserwatoryjne.(...)

 

Konkludując, przed powstaniem tego tematu po wygraniu z totka (bo nie liczę na to że szef sobie od dupy odejmie i mi da ^_^) polecił bym po DD do którejś firmy je produkującej, dziś widząc jakie są obwarowania w ich użytkowaniu a moje oczekiwania i potrzeby, tego już bym nie zrobił.

Witam,

jak to wszystko czytam to wydaje mi się że moja skromna wiedza nie pozwoli mi takiego DDM'a uruchomić i robić normalnie zdjęcia :(

Procedura jak przy starcie statku kosmicznego.

Mam dokładnie te same odczucia. Co prawda jeszcze nie widzę na horyzoncie odpowiednich środków do zakupu DDM'a, ale jak się pojawią, to najpierw spotkam się osobiście z jakimś użytkownikiem ;)
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Boże no to się narobiło. Odnośnie postu Adamo.Piszesz czy to jest jakaś konstrukcja kosmiczna. Chyba można tak powiedzieć.Jak wiadomo DDM, czyli direk driwe jest to najnowsza konstrukcja na dzisiejszym rynku montaży. A czy w tak zwanych montażach gdzie są przekładnie ślimakowe nie trzeba wyważać całego setupu- oczywiście, że trzeba nawet wtedy, gdy podpinasz do niego kamerkę do guidowania.Ktoś powie tak trzeba sprzęt ze zwykłymi przekładniami wyważyć, ale nie, co do grama i będzie miał pewnie rację jakieś tam odchyłki mogą istnieć. W DDM, jeżeli chodzi o wyważenie w programie Atoslew jest super specjalny soft gdzie można wyważyć dość szybko nawet do grama cały setup, Jednak trzeba powiedzieć, że do astro foto trzeba wyeliminować pewną nie dowagę setupu w różnych położeniach.I tak jak napisałem w poprzednich postach, ludzie sobie z tym radzą i robią super fotki po 10- 20 minut bez guidowania. Pytasz o jakiś klucz -Tak każdy DDM ma swój przypisany klucz i przy pierwszym starcie Autoslew prosi o podanie tego klucza, przy następnym uruchomieniu systemu już nie trzeba podawać tego klucza robi się to tylko raz i koniec. Zdarzyło się, że Wessel ma problem z działaniem tego montażu tak prawda, jest problem, ale jak juz wcześniej pisałem, że jestem przekonany, że w krótkim czasie przy konsultacji z Jazzem wspólnie na pewno sobie z tym poradzą.Zresztą sam, Wessel pisał, że zaczął robić fotki po 30 minut bez guidowania.Pytasz czy korzystając z tej instrukcji, którą przetłumaczył Wesel montaż zacznie działać bez zarzutu - Widzisz gdybym napisał, że tak to pewnie bym cię okłamał.Jesteśmy tylko ludźmi i tak jak w szkole podstawowej, niektórzy uczniowie łapią w mik to, co jest napisane na tablicy a drugim zajmuje to nieco dłuższy okres czasu, aby zrozumieć, o co chodziło tej Pani od matematyki. Bynajmniej nie mam namyśli pisząc to zdanie o Wesselu przecież on zrozumiał na tyle instrukcję obsługi, DDM że może robić zdjęcia po 30 minut bez guidowania raczej mam na myśli siebie i nie żebym był jakimś kompletnym debilem, ale zawsze miałem problemy z pamięcią a instrukcja jest obszerna i trzeba się skupić, aby ją dogłębnie zrozumieć. Co do mocy silników.Moc silników można ustawić poniekąd robiąc procedurę PID, czyli jest znowu specjalny soft do ustawienia precyzyjnej pracy silników w obu osiach. Piszę poniekąd, ponieważ ta procedura PID, jeżeli system nie jest dobrze wyważony nic nie wskóra.ogólnie, jeżeli jest system źle wyważony to niema zlituj się system do astro foto nie będzie dobrze działał to znaczy gwiazdki będą pojechane. Jeżeli zaś będziemy przeprowadzać obserwację wizualne system powinien również być wyważony, ale juz nie tak precyzyjnie, czyli może mięć jakieś tam odchyłki. Z własne doświadczenia mogę tylko napisać, że jak miałem włożonego naglera 31mm i zmieniłem na przykład na naglera 13mm to DDM potrafił zerwać połączenie. No jest to frustrujące trzeba o tym pamiętać.Szkoda, że firma ASA do tej pory nie uporała się z tym problemem.

Pozdrawiam

Wojtek

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinna wystarczy zmiana separatora, czy jak się to tam zwie, z kropki na przecinkiem w ustawieniach regionalnych.

 

Już o takiej zmianie zapomniałem bo już dawno żaden soft tego nie wymagał :)

Teraz soft startuje.

GPS satelity widzi więc tylko czekać na mount :)

Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzychoo 226 zwrócił uwagę na chyba dość istotną rzecz a mianowicie, że Laptop powinien działać mając wgraną wersję Windows po Angielsku.Ciekawe na ile jest to ważne. U mnie od dłuższego czasu jest wgrana wersja po Polsku, ale miałem również wersję Angielską. Szczerze mówiąc nie zauważyłem jakiejś różnicy. Jak myślicie, może ma to jednak znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzychoo 226 zwrócił uwagę na chyba dość istotną rzecz a mianowicie, że Laptop powinien działać mając wgraną wersję Windows po Angielsku.Ciekawe na ile jest to ważne. U mnie od dłuższego czasu jest wgrana wersja po Polsku, ale miałem również wersję Angielską. Szczerze mówiąc nie zauważyłem jakiejś różnicy. Jak myślicie, może ma to jednak znaczenie.

 

Wersja językowa rozwiązuje wiele kwestii takich jak właśnie separator, format daty i innych które są różne u nas i krajach anglojęzycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.