Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop dla kompletnego laika.


koniec_swiata

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jako że to mój pierwszy post witam wszystkich na forum. A teraz do rzeczy.

Od jakiegoś czasu mam chęć na rozpoczęcie przygody z obserwacją nieba. Trochę czytałem i najpierw napaliłem się na teleskop gso 10. Jestem jednak kompletym amatorem i jednak kwota do zapłaty za gso 10 jest dla mnie dosyć znaczna.

Następną myślą było spróbowanie jakiego tańszego rozwiązania do 500 zł. Ale w tej cenie na foum polecają dobre lornetki. Mam lornetke 7x45, może nie jest jakaś super, albo ja nie umiem wykorzystać jej parametrów, ale obserwacje przez tą lornetkę nieba jakoś nie robią na mnie wrażenia. Więc wróciłem do tematu zakupu teleskopu za kwotę maks ok 800 zł chociaż wolałbym jeszcze mniej.

Troche czytałem, ale im dalej w las to co chwile inny teleskop, czytanie itp. i dalej odkładanie zakupu.

Mieszkam w Olsztynie, mam auto, ale chciałbym prowadzić obserwacje na balkonie, albo przez okno.

To jest już któreś moje podejście do zakupu teleskopu i tym razem postanowiłem wylać swoje żale tu na fourm ;)

Dziś na szybko znalazłem 3 teleskopy, trochę o nich poczytałęm ale mnogość opisów, recenzji i opinii znów zaczęło mnie zniechęcać.

Podpowiedzcie czy warto coś takiego kupić, albo coś podobnego za kwotę ok 800 zł lub mniej i tak żeby na dzień dobry nie trzeba było na razie nic dokładać, a cieszyć się obserwacjami.

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1651&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_R-90/900_EQ-3-2

http://www.astrokrak.pl/237-teleskop-sky-watcher-909az3-.html

http://www.deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-sk1309eq2,d697.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze tak , za taką kwotę co podałeś linki to można kupić używaną syntę 8" . Ja mam i sk1309eq2 oraz syntę 8" i nawet w mieście różnica widoczna jest ogromna.

Ja pierwszy telep też wybrałem sk1309eq2 ( czytałem rózne opinie i jak na pierwszy telep nie narzekam) a po pół roku pojawiła się synta na giełdzie i weszła w moje posiadanie. :)

Foty jakie robiłem 130 masz w galerii "3 planety" możesz sprawdzić co można w nim zobaczyć.

 

Po 2 jak chcesz oglądać niebo przez okno to nie mam pytań.

Wszystko faluje itd. ale możesz poczytać o tym.

Ale iak miałbym wybierać między tymi to sk1309eq2 bo ma największe lustro.

Edytowane przez marcin.p1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w kwocie którą podałem to sk1309eq2 najlepszy wybór?

 

A czym różnią się te dwa:

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-sk1309eq2,d697.html

http://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-N-130/900-EQ-2-%28SK1309EQ2%29-teleskopy-1383.html

Edytowane przez koniec_swiata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz sobie, ile razy większą powierzchnię ma 8-calowe lustro od 5-calowego- ponad 2,5 raza! I tyle razy więcej światła będzie ono zbierać. Różnica jest kolosalna. Jeśli masz zamiar obserwować DS-y to średnica lustra jest podstawowym parametrem i nie ucieknie się od tego.

Ja bym celował w używaną Syntę 8"- na pewno nie pożałujesz- zgadzam się tu całkowicie z marcin.p1.

Poza tym Synty mają wyciąg 2"- więcej możliwości później, jeśli chodzi o osprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Synta 8" jest aż tak duża, można się kłócić- gdy postawi się tubę pionowo do góry, wcale nie zajmuje bardzo dużo miejsca. Najlepiej obejrzyj oba teleskopy na żywo i wtedy stwierdzisz.

Kolejna rzecz- masz zamiar obserwować z balkonu, z Olsztyna- który jest dośc sporym miastem. Co chciałbyś obserwować (obiekty głębokiego nieba, planety, księżyc?), i jak wygląda niebo z Twojego balkonu? Orientujesz się, jaki jest zasięg gwiazdowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz swojej wielkości sytna 8 ma też cenę, ale do tego się już przyzwyczaiłem, że jak wyznacza się jakąś cenę za którą chce się kupić teleskop to górna granica szybko rośnie ;) (jak tu dziś rano wchodziłem to miałem wydać 500 zł)

Mieszkam w bloku, ale na samym obrzeżu Olsztyna, więc na razie jest wokół dosyć ciemno, nawet lampy pod blokiem nie wszystkie się świecą.

Jaki jest zasięg gwiazdowy niestety nie orientuje się.

To muszę wybierać co bym chciał obserwować? Chciałbym wszystko to co wymieniłeś;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem do obserwacji DS (obiektów głębokiego nieba) przydaje się możliwie największe lustro. No i oczywiście ciemne niebo. Nie mówię, że przez 130mm nie da się zobaczyć dużo- da się, jasne, że się da. Ale prędzej czy później pewnie zaczniesz myśleć, że można było poczekać z kupnem jakiś czas, złapać okazję na giełdzie, dołożyć dwie stówki, i kupić używaną Syntę 8".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za sk1309eq2 nowego dałem 545 zł bo kupowałem w grudniu na mikołaja i za to że wziołem miałem nawet nawet upust :)

A co do synty to trafiła sie na giełdzie za 700 zl. z okularkami a że nie były mi potrzebne to sprzedałem. Tak że synta mnie kosztowała 400 zł. stan idealny.

Na fotce masz jak wygladają telepy co do wielkości. Sk 1309eq2 rozłożony zajmuje więcej miejsca bo jest szerszy. ( dolna część jest szersza)

I jaką tubę ma 130 a jaką synta 8".

IMG_20141111_174829.JPG

Edytowane przez marcin.p1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za fotkę. Gabarytowo można uznać że są podobne,zostaje kwestia ceny.

Teraz wg ceneo sk można kupić za 599 zł, synte 8 za 999, czyli prawie dwa razy tyle, boje się tylko czy mi się wkręci to podglądanie nieba ;)

Cóż na razie mamy zimę. Może poczekam na mikołaja lub święta i załapię się na jakąś promocje to wtedy skusze się na synte 8. Na razie pozostaje czekać w przyczajeniu bo w zimę chyba i tak bym nie wgapiał się w niebo ;)

 

A Ty skoro masz i sk i synte 8 to może chciałbyś sprzedać tego pierwszego w dobrej cenie?

 

Edit:

A i jeszcze jedno bo z tego co czytałem do planet, księżyca jest potrzebny mniejszy okular, a do reszty trochę większy. Czy ktoś mógł by napisać ile trzeba dołożyć do synty 8, a ile do sk1309eq2 żeby mieć komplet? Bo z tego co rozumiem na wyposażeniu jednego i drugiego teleskopu są okulary jakby takie "pośrednie" czyli po mojemu ani do tego ani do tego?

Edytowane przez koniec_swiata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii ceny- naprawdę, można kupić Syntę używana i za 700. Poczekaj trochę, dozbieraj tą stówę czy dwie, nie pożałujesz. Na giełdzie właśnie pojawiła się Synta za 750zł.

Czasem zdarzają się świetne okazje, np: http://astropolis.pl/topic/46288-synta-8-dobson-scopos-30mm-filtr-sloneczny-fotograficzny-przejsciowka-canon/?hl=synta

Zestaw synta+2 okuary standardowe+scopos 30mm (o którym dalej) + filtr słoneczny, poszedł za 750zł!!!

A i jeszcze jedno bo z tego co czytałem do planet, księżyca jest potrzebny mniejszy okular, a do reszty trochę większy. Czy ktoś mógł by napisać ile trzeba dołożyć do synty 8, a ile do sk1309eq2 żeby mieć komplet? Bo z tego co rozumiem na wyposażeniu jednego i drugiego teleskopu są okulary jakby takie "pośrednie" czyli po mojemu ani do tego ani do tego?

Na samym początku te 2 okulary zestawowe (10mm i 25mm) wystarczą Ci w zupełności.

Później wiele osób decyduje się, tak jak piszesz, na okular krótkoogniskowy i długoogniskowy. Ja posiadam Vixena NLV 6mm (do planet i Księżyca) oraz Scoposa 30mm. Okularu 25mm z Synty również często używam.

Koszt zarówno takiego NLV, jak i Scoposa, to ok. 400zł. Nie są to okulary z najwyższej półki (ceny np. Naglerów wynoszą ok 2000-3000zł), ale na pewno spełniają oczekiwania i mają dobry stosunek jakości do ceny.

Zauważ tylko, że decydując się na sk130, pozbawiasz się możliwości kupna okularów w oprawie 2", które z natury rzeczy mają dużo większe pole widzenia, a to dlatego że sk130 ma wyciąg okularowy o średnicy 1,25".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam ponownie.

Trochę odgrzeje kotleta w postaci tego tematu. Teleskopu nadal nie mam ale wiedzy trochę przybyło od ostatniego mojego posta.

 

Obserwacje chciałbym prowadzić głównie z balkonu. Balkon ma ściankę z boku, wychodzi na zachód. I wg tego co się dowiedziałem synta dobson to raczej nie jest zbyt dobry pomysł.

Zostały mi dwa typy:

http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-150/750-EQ3-2-%28BKP15075EQ3-2%29-teleskopy-1434.html

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1500&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_R-120/600_AZ-3_%28BK1206AZ3%29

 

Skłaniam się bardziej ku temu refraktorowi, ale newton z linka ma jednak większe lustro.

Wyczytałem też że można przyjąć że sprawność newtona to 66% sprawności refraktora. Czy to prawda? Czy refraktorem 120mm da się uzyskać obrazy porównywalne do newtona 180 mm?

Skłaniam się ku refraktorowi bo zamknięta obudowa, brak kolimacji, nic też nie wpadnie od sąsiada z góry ;). Wiem że występuje tam aberracja chromatyczna, ale czytałem że nie jest to aż takie straszne jak mogłoby się wydawać. Fioletowa obwódka po prostu którą da się przeżyć.

Co z tych dwóch byłoby lepsze na balkon? A jeśli nie z tych dwóch to może w ogóle co jest lepsze na balkon do miasta refraktor czy newton?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak w tych pieniądzach będzie miał chyba najmniejszą średnice obiektywu i tak jak piszecie to właśnie mak chyba głownie do planet a sct to już w ogóle dla mnie kosmos jeśli chodzi o cenę. Te 1350 za refraktor to już nagięcie mocne górnej granicy, ale myślę że bym odżałował.

 

Balkon na osiedlu ale na samym pograniczu miasta, nie jest tu jeszcze jakoś tragicznie jasno.

 

Czyli z tych dwóch zakładając że oba dadzą podobne obrazy chyba lepszy refraktor bo wygodniejszy?

Edytowane przez koniec_swiata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno pytanie.

Załóżmy że zdecyduje się na refraktor 120mm. Z okularami z zestawu tj 10mm i 25mm mam powiększenie 24 i 60.

Sory za takie laickie pytanie ale chciałbym się upewnić czy mój tok rozumowania jest właściwy, a nigdy nie miałem teleskopu:

 

1. Czy te powiększenia to są maksymalne powiększenia i za pomocą wyciągu można je regulować, aż do uzyskania maksymalnego powiększenia? Chodzi mi o to że nie jest to stałe powiększenie a do regulacji służy wyciąg tak?

 

2. I jeśli odpowiedź na pyt. 1 brzmi tak to druga sprawa. Bo z tym refraktorem nie ma soczewki barlowa. Więc będzie trzeba dokupić. I teraz żeby na początek zminimalizować koszty mógłbym kupić taką soczewkę powiększającą 5 razy i mieć z tymi okularami z zestawu możliwy zakres powiększeń od 24 do 300? Wiem że te 300 to już za dużo na ten refraktor ale jeśli jest to max to przecież można nie wykorzystywać tego maksa? Czy jednak te 5x w soczewce barlowa to już przegięcie i przekombinowałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy te powiększenia to są maksymalne powiększenia i za pomocą wyciągu można je regulować, aż do uzyskania maksymalnego powiększenia? Chodzi mi o to że nie jest to stałe powiększenie a do regulacji służy wyciąg tak?

 

Nie, jeden okular to jedno konkretne powiększenie. Wyciągiem regulujesz ostrość. Są okulary oferujące zmienne powiększenie ale to inna bajka ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.