Skocz do zawartości

czy Celestron Firstscope 114EQ to dobry wybor?


kowallab

Rekomendowane odpowiedzi

Przydał by się obiektywny opis co w jakich teleskopach widać - dla początkujących. Jest to któryś z kolei temat poświęcony " co tu kupić i co wybrać ". Jeżeli ktoś ma doświadczenie w tym temacie , a jak widać większość z piszących na forum ( poza mną oczywiście ) to fachowcy w tej dziedzinie, to może by napisał. Byłaby to pożyteczna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydał by się obiektywny opis co w jakich teleskopach widać - dla początkujących

 

Wiesz co, smiem twierdzic, ze nic takiego nie powstanie, poniewaz nie istnieje obiektywny sposob patrzenia przez teleskop. Zdziwilbys sie, jak roznie widza i interpretuja widok przez ten sam teleskop 2 rozne osoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Zaiste 8) obserwacja jest sztuką której uczymy się przez lata obcowania z teleskopem, wiem jak to wyglada na pokazach w obserwatorium, przykładowo pokazuję Maksutowem 350mm galaktykę M51 w której doświadczony obserwator wyraźnie widzi ramiona spiralne a początkujący w ogóle nie może jaj zauważyć w okularze bo spodziwa się obrazka jak z Hubbla a nie jakiegoś tam ledwo widocznego obłoczka, rozjaśnienia na środku pola widzenia, to samo z ciasnymi gwiazdami podwójnymi.

Najmniej rozbieżności jest na planetach i Ksieżycu ale i tu doświadczenie robi swoje i gawiedź na Jowiszu ledwie widzi dwa pasy o czewoną plamę dostrzegają tylko co po niektórzy bystrzejsi oglądający :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj niebo bylo fajne [w Olsztynie]. Skupilem sie tylko na ksiezycu ale i tak przez 3h bylo to dla mnie niesamowite uczucie. Do teleskopu bede musial kupic szukacza i chyba dodatkowe okulary ale i bez tego sprzet daje mi duuuza frajde. Bardzo sie ciesze z zakupu. Dzieki za pomoc w wyborze. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie... :? kupując swój teleskop też miałem takie wyobrzymione oczekiwania, szybko zrewidowane podczas pierwszych obserwacji ("czemu ten Jowisz jest taki mały!?"). Pod każdym zdjęciem z HST powinni dawać napis "Takiego obrazu nigdy nie zobaczysz w swoim teleskopie!"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

A z drugiej storny patrząc to taki Hubble ładnie napędza koniunkturę rozpalając umysły młodych ludzi takimi fotami z ekspozycją lecąca w tygodnie jak w przypadku głębokiego pola Hubbla :salu:

Bądź co bądź astronomia amatorska jest jednak doskonałą alternatywą jako hobby dla budki z piwem czy kija Bejsbolowego :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Minus niestety jest ten, że taka drewniana pała i parę piw marnej jakości kosztuje znacznie mniej niż nawet średniej klasy lornetka.  :?

 

Ludziska :shock: zrozumcie wreszcie że cena jest parametrem wtórnym, tu jak w życiu liczy się jakość i rodzaj naszego hobby :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Kolekcjonowanie ziarenek piasku jest tanie. Hobby dobre jak kazde inne (chyba).

 

Jeśli to ziarenka z przestrzeni kosmicznej o wieku 5 mld lat z astroblemami sprzed 3 mld lat to niem mam nic przeciw :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, pare wiekszych ziarenek i jestes ustawiony na dlugie lata :D

 

A tak przy okazji dyskusji o hobby i kasie, co byscie woleli: 12.5" Ritchey-Chretien i SBIG 11 megapix na super montazu z autoguiderem i wszystkimi gadzetami na przedmiesciu, z zasiegiem 4mag w porywach, czy dobra lornetke i unaffected jet-black mountain sky? Ja chyba jednak to drugie. Czyste doznanie zawsze wygra z rozbuchana technika, ze tak gornolotnie powiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazde fajne hobby jest drogie. Ja jeszcze nurkuje i zegluje [a raczej robilem to] i to tez sa drogie zabawy  :)  Jak powiedzial Janusz_P.: "cena jest parametrem wtórnym" :!:

 

Oczywiście że przy jakimkolwiek hobby cena jest parametrem wtórnym, ale niestety to właśnie mozliwości finansowe najczęściej decydują o tym czy w ogóle dane hobby jesteśmy w stanie uprawiać...

 

Powiedziałbym, że dla początkującego możliwość zakupu kompletu 114mm z okularkami etc. już za ok. 700 zł to zasadnicza sprawa. Jest najczęściej niejako warunkiem koniecznym aby móc w ogole wystartować z astronomią, a i tak to 700zł to może być problem - ale w przewidywalnym czasie nawet z "kieszonkowego" da się dozbierać nawet przez zapalonego miłośnika "malucha".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.