Skocz do zawartości

montaż iOptron iq45 vs montaż X


bas.sic

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Szanowni koledzy, dużymi krokami przymierzam się do zakupu montażu i bardzo zależy mi na Waszym zdaniu.

Kiedyś bawiłem się w astrofoto, ale były to czasy tradycyjnego foto z teleobiektywami i prowadzeniu "na świnkę".

 

Chcę wrócić do astrofoto i na montażu planuję zawiesić w przyszłości mniej więcej taki zestaw:

Teleskop - jakiś refraktor w granicach 100-110 mm

Kamera - na razie Canon40d - w przyszłości jakaś dedykowana kamera

Wydaje mi się, że zestaw powinien mieć max 10kg

 

Okazjonalnie do wizuala jakiś reflektor w granicach 8-10".

 

Praktycznie jestem zdecydowany na iOptrona iq45, ale chciałbym poprosić Was o opinie dotyczącą alternatywy dla tego montażu.

 

Używany Losmandy G11 ? Być może EQ6?

 

Poradzie proszę :)

 

Z góry Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Łukasz

Oczywiście znam te wszystkie linki i przeczytałem je. Stąd też wybór kieruje właśnie na iq45.

 

Właściwie to najbardziej zastanawia mnie, jak wypada ten IOptron iq45 w porównaniu z Losmandy G11 (wiem trochę inna ładowność). Czyli czy warto w podobnych pieniądzach kupić używkę G11 czy lepiej nowe iq45.

Ale z drugiej strony przy zestawie jaki planuje powiesić na nim czy warto się zastanawiać nad G11.

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Losmandy to świetny montaż ale kupując używkę musisz liczyć się, że trafisz na taką która ma błąd 76". Jest to spowodowane 2 punktowym mocowaniem ślimaka. W nowszych wersjach już tego problemu nie ma. Świadczą o tym fotki Jacka Bobownika ;).

 

Tutaj szczegółowy opis problemu w losmandy:

http://astropolis.pl/topic/29114-losmandy-g11/

 

Natomiast gdy uporasz się z tymi problemami będziesz mieć świetny montaż. Z EQ-6 czy ioptronem będziesz mieć na pewno na początek mniej problemów. Ja zakupiłem jakiś czas temu g11 od Przemka Rudzia i powoli zaczynam brać się za testowanie go pod kątem astrofoto. Wymienię, też pewnie mocowanie ślimaka na jednoblokowe.

 

P.S Goto do losmandy jest pieruńsko drogie ;). Tak więc taniej na pewno wyjdzie Cie Eq-6, które po delikatnym tuningu na pewno nie będzie gorsze. Losmandy ma za to coś czego nie ma Eq-6 - zarąbiste wykonanie :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy G11 to nie za dużo ? Posadzisz na tym 30kg? Może G8 wystarczy? Piszesz że Teleskop - jakiś refraktor w granicach 100-110 mm.

Cena na korzyść iOptrona. To dobry montaż. Próbuję ostatnio na ogniskowej 750mm i też sobie radzi pomimo złego wyważenia tuby z kamerami.

 

Jeżeli zostaniesz na ogniskowej 100-200 mm to może i EQ6 wystarczy. No chyba że masz drukarnię z pieniędzmi :) To wtedy ASA.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.