Skocz do zawartości

Czy można prawidłowo ustawić ETX-90RA


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest możliwość dobrego ustawienia osi biegunowej teleskopu ETX -90RA (który ma napęd tylko w jednej osi)? U teleskopu tego nie ma żadnej lunetki biegunowej. Czy jest sposób aby to zrobić dobrze bez lunetki biegunowej? Na tyle dobrze aby prowadzenie za niebem pozwalało robić zdjęcia objektywami 200-500mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widziałem jak Malek ustawia swojego właśnie takiego ETX to byłem w szoku. Nie dość że robił to na czuja z katomierzem to jeszcze efekt był niezły jak sie napęd ustabilizował to trzymaj dość nieżle robiliśmy wtedy foty CCD z barlow.x2 czyli ogniskowa była 2,5 metra.

 

Ale co do dokładnego prowadzenia przy objektywach i długich czasach naświetlanie to się nie wypowiadam bo tego to ja nie wiem. Malek odpowiedz! :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sie robi. Z mojego balkonu nie widac gwiazdy polarnej wiec tam ustawiam na czuje nawet bez kompasu, wiec jest kiszka. Natomiast w terenie jest o niebo lepiej. Nie potrzeba nawet do tego szukacza, bo on i tak w czasie ustawiania na polarną jest bezużyteczy (ech, jak można było taki szit zaprojektowac... ;) )

 

Ja to robie tak: wpierw ustawiam go pod odpowiednim kątem i celuję, patrząc od spodu, na polarną. Potem patrząc w okular obracam całym teleskopem aż zobaczę polarną. I to wszystko.

 

Z tego co patrzyłem to arktur był przez dobre pół godziny tam gdzie go ustawiłem. Dalej nie patrzyłem bo przyszły chmury :(

 

Dochodzi jednak taki gryps: wraz z obciążeniem teleskopu aparatem z ciężkim obiektywem może zmaleć dokładność. Nie wiem, bo nie próbowałem. Niemniej pare całkiem fajnych fotek widziałem w sieci w ten sposob robionych. Sądzę jednak, że 500 mm to może już być za dużo. Zacząłbym od standardowego obiektywu Zenita (58mm) a skończywszy na 200mm. Jak wyniki będą obiecujące to można dalej zwiększyć ogniskową obiektywu. :)

Pozdr

Małek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mozesz dokładniej opisać procedurę, chodzi mi zwłaszcza o ustawienie "pod odpowiednim kątem", względem czego, horyzontu, podstawki z libelą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz znać swoją szerokość geograficzną. I to w sumie wszystko. W ETXie 90/RA dostajesz 4 nózki slużące do orientacji teleskopu względem gwiazdy polarnej. 2 z tych nozek są wysuwane teleskopowo, uzywa sie tylko jednej (krotszej), bo drugiej sie uzywa przy niskich szerokosciach geograficznych. Wysuwasz sobie te nozke az do pewnego momentu (jest tam podziałka) i kontrujesz to srubą, by nozka sie nie wsunęła z powrotem. I tak już mozesz zostawic. Potem tylko je wkręcasz jak idziesz na obserwacje i wykręcasz jak je konczysz ;)

 

Kąt pod którym stoi teleskop zależy tylko i wyłącznie od ustawienia tych nóżek, a jesli masz je ustawione przez cały czas tak samo to jest luzik i mozesz sie skupic na wycelowaniu skopu na polarną :)

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Przy fotach planetarnych nie trzeba cudu prowadzenia a przy małym teleskopie można liczyć na cuda Seingowe a i poo mistrzowsku opanowany warsztat komputerrowy przy obróbce fotek ma tu niebagatelne znaczenie, może byś pokazał Małek wszystkim jak wygląda pojedyńcza nie wybierana i nie obrabiana klatka a co potem można z niej wyciągnąć na kompie po złożeniu ich kulkudziesieciu lub nawet kilkuset i odpowiedniej obróbce !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Togal patrz i ucz sie od młodziana obróbki bo twoje surowe fotki były lepsze z MTO tylko obaj nie potrafimy prawidłowo przeprowadzic ich obróbki jak mistrz Małek ???

Wielkie dzięki Małek za cierpliwość co do moich czasem może i dziwnych uwag i wątpliwości ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Togal patrz i ucz sie od młodziana obróbki bo twoje surowe fotki były lepsze z MTO tylko obaj nie potrafimy prawidłowo przeprowadzic ich obróbki jak mistrz Małek ???

 

Janusz, proszę mów za siebie ;D

 

Małek pewnie machnął fotek 50 albo 500. Ja tylko 3 miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj nawet już nie pamiętam jak to zrobiłem, siedziałem nad tym dość długo próbując wszystkiego. Pamiętam jednak, że wszedłem do opcji "obrazek" a potem"balans kolorów" i bodajże wszystkimi suwakami poruszyłem mocno w lewo, ale nie każdym na te samą odległość, lecz tak, że obraz zbliżył się do naturalnego. Chodzi o to, aby strefa równikowa nie była żółta lecz zbliżyła się do białej, potem, to już tylko kwesta nasycenia czerwieni i kontrastu.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Małku !

Powiedz jeszcze jakie są czasy naświetlania poszczególnych klatek oraz czy montaż ETX-a pozwala Ci na dłuższe naświetlanie pojedynczych klatek a jeśli tak, to jakie to są czasy ?

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku - nie odpowiem Ci na to pytanie bo jeszcze na dobrą sprawę nie miałem okazji tego sprawdzić. Poza tym moja kamera nie jest przerobiona. Większosc fotek robie blisko maxymalnej ekspozycji czyli 1/25 sek.

 

Z mojego balkonu nie widać polarnej i nie moge dobrze ustawic skopu, więc nie ma szans na dłuzsze ekspozycje od 1-2 sekund przy kamerze. No chyba ze akurat ustawi się jakims cudem dobrze, wtedy to trzyma obiekty na środku pola widzenia dość długo (ale tez nie sprawdziłem dokładnie ile).

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Małek po prostu weź Zenita z filmem, przesuń montaż z bieguna specjalnie o np 5 stopni w bok i puść nie prowadzoną ekspozycje np Warkocza Bereniki przez powiedzmy 20 minut.

Wężyki gwiazd i ich amplituda powiedzą Ci wszystko o twoim prowadzeniu i PE montażu, to bardzo proste i pouczające doświadczenie :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja ostatnio zapytałem czy można dokupić przejściówkę do aparatu dla ETX to przeczytałem "nie mamy w ofercie akcesoriów meade". A tu proszę niektórzy jednak mogą zamówić... :)

 

To jak to jest?

 

wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Ogólnie akcesoriów Meade nie mamy poza czasami komisowymi ale dorabiamy różne rzeczy i złączki do najdziwniejszych czasem teleskopów wystarczy tylko dopytać u źródła czy przyjechać do przymiarki z daną częścią i po problemie :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.