Skocz do zawartości

Pyły i mgławice, czyli Plejady i Kalifornia znad mgieł


swobodny

Rekomendowane odpowiedzi

Zadziwiające, jak wiele detali wyciągnąłeś, przy tak niewielkim czasie naświetlania. Niecałe dwie godziny. Próbowałem tego samego kadru, tym samym aparatem 50 klatek po 4 minuty, przy f3.2 i nawet się nie zbliżyłem do tego rezultatu. Moim zdaniem, warto by było jeszcze raz powalczyć z obróbką. Pozbyć się tych czerwonych gwiazdek i uratować Kalifornię, bo troszkę wyjarana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadziwiające, jak wiele detali wyciągnąłeś, przy tak niewielkim czasie naświetlania. Niecałe dwie godziny. Próbowałem tego samego kadru, tym samym aparatem 50 klatek po 4 minuty, przy f3.2 i nawet się nie zbliżyłem do tego rezultatu. Moim zdaniem, warto by było jeszcze raz powalczyć z obróbką. Pozbyć się tych czerwonych gwiazdek i uratować Kalifornię, bo troszkę wyjarana.

 

Zauważ, że swobodny ma przerobionego Canona, to naprawdę daje mu dużego kopa.

 

Fotka cud miód i orzeszki. Trzeba tylko popracować nad małymi detalami o których wspomniał Loki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loki, tylko sobie nie myśl, że to moje pierwsze podejście do tego materiału. Prezentuję najlepszą wersję (z wielu do których doszedłem). Dzięki za uwagi, nie ma to jak obiektywne spojrzenie. Jak trzeba ratować Kalifornię, to trzeba ;) jeszcze popracuję nad tym.

Od teraz jadę już tylko na f/2, szkoda czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loki, tylko sobie nie myśl, że to moje pierwsze podejście do tego materiału. Prezentuję najlepszą wersję (z wielu do których doszedłem). Dzięki za uwagi, nie ma to jak obiektywne spojrzenie. Jak trzeba ratować Kalifornię, to trzeba ;) jeszcze popracuję nad tym.

Od teraz jadę już tylko na f/2, szkoda czasu.

 

Cropujesz trochę fotki czy to pełna klatka? Gwiazdki wyglądają całkiem nieźle w rogach jak na F2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne, ode mnie plus. Widać że w tle są fajne mocne struktury z tym że zbyt mocne wyciąganie i odszumianie sprawiły że dziwnie wyglądają. Tutaj pewnie trochę jeszcze jest do zrobienia.

Zresztą może nie przejmuj się uwagami każdy z nas na zdjęciu patrzy na różne rzeczy, może po prostu za długo się w to bawię i stąd moje podejście ;)

 

Proponuje zamieszczać zdjęcia w galerii szerokich kadrów. Niczego im nie brakuje.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, ja jestem w niezłym szoku...Tak fajnie pokazanych (Canonem) struktur już dawno nie widziałem w tamtym rejonie. Fakt mocno wyciągnięte, ale wszystko prawie pod kontrolą.

Ja osobiście przyczepiłbym się tylko do gwiazd (prostokątnych) w rogach, no ale to na f2 więc...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dziękuje za komentarze i miłe słowa.

@ MarcinPc, ja sie uwagami nie przejmuje, ja je skrzętnie odnotowuje, konstruktywna opinia bardziej doświadczonych to najlepsza szkoła. Patrzenie na zdjęcie to jedno i zgadzam sie, ze to bardziej indywidualna sprawa, ale kwestii technicznych nie odpuszczam, chce dążyć do perfekcji zeby nie wpaść w manie produkowania chałtury ;)

@ Robson, z tymi gwiazdkami w rogach w pełnej rozdzielczości nie jest tak zle na f/2, właściwie to jest całkiem dobrze, nie ma tam śladu aberracj chromatycznej czy komy, gwiazdki robią sie tylko lekko owalne. To co widzisz na zdjęciu musi byc wynikiem samplingu przy pomniejszaniu. Kolejna rzecz której muszę sie bliżej przyjrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Już nie pamiętam kiedy zobaczyłem taki kadr po raz pierwszy, zawsze chciałem zrobić samemu podobny.

 

 

Może to widziałeś ? Dawno, dawno temu zapodał to z zachwytem AJ. Tak mi się spodobało, że dałem sobie do profilu...i tak zostało do dziś. :)

 

http://deepskycolors.com/pics/astro/2009/10/md2_2009-10-XX_M45Ngc1499WF.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f2 swoją drogą ale jakość nieba + gain kamery, rozmiar pixela i inne czynniki też swoją. Najważniejsze to obserwować ilość rejestrującego się sygnału oraz histogram a znając swój detektor z poprzednich prób szybko wyczujemy minimum czasowe :) co nie zmienia faktu że obaj mamy rację :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Może to widziałeś ? Dawno, dawno temu zapodał to z zachwytem AJ. Tak mi się spodobało, że dałem sobie do profilu...i tak zostało do dziś. :)

 

http://deepskycolors.com/pics/astro/2009/10/md2_2009-10-XX_M45Ngc1499WF.jpg

 

Zbiniew - tak, to też widziałem, to był swego czasu APOD. Ale... akurat to mi się nie podoba, bardziej przypomina grafikę niż zdjęcie.

 

@Hamal - tak, przy ISO1600 i na pełnej dziurze 90s wystarcza przy moim niebie (typowy zasięg to 6 mag). Niebieski i zielony mają maksimum w ok. 1/3 histogramu, a czerwony - nawet w 2/3 (to modyfikowany Canon).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paczę na fotkę i z podziwu wyjść nie mogę, żeś tyle danych chwycił. Jednak pacząc na parametry dochodzę do wniosku, że materiału masz nieco więcej. Ja robiłem na ISO 1000, przy f3.2. Masz prawie dwukrotnie większą czułość i 2,5 raza więcej światła padało na matrycę. Myślę, że miałeś też o klasę lepsze warunki. Cieszę się, bo to oznacza, że takie obiekty są w zasięgu Canonów :)

 

A wracając do zdjęcia, to jest bombowy materiał i cza z nim walczyć do bólu, bo wyjdzie zajebiste zdjęcie. Nie odpuszczaj. Popatrz np., że prawa połowa zdjęcia zawiera gwiazdy niebieskie, lewa czerwone. W naturze tak nie ma. Sprawdzałem. Mamy praktycznie identyczny kadr, mój jest nieznacznie szerszy (100mm). Trzymam kciuki, bo jak zrobisz poprawkę, to nam szczęki spadną. Ściągnąłem sobie jpg-a i potencjał jest naprawdę duży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Loki, z tymi warunkami to bym nie przesadzał, mgła poniżej na pewno pomagała tłumić LP, ale w tych dniach mieliśmy wysoką aktywność słoneczną i na zdjęciach z obiektywem szerokokatnym pięknie wychodził mocny air glow ;)

Oczywiście masz rację z tymi gwiazdkami, też to widzę, ale nie wiem skąd się to bierze, bo ta dominanta jest tylko na gwiazdach. Gdzieś popełniam błąd, ale gdzie? Czy na etapie usuwania gradientu?

Walczę dalej :)

 

@Spirit, z chęcią zamieściłbym gdzieś stacka, ale na razie jestem w pracy i przez jakiś czas nie będę miał dostepu do sieci która pozwala na sprawny upload 200MB pliku :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paczę na fotkę i z podziwu wyjść nie mogę, żeś tyle danych chwycił. Jednak pacząc na parametry dochodzę do wniosku, że materiału masz nieco więcej. Ja robiłem na ISO 1000, przy f3.2. Masz prawie dwukrotnie większą czułość i 2,5 raza więcej światła padało na matrycę. ....

 

Tak samo to widzę i tak się zastanawiam kiedy pęknę i zmodyfikuje canona. Kontynuuję dziewiczym ale też mam radochę bo będę miał co porównywać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumaczcie mi jak głupiemu. Na tym zdjęciu brak filtra pozwolił lepiej wydobyć Kalifornię. To jasne. Ale w czym brak filtra miałby pomóc przy rejestrowaniu pyłów?

Piotrek, akurat taką Californię też byś zrobił swoim niemodowanym 6D. Nawet w tym samym różowym kolorze :icon_wink: .

Co do pyłów, to na pewno, wpływ na ich wydobycie miała przysłona, dobre warunki, oraz jakiś trik (bliżej nieokreślona kombinacja suwaczków)

Szkoda, że swobodny nie wykonał 2 sesji z przewinięciem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym rzecz Panie, że modowanie (według moich wyobrażeń) ma wpływ na wydobycie wodoru, ale nie pomoże na mgławice pyłowe. U mnie parcie jest na pyły właśnie. Wodór mnie jakoś nigdy nie ciągnął, dlatego modowanie brałbym jedynie wtedy pod uwagę, gdybym był pewien, że pozbędę się również filtra AA, który rozmydla obraz.

Sony pracuje nad jakąś matrycą bez maski Bayera - poczekam do tego czasu. Jeśli się sprawdzi, konkurencja będzie gonić i nawet konserwatywny Canon w końcu coś będzie musiał ulepszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.