Jump to content

Usuwanie silnych gradientów - Fitswork + PS


Recommended Posts

Cześć. Nie mam czasu na dodawanie słownej otoczki do tego tutoriala.

Krótko i na temat.

 

Z LP czy innymi zaświetleniami radzę sobie za pomocą dwóch narzędzi. Fitswork oraz Photoshop. Ten drugi może być zastąpiony jakimkolwiek innym programem graficznym obsługującym 16 bitów. PixInside itp ...

 

W krokach.

1. Stack otwieramy w Fitswork. Histogram umieszczamy w całym zakresie suwaków. Prawy dolny suwak przesuwamy mocno w prawo tak aby najjaśniejsze partie materiału kończyły się trochę wcześniej przed suwakiem. Nie będziemy się musieli martwić o przepalenie materiału. W trakcie rozciągania histogramu ustawienie znaczników możemy skorygować.

2. Rozciągamy histogram ale bez przesady żeby nie wyszedł szum. Lepiej ciemniej niż za dużo.

3. Balans tła poprzez zaznaczenie prostokątem fragmentu ciemnego nieba i zastosowania z menu kontekstowego (PPM) Area (15x15) as blacklevel. Tutaj warto wcześniej sprawdzić materiał poprzez mocne rozciągnięcie histogramu a nawet przepalenie materiału żeby sprawdzić które miejsca zdjęcia są najciemniejsze. Zdarzyło mi się zaznaczyć tło gdzie jeszcze nie uwydatniła się struktura delikatnych mgławic np. w M45 i efekt był marny.

Sztuczny flat 1.

4. Gradient - w momencie kiedy uznamy za stosowne zaraz po balansie tła korzystamy z narzędzia : Processing > Background Flatten > Automatic Flatten for Nebulas.

5. Zapisujemy plik do TIF 16 bit.

6. Dalszy proces wyciągania materiału odbywa się w Photoshopie na maskach. W momencie kiedy zaczynają wychodzić zbyt mocne gradienty proces przerywam i zapisuję plik.

7. Ponownie otwieramy plik w Fitswork.

Sztuczny flat 2.

8. Nie dotykamy histogramu. Wykonujemy jedną opcję którą wywołujemy kombinacją klawiszy Ctrl+H. I tu tkwi klucz do sukcesu. Pierwszy suwak Flatten Radius ustawiamy w pozycji maksymalnie w prawo - czyli wartość 50. Drugi suwak jest do naszej dyspozycji. Służy on do zamaskowania interesujących nas obszarów zdjęcia. Ważne jest aby we wcześniejszym kroku (PS) przygotować w miarę dobry materiał z widocznymi strukturami mgławic.

Niestety nie ma tutaj stałej wartości. Każde zdjęcie jest inne, inne zaświetlenie. Samemu trzeba eksperymentować ale mniej więcej mogę powiedzieć, że zwykle dolny suwak znajduje się w granicach 3/4 zakresu skali. Suwak łatwo skorygować o minimalne wartości kółkiem myszki. Klikamy Calculate.

9.Zapis do pliku TIF i do PS.

10. Koniec

 

Uwaga. Zamieszczony film pomija rozciąganie histogramu w PS (krok tuż po wykonaniu pierwszej opcji w Fitswork czyli Processing > Background Flatten > Automatic Flatten for Nebulas.)

Dla skrócenia filmu zrobiłem to w Fitswork bez masek aby uwydatnić brzydki gradient.

 

Mam nadzieję że się połapiecie.

 

link do video https://www.youtube.com/watch?v=_UTmo3eNaJ4&feature=youtu.be

Edited by _Spirit_
 • Like 4
Link to post
Share on other sites

Oglądałem i próbowałem tego tutka ale:

w/g mnie jest lepiej jak po pierwszym flacie wrzucimy zdjęcie do PS`a - wyciągniemy histogram i dopiero 2gi flat .

Może zależy od nieba - ja robię z miasta i tutek dotyczy mocnych gradientów. Mając taki gradient jak w podlinkowanym http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2013/02/fitswork-sztuczny-flat.html raczej nie bawił bym się w takie kombinacje.

Btw: MateuszW prezentował ostatnio Bąbla w HST i miał tam problemy z filtrami. Plik wideo jest właśnie z tego materiału i głównie dlatego wrzuciłem ten klip (ze względu na trudność z wyraźnie odcinającym się gradientem).

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 247 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.