Skocz do zawartości

Poszukiwanie supernowych w innych galaktykach


Szymek_O

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

Za to przeglądając nią systematycznie Drogę Mleczną możesz spokojnie odkryć gwiazdę nową lub nawet kometę :D

Odkrycia tego typu można dokonać nawet gołym okiem, konieczna jest tu tylko wytrwałość i systematyczność w prowadzeniu wieloletnich obserwacji patrolowych, w tym tkwi tajemnica ich sukcesu :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
wymagane jest też wyprowadzenie sie z tego paskudnego miasta na jakiś bardziej miły astronomi teren :(

 

No cóż :roll: prawdziwa Astronomia wymaga poświęceń :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To może zamiast siać defetyzm weźmiesz sprawy we włsne ręce działajac lokalnie jak pozostali, nikt za nas tego nie zrobi, jak się nie upomnimy o ciemne niebo to nikt go nam sam nie da :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze nie jest tak źle chociaż:

-syberia - drzewa zasłaniają horyzont

-sahara - seeing okropny z powodu ochładzania sie piasku

-bieguny - widać ciągle ten sam kawałek nieba

-ocean - może być :wink:

a tak na poważnie gdzieś widziałem mapę light pollution (chyba nawet tutaj :) )to wg niej sprawa nie wygląda ciekawie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zamiast siać defetyzm weźmiesz sprawy we włsne ręce działajac lokalnie jak pozostali, nikt za nas tego nie zrobi, jak się nie upomnimy o ciemne niebo to nikt go nam sam nie da  :roll:

 

Januszu, to nie jest sianie defetyzmu, ale (niestety) stwierdzenie faktu. Nawet gdyby nas - miłośników nieba - było 10x tyle i upominalibyśmy się 100x bardziej niż teraz, to efekty byłyby i tak żałośnie nikłe. Ludzie są tak już od małego programowani, że ciemność=zagrożenie, a czym skorupka za młodu nasiąknie itd...

W Stanach bardzo prężnie działa International Dark-Sky Association, ale zapewne jedyne co uda im się osiągnąć to ZMNIEJSZENIE tempa wzrostu zaśmiecenia światłem.

 

PS Mam nadzieję, że wszystko co tu napisałem to brednie :wink:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do łowienia supernowych wystarczy nawet 15cm teleskop. Mniej ważne jest tutaj 5cm w jedną czy w drugą stronę. Znacznie poważniejszy problem to dobry kamera CCD i świetny montaż. Jeśli montaż będzię naprawdę dobry i pozwoli Ci na kilkunastominutowe ekspozycje pojedziesz i na 10cm refraktorze. W miłośniczych poszukiwaniach supernowych chodzi bowiem o ich jak najszybszą detekcję, a dokładność pomiarów fotometrycznych przyjdzie później, jak się o odkryciu powiadomi posiadaczy naprawdę dużych telepów.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
To może zamiast siać defetyzm weźmiesz sprawy we włsne ręce działajac lokalnie jak pozostali, nikt za nas tego nie zrobi, jak się nie upomnimy o ciemne niebo to nikt go nam sam nie da  :roll:

 

Januszu, to nie jest sianie defetyzmu, ale (niestety) stwierdzenie faktu. Nawet gdyby nas - miłośników nieba - było 10x tyle i upominalibyśmy się 100x bardziej niż teraz, to efekty byłyby i tak żałośnie nikłe. Ludzie są tak już od małego programowani, że ciemność=zagrożenie, a czym skorupka za młodu nasiąknie itd...

W Stanach bardzo prężnie działa International Dark-Sky Association, ale zapewne jedyne co uda im się osiągnąć to ZMNIEJSZENIE tempa wzrostu zaśmiecenia światłem.

 

PS Mam nadzieję, że wszystko co tu napisałem to brednie :wink:

 

I owszem widzę czym skorupka nasiąkła skoro piszesz o berzsilności zamiast działać.

 

Ps. Przykładowo przed kilku laty z ramienia PTMA brałem udział w Konwencie Elektryków Polskich w Krakowie gdzie przekonaliśmy prezydenta miasta do wyboru nowych opraw ekologicznie świecących w Ziemięa nie w Niebo. W ciągu tych lat wymieniono w Krakowie ponad 150 tyś opraw na nowe, mniej walące w niebo (prawie wcale)

zmniejszając LP nad Krakowem o prawie 40% do poziomu z lat 80-tych.

Dla miasta to dadatkowa oszczędność bo nowe lampy są dwukrotnie mnieszej mocy przyłączeniowej a dają identyczne a nawet równomierniejsze oświetlenie od opraw starego typu świecących w kącie 270* głównie panu Bogu w Okno :salu:

Nie wspomnę o oszczędnościach na kosztach serwisowych bo nowe oprawy są szczelne i nie wymagają corocznego czyszczenia z much i insektów masowo zalegających w starych typach lamp :roll:

 

Jak widzisz można i należy wziąść sprawy w swoje ręce :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Janusza:

Jak zwykle przywaliłeś z grubej rury o skorupce i takie tam, ale mniejsza o to :wink: Kiedyś spotkałem się z panią od oświetlenia i jednym radnym (głupim zresztą) w moim mieście i udało mi się ich namówić do zmiany oświetlenia kościoła, jednego z najwyższych i najbardziej zabytkowych w Polsce, bo to, co zaprezentowali spowodowało, że kląłem przez pół nocy jak to zobaczyłem. Jupitery, które wycelowali w katedrę były chyba przeciwlotnicze i wiem, że niektórzy pokazywali smugi swietlne swoim znajomym w centrum Wrocławia (50km w linii prostej :shock: ). Po mojej skromnej interwencji projekt oświetlenia został zrewidowany od podstaw i teraz jest git, przynajmniej nie mam wielkiego "V" na niebie.

Natomiast o co mi chodziło w poprzednim poście - nie o to, że nie da się NIC zrobić, ale o to, że raczej nie da się zatrzymać ogólnej tendencji, jak nie da się zatrzymać własnym ciałem rozpędzonego pociągu. Inaczej mówiąc, bitwę mozna wygrać, ale wojny raczej nie :Cry: I raz jeszcze powtórzę - mam nadzieję, że się mylę.

 

PS Gdzie można więcej poczytać o tych zmianach w oświetleniu Krakowa? Ciekawią mnie takie rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli montaż będzię naprawdę dobry i pozwoli Ci na kilkunastominutowe ekspozycje pojedziesz i na 10cm refraktorze.

 

W przypadku polskiego amatora szybciej będzie go stać na większe lustro niz na lepszy montaż. Tak mi sie wydaje. Ciekawi mnie czy mozna w prosty sposób obliczyc na ile wieksza apertura skraca czas naświetlania zakładając oczywiście jakiś punkt odniesienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea szukania supernowych też mi się podoba. Kiedyś natknąłem się na ciekawy link z refrencyjnymi zdjęciami galaktyk.

http://www.supernovae.net/snimages/reference/

 

 

Link bardzo ciekawy ale i tak trzeba raczej zrobic sobie własne zdjęcia referencyjne wybranych do programu galaktyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea szukania supernowych też mi się podoba. Kiedyś natknąłem się na ciekawy link z refrencyjnymi zdjęciami galaktyk.

http://www.supernovae.net/snimages/reference/

 

 

Link bardzo ciekawy ale i tak trzeba raczej zrobic sobie własne zdjęcia referencyjne wybranych do programu galaktyk.

 

..ale dobre, aby zachęcić ludzi do działania :D

 

Pozdro

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 14 lat później...
  • 8 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.