Skocz do zawartości

Poszukiwanie supernowych w innych galaktykach


Szymek_O

Rekomendowane odpowiedzi

Grzegorz. Temat jest bardzo obszerny, ale tak w największym skrócie. W naszym klimacie, przy tak niedużej liczbie pogodnych nocy musisz wykonywać maksymalnie dużą liczbę obserwacji (ekspozycji) w jednostce czasu. Dlatego ekspozycje powinny być krótkie, ale jednocześnie zapewnić odpowiednio duży zasięg wielkości gwiazdowej. Jeżeli będziesz w stanie z uzyskanych rejestracji "wycisnąć" 18.5-19.0 mag przy czasie ekspozycji maks. 60 sekund, to jest nadzieja na sukces - odkrycie supernowej. Powinna to być przede wszystkim kamera:

  • monochromatyczna
  • czuła QE 75%+
  • z możliwie niskim szumem odczytu
  • z możliwe dużym pikselem, ale dostosowanym do ogniskowej teleskopu (skala)

Jeżeli chodzi o FOV - oczywiście miło byłoby mieć duże i skorygowane pole widzenia, ale czułe i duże matryce oraz skorygowany teleskop, który będzie w stanie je obsłużyć, to już są duże koszty. Na szczęście nawet kamera z niedużym sensorem (ale za to czuła), która zapewni FOV około 20 arcmin może spełnić swoje zadanie. Ja zaczynałem z niezłym efektem również z newtonem 8 cali, ale trochę wolniejszym niż Twój, bo f/5. Używałem wówczas czułego autoguidera SX Lodestar X2 mono. Chodzi czasem na giełdach w cenie 1200-1500 zł. Z Twoim zestawem uzyskasz 21 x 28 arcmin i skalę 2,2 arcsec/pix. Wadą tej kamery jest brak chłodzenia, więc późną wiosną oraz latem generowała pewną ilość "artefaktów szumowych". Trochę to przeszkadzało, szczególnie że poszukujemy słabych obiektów, czasem właśnie gdzieś na granicy szumów. Jeżeli chłodzenie, to będzie drożej i jest tu pewien (choć nie tak duży) wybór w kamerach CCD. Na Twoim miejscu rozważyłbym jednak kamerę CMOS. Dobra czułość, bardzo niskie szumy odczytu, niewygórowana cena. Swego czasu szczegółowo przeanalizowałem tę rodzinę kamer pod tym kątem i wybrałem chłodzony chip IMX290.  Nie żałuję. Moja ogniskowa to 830 mm (masz podobną) i FOV 23 x 13 arcmin. U ciebie byłoby ciut szerzej. Ekspozycje składasz z kilku krótszych (np. 5 x 10s) i przy aperturze 8" powinieneś osiągnąć 18,5 mag. Składanie krótkich jest tym bardziej wskazane w Twoim przypadku, przy montażu takim jaki masz. ZWO nie produkuje już chłodzonej ASI290MM-C (choć jest jeszcze kilka sztuk w dwóch sklepach w UK), za to w ofercie QHYCCD jest cały czas QHY290M COLDMOS. Pewnie @Szymek_O będzie Ci mógł tu pomóc.

Edytowane przez Jagho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzięki za obszerne info.Byłem na wyprawie miesięcznej bez normalnego dostępu do netu, tylko w telefonie.Jestem na etapie nauki wszelkich pojęć związanych z astronomią, od 6 miesięcy mam dopiero teleskop.Uczę się astrofoto.Narazie mam canona 1100d, na kamerkę będę odkładał.Jak coś to w przyszłości się zgłoszę do Ciebie o pomoc.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.07.2004 o 18:42, Szymek_O napisał:

Mam pytanie jakiej średnicy teleskop jest minimalnym sensownym rozwiązaniem przy poszukiwaniu supernowych w innych galaktykach :roll:

A ile lat swojego życia chciałbyś poświęcić na to, żeby w domowych warunkach odkryć supernową zanim zrobią to sztaby ludków w profesjonalnych obserwatoriach? Pewnie nawet nie sztaby ludków, ale automatyczne komparatory obrazu analizujące mnóstwo mnóstwo klatek, zebranych z całego nieba w dużych okresach czasu... Nie chciałbym Cię zniechęcać, ale czy naprawdę sądzisz, że w dzisiejszych czasach, w ten sposób i w pojedynkę możesz stać się odkrywcą "nowej" supernowej? ;) Na którą galaktykę najpierw skierujesz teleskop?

Wyprostujcie mnie proszę wszyscy którzy sądzicie, że Szymek w ten sposób za swojego życia zdoła wychwycić kolejną "nową" supernową...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, diver napisał:

 

Wyprostujcie mnie proszę wszyscy którzy sądzicie, że Szymek w ten sposób za swojego życia zdoła wychwycić kolejną "nową" supernową...

 

No to już prostuję, jesteś w błędzie, a najlepszym na to dowodem jest fakt, że nasz forumowy kolega @Jagho odkrył już ich imponującą ilość (nie pamiętam ile, może Jarku przypomnij).

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Jagho napisał:

To bardzo miłe z Twojej strony, że nie chciałbyś zniechęcać, ale właśnie to robisz :)

Wyraziłem swoją bardzo mocną wątpliwość. Sądziłem, że sztaby profesjonalistów niemal zawsze wyprzedzą "amatora w ogródku".

I pewnie w większości przypadków tak jest. Okazuje się jednak, że kosmos jest tak obszerny, że nawet "sztaby" nie są w stanie dostrzec "wszystkiego". Więc Jagho mile mnie "rozczarowałeś" :D, a koledze Szymkowi życzę powodzenia! :Salut:

Poza tym przyznaję, że nie "doszacowałem" ilości pojawiających się stale supernowych. Sądziłem, że to raczej rzadsze zjawiska. Muszę więc uzupełnić swoją wiedzę z zakresu astronomii pozagalaktycznej... :g:

No i oczywiście Jarek wyrazy podziwu dla Ciebie. :yes:

Edytowane przez diver
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.