Skocz do zawartości

GoTo z drukarki


Boopsi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Odkąd przerobiłem swoją Veste na długie czasy zapragnąłem posiadać do niej sterowanie. Nie posiadałem żadnego montażu, który można by było zmodyfikować. Mechanika nie jest moją najlepszą stroną, więc postanowiłem wykorzystać jakiś gotowy mechanizm. Chodziło o napędzanie lekkiej kamerki z obiektywem od Zenita. Nie potrzebowałem więc super sztywnego montażu. Oglądałem jakieś lekkie statywy, mechanizmy od magnetowidów. Nic nie nadawało się do sensownego wykorzystania. W którymś z postów przeczytałem o wykorzystaniu silników krokowych z drukarek. Postanowiłem rozbebeszyć posiadaną drukarkę Epson Stylus Color 440. Oprócz dwóch silników krokowych wymontowałem z niej obiecująco wyglądający mechanizm z przekładnią zębatą.

Fota1

Po testach okazało się, że przełożenie mechaniczne przekładni wynosi 1/45 a silnik krokowy wykonuje 24 kroki na 360 stopni. Przy wykorzystaniu mikrokroków, czyli podziału jednego kroku silnika na 4 mikrokroki uzyskałem dokładność sterowania 1 krok na 5' łuku. Przy polu widzenia kamerki (około 2 na 3 stopnie) i wykorzystaniu jako GoTo bez prowadzenia w zupełności wystarczającą.

Do napędu w dwóch osiach potrzebowałem jeszcze jednego mechanizmu. Bez problemu kupiłem taką drukarkę za grosze na Allegro i rozpocząłem budowę :).

Odciąłem kawałek blachy mechanizmu i skróciłem wałek, który w drukarce ciągnął papier. Na zdjęciu napęd osi azymutu.

Fota2

Napęd osi wysokości wygląda identycznie tylko wałek napędu nie wystaje poza blachę mechanizmu. Po zmontowaniu w całość wygląda to tak:

Fota3

Na zdjęciu robi wrażenie wysokiej i bardzo chybotliwej konstrukcji :) . W rzeczywistości nie jest tak źle. Praca mechanizmów nie wprowadza urządzenia w drgania. Tylko silniejsze powiewy wiatru powodują drgania obrazu.

Dorzucę jeszcze parę fotek.

Fota4

Fota5

Fota6

Teraz trochę o sterowaniu silnikami.

Do sterowania postanowiłem wykorzystać elektronikę od drukarki. Epson zastosował układy Sanyo LB1845. Znalazłem w Internecie dokumentacje tych układów, okazały się dosyć proste w sterowaniu jednak wymagały aż siedmiu linii sterujących do pełnego wykorzystania ich możliwości (mikrokroki, sterowanie prądem uzwojeń silników). Zastosowałem więc układ AVR z czterema pełnymi portami ośmiobitowymi - AT90s8515. Pozostałe porty mikrokontrolera wykorzystałem do podłączenie pilota, wyświetlacza LCD, oraz podłączenia do komputera. Komputer ze sterownikiem komunikuje się przez port RS 232. Wymagało to zastosowania dodatkowego układu MAX232 pozwalającego na komunikacje mikrokontrolera z komputerem. Port LPT pozostaje wolny i jest wykorzystywany do sterowania czasem ekspozycji w kamerce. Jako zasilacz wykorzystany jest oryginalny zasilacz impulsowy z drukarki dający dwa napięcia +5V i +42V. Płytkę drukowaną sterownika zaprojektowałem w programie Eagle a wykonałem metodą termotransferową przy wykorzystaniu specjalnej folii, drukarki atramentowej, ksero i żelazka :) .

Fota7

Oprogramowanie dla mikrokontrolera napisałem w BascomAVR, a oprogramowanie dla komputera w Delphi. Na dzień dzisiejszy jest to proste oprogramowanie pozwalające ustawić kamerkę na żądaną pozycje Alt/Az oraz ustalić prędkość poruszania się kamerki.

Fota8

Pilot steruje kamerką w dwóch osiach z prędkością zmienianą z poziomu oprogramowania w komputerze.

Gotowy sterownik wygląda tak:

Fota9

Na zdjęciu widać płytkę sterownika, wyświetlacz LCD, wtyczkę portu LPT do przeprogramowywania mikroprocesora AVR w układzie, oraz pilota w wersji beta :) .

Cały układ sterowania powstał już w zeszłym roku, jednak dopiero teraz zebrałem się za opisanie projektu. Kilka osób z forum miało okazje widzieć fotki już wcześniej. Projekt może stać się bazą do budowy bardziej zaawansowanego sterowania przy wykorzystaniu

jego podzespołów. W aktualnym stanie może być pomocny przy fotometrii gwiazd lub wykonywaniu zdjęć panoramicznych :) .

Fota10

Fota11

 

Pozdrawiam Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.