Jump to content

ImPP – hurtowa dekonwolucja L-R (i nie tylko)


Recommended Posts

Imgalt (http://astropolis.pl/topic/44806-narzedzie-do-automatycznego-wyrownywania-klatek-animacji-slonecznych/) rozwiązał kwestię szybkiego wyrównywania klatek (słonecznych i innych) animacji poklatkowych. A co z obróbką? Dotychczas klikałem po prostu te 50, 100 czy 200 razy w Registaksie (wczytaj obrazek, wczytaj wavelet preset, czasem: popraw gammę/histogram, zapisz), ale dość tego. Na przyszły sezon udało mi się zmajstrować narzędzie ImPP do hurtowego ostrzenia stacków dekonwolucją Lucy-Richardson; można też (w tej właśnie kolejności) rozciągnąć histogram, dokonać korekcji gamma i finalnego wyostrzenia/rozmycia metodą unsharp masking. Wszystkie kroki (włącznie z L-R) są opcjonalne.

 

Kilka przykładów na moich zdjęciach (stack i wynik obróbki):

 

jup_stack.jpgjup_lr.jpg

 

surface_stack.jpg

surface_lr.jpg

 

wl_stack.jpg

wl_lr.jpg

 

prom_stack.jpg

prom2_lr.jpg

 

Sam ImPP jest programem uruchamianym z wiersza poleceń, ale mam też do niego interfejs graficzny (GUI), żeby można było wszystko wyklikać. Wszystko na razie opisane po angielsku (bo zbiór użytkowników jest międzynarodowy), ale w wolnej chwili przypatrzę się, jak w wxWidgets (biblioteka użyta do GUI) robi się porządnie wielojęzyczność i dodam wersję polską. Zrzuty ekranowe:

 

1) Wybór trybu pracy: albo obrabiamy zbiór obrazów z konkretnymi ustawieniami (opcja 1), albo obrabiamy pojedynczy obraz z parametrem „sigma” dekonwolucji Lucy-Richardson zmieniającym się w zadanym zakresie. Zwykle zaczniemy od opcji 2, żeby dostroić „sigmę”, a potem użyjemy jej dla opcji 1.

 

mode.png

 

2) Parametry dekonwolucji L-R. Sigma kontroluje gruboziarnistość ostrzenia (im większa, tym bardziej gruboziarniście). Liczba iteracji – zwykle wystarcza od 50 do 100. Jeśli podamy 0, dekonwolucja nie zostanie przeprowadzona. Prevent ringing ogranicza "ghosting" wokół prześwietlonych krawędzi (np. na powyższym przykładzie z prześwietloną krawędzią tarczy), na razie to funkcja eksperymentalna.

 

lr.png

 

3) Rozciągnięcie histogramu

 

histogram.png

 

Histogram rozciągać (i kompresować) można w trybie bezwględnym lub względnym. W trybie bezwzględnym podane przez użytkownika wartości min (którą chcemy rozciągnąć do czarnego) i max (którą chcemy rozciągnąć do białego) odnoszą się do czerni (wartość 0,0) i bieli (1,0). W trybie względnym odnoszą się one do najmniejszej i największej wartości jasności obecnych w obrazie wejściowym. Najlepiej wyjaśnić to na rysunku.

 

Rozważmy obraz z histogramem jak poniżej:

 

hist.png

 

Gdy w trybie bezwzględnym (absolute) podamy min = 0,15 i max = 0,8, uzyskamy takie rozciągnięcie (bez zważania na wartości wejściowego histogramu):

 

hist_abs.png

 

Min i max nie muszą być z przedziału [0; 1]. Histogram można równie dobrze skompresować i/lub przyciąć:

 

hist_clip.png

 

Powinno być jasne, że wybranie trybu bezwzględnego (absolute) i podanie min = 0, max = 1 oznacza: histogram bez zmian.

 

Zwykle tryb względny (relative) będzie bardziej przydatny. Tutaj min i max podane są względem najciemniejszych i najjaśniejszych pikseli wejściowych. Typowa operacja rozciągnięcia najciemniejszych do czerni, a najjaśniejszych do bieli sprowadza się do ustawienia min = 0 i max = 1:

 

hist_rel.png

 

Podobnie jak w trybie bezwględnym, także i tu min i max mogą być mniejsze od 0 lub większe od 1. Można też podać max < min, nastąpi wtedy odwrócenie histogramu (obraz wynikowy będzie negatywem), np.:

 

hist_inv.png

 

4) Wyostrzenie/rozmycie przez unsharp masking

 

unsharp.png

 

„Sigma”, podobnie jak dla L-R, określa gruboziarnistość procesu. „Amount” określa natężenie: wartości > 1,0 wyostrzają, < 1,0 rozmywają, wartość 1,0 oznacza: bez zmian.

 

5) Postęp przetwarzania

 

processing.png

 

Postęp uaktualniany jest co sekundę. Na koniec w oknie pojawi się komunikat FINISHED PROCESSING. Wcześniejsze zamknięcie tego okna (lub kliknięcie "< Back") przerwie przetwarzanie.

 

 

 

 

Więcej funkcji na razie brak, jako że do animacji H-alfa nic innego nie potrzebowałem, acz dołożenia czegoś nie wykluczam.

 

Program jest darmowy na licencji GNU GPL w wersji 3 (lub późniejszej). Wersja dla Windows (impp.zip, uruchomić impp-gui.exe) oraz kod źródłowy do pobrania pod adresem:

 

http://stargazerslounge.com/blog/1400/entry-1779-impp-image-post-processor/

 

Dodatkowe informacje w pliku README.pl.

 

Do zbudowania ze źródeł (powinno się dać dla większości platform) potrzebny jest kompilator GCC/G++ lub MS C++ (ew. inny), biblioteki Boost 1.54 lub nowsze i (tylko dla GUI) wxWidgets 3.0.

Edited by WielkiAtraktor
 • Like 6
Link to post
Share on other sites

Wszystko na razie opisane po angielsku (bo zbiór użytkowników jest międzynarodowy), ale w wolnej chwili przypatrzę się, jak w wxWidgets (biblioteka użyta do GUI) robi się porządnie wielojęzyczność i dodam wersję polską.

No wiesz :P było pierwej rzucić go na rok na polski rynek a jak byśmy już zostali liderami światowymi to byś łaskawie udostępnił go reszcie ^_^

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 247 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.