Skocz do zawartości
Quag88

Czy to meteoryt? Tu zapytaj o swoje znalezisko.

Promowane odpowiedzi

Quag88    1

Witam. Tematów takich jak ten jest co najmniej kilka, więc przepraszam za nowy <_<

Jak byłem jeszcze szczylem znalazłem ten kamyk(tak z 5lat temu), teraz podczas przeprowadzki został ponownie odnaleziony.

Przechodząc do rzeczy:

Miejsce znalezienia:Okolice Bierunia, wskaźnik 50*04'N 19*09'E

Waga:~750g

Ma domieszki metali bo łapie go rdza <_< i słabo przyciąga małe magnesy

Foto:

008yf1.jpg

010bt5.jpg

011ij7.jpg

015il5.jpg

016zb4.jpg

019iq5.jpg

Czy to meteoryt??

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Hmmm, zazwyczaj w takich tematach mówię "to nie jest meteoryt", ale teraz nie mam takiej pewności... Na drugim zdjęciu wygląda prawie jak kilkusetletni chondryt "pustynny" ze skorupą wygładzoną przez wiatr i piach. Na pozostałych zdjęciach nie wygląda to już tak zachęcająco, jakby za dużo dziur i bruzd. Ale "dziury" spotyka się też w meteorytach, jako przykład jeden z moich saharyjskich chondrytów:

DSC_2682.JPG

Nie potrafię wydać opinii, ale może wypowie się ktoś bardziej będący w temacie. Ale skoro mówisz, że łapie rdzę i przyciąga magnes, to może, może...

Chociaż z drugiej strony wydaje mi się, że w polskich warunkach powinien być dużo bardziej zerodowany. Polska to nie Sahara.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
tinek15    56

Jak dla mnie to NIE meteoryt na 99,9% :-(

Chondryty w europejskich warunkach tak nie wyglądają po częściowym wietrzeniu. Te dziury przypominają bardziej bąble po jakichś gazach a nie ubytki po chondrach.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
JotDe    4

wygląd raczej ziemski (wspomniane wyżej bruzdy i te koliste dziurki), słabe przyciąganie magnesów jest typowe dla skał zawierających magnetyt. Dla pewności przydałoby się zajrzeć do wnętrza - np. zrobić okienko ścierając przynajmniej kilka milimetrów papierem ściernym (z krawędzi) albo odcinając fragment piłką-metalówką

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Quag88    1

Witam.

Po 15min cięcia piłką do metalu nastąpiło moje załamanie <_< więc spiłowałem ok 3mm warstwę grubym pilnikiem i wygląda to tak:

044fk8.jpg

026gh1.jpg

ale gdy chciałem go doszlifować papierem ściernym zrobił się znowu ciemny :huh: :

015it4.jpg

do kupki pyłu jaki powstał przyłożyłem magnes i może tak 15-30% została przyciągnięte.

.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
meteorit    2
Po 15min cięcia piłką do metalu nastąpiło moje załamanie <_< więc spiłowałem ok 3mm warstwę grubym pilnikiem

do kupki pyłu jaki powstał przyłożyłem magnes i może tak 15-30% została przyciągnięte.

chyba, nic z tego nie będzie - to nie meteoryt

pzdr

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Solar    1

A ja bym do końca nie był taki pewny jeśli w kupce wiórków znalazło się trochę żelaza to część pozostała powinna być mineralna,

z domieszką niklu który na magnes nie reaguje.

Zrób test na obecność niklu samodzielnie lub wyślij tą odciętą piętkę do Andrzeja Pilskiego we Fromborgu.

Ale mam też sygnały z forum meteorytowego gdzie sobie pozwoliłem wkleić ten wątek i kolega pisze tak:

cytat:

"Witam !

Dla mnie to prawie na 100% ziemski kamień - przyciąganie magnesu - mnóstwo ziemskich skał daje taki efekt .

Wygląd tzw. polewy pustynnej w warunkach naszego klimatu można praktycznie w 100 % wykluczyć - każdy chondryt wyglądałby inaczej - związki żelaza zawarte w meteorycie wchodząc w reakcję z glebą w naszym klimacie wytworzyłyby sporą zwietrzelinę .

Przykładem mogą być ostatnio znajdowane Pułtuski , kto widział na żywo to wie - nowe Pułtuski też można zobaczyć w Necie .

Poza tym na każdym kamieniu znalezionym w Polsce trzeba zrobić szlif - może wtedy będzie co oglądać .

Pisałem już o tym wiele razy , że wygląd zewnętrzny kamienia ( szczególnie w naszym klimacie i polodowcowym układzie geologicznym ) praktycznie niewielkie ma znaczenie - poza tym , że Nasze oko się na nim zatrzyma i wrzucimy go do swojej torby w celu sprawdzenia .

W Naszym klimacie tylko świeży i obserwowany spadek może dać prawie 100 % pewności , że to meteoryt - reszta raczej NIE !!!

Pozdrawiam !

Tomek"

Ale nigdy nic nie jest pewne np, meteoryt Zakłodzie był o wiele trudniejszy w identyfikacji

należy do grupy chondrytów enstatytowych z achondrytową strukturą.

Był badany izotopowo i jak się nie mylę jego badania wciąż trwają, a został znaleziony w 1998 roku.

Edytowane przez Solar

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
meteorit    2
A ja bym do końca nie był taki pewny jeśli w kupce wiórków znalazło się trochę żelaza to część pozostała powinna być mineralna, z domieszką niklu który na magnes nie reaguje.

Wiórki magnetyczne są najprawdopodobniej z pilnika, być może i z ziemskich magnetycznych minerałów. Nie sądze żeby był nikiel - ale możesz wykonać test na nikiel... tylko na czym? gdzie tam jest metaliczne żelazo, choć odrobine ???

Co do Zakłodzia - pierwszy test przeszedł bez zastrzeżeń - od razu było widać, metaliczne wtrącenia wewnątrz.

Tu bym się jednak nie łudził.

pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Krzysztof G.    65
Cześć mam podobny problem 79cd88671b79d3fbm.jpg

wygląda na kamień granitowy ale pewności 100% nie mam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
meteorit    2
wygląda na kamień granitowy ale pewności 100% nie mam

cześć,

pokaż jego wnętrze z bliska, najlepiej szlif to się okaże co to jest

pzdr

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
monter    192

Na dzisiejsze spotkanie PTMA dwie urocze niewiasty dostarczyły nam takie oto coś. Jest to odłupany kawałek z czegoś co waży 17 kg. Nie przyciąga magnesu (a wygląda na to, że metaliczny ma skład), a po spiłowaniu kawałka wygląda tak:

01.JPG

od strony hmm odłupkowej wygląda tak:

02.JPG

a od strony zewnętrznej powłoki tak:

03.JPG

Jakość zdjęć jest jaka jest, bo tylko komórkę miałem pod ręką. Żadnych innych testów nie robiliśmy, tak więc w sumie mało mogę od siebie dodać. Tak więc, czy warto się tym bliżej zainteresować, czy tak jak stwierdził jeden z kolegów "to żużel" ;) Z tym, że nie widziałem bryłki żużlu o masie 17 kg :)

pozdrawiam

Maciek

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Adam_Jesion    9509

Wizualnie nie nosi żadnych śladów wskazujących na meteoryt. Za chwilę pewnie specjaliści dokładnie się rozpiszą.

Wybacz, że ostudziłem entuzjazm ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
tinek15    56

Metaliczny i nie przyciaga magnesu = NIE meteoryt <_<

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Solar    1

Jeśli te błyszczące ciapki są w odcieniu żółtym lub to są cienkie błyszczące blaszki

to na pewno nie meteoryt.

Zdjęcie źle oddaje kolory.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
meteorit    2
Metaliczny i nie przyciaga magnesu = NIE meteoryt <_<

Święte słowa - kamyk nie spełnia podstawowego kryterium :Boink:

Co do żółtego odcienia metalu wewnątrz to sie z przedmówcą nie zgodzę

wiele typów LL ma wewnątrz troilit zamiast drobin ni-fe

Natomiast ze zdjęcia widać, że to nie meteoryt... :Salut:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
rysio    1
cześć,

pokaż jego wnętrze z bliska, najlepiej szlif to się okaże co to jest

pzdr

zobaczcie to zdjęcie a23e200a78f81cdcm.jpg

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
dolarek:)$    0

a właśnie ,że jest to meteoryt!tylko bardzo zadko spotykany wiem to z bardzo pewnych zródeł :D

całe szczęście ,że nie żużel... :blink:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta