Skocz do zawartości

Geminidy 2014


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

cd05b552e4a20644.jpg

Już od kilku dni na nocnym niebie możemy (jeśli oczywiście pogoda pozwala ;) ) obserwować meteory z roju Geminidów, który może "wyprodukować" nawet do 120 obiektów na godzinę.W tym roku maksimum wypada w nocy z 13 na 14 grudnia czyli...jutro :). Mimo, że Księżyc przesuwający się na tle Lwa i Panny nie ułatwi zadania, warto spróbować złapać te najjaśniejsze okazy ;)
Wiele deszczów meteorów to pozostałości komet, Geminidy jednak są pozostałością małej planetoidy 3200 Phaethon. Podejrzewa się, że asteroida uczestniczyła w zderzeniu, w wyniku którego pozostawiła szlak odłamków, które co roku w grudniu spalają się w ziemskiej atmosferze.
Co ciekawe, Geminidy uderzają w Ziemię z boku co sprawia, że są to zjawiska dosyć wolne (ok. 35km/s) - prawie dwukrotnie wolniejsze niż Leonidy i 1,5 wolniejsze niż Perseidy.

Obserwację możemy rozpocząć już po godzinie 19:00 jednak z każdą godziną warunki będą ulegać stopniowej poprawie. Swój wzrok będziemy musieli skierować na wschodni horyzont w celu zlokalizowania radiantu. Aktywność Geminidów potrwa do 17 grudnia jednak każdego dnia liczba meteorów możliwych do zaobserwowania będzie mniejsza.

def2fe082a96e401.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się wczoraj udało zobaczyć co nieco :)

Na miejscówce rozłożyłem się dokładnie o 20-tej. Zasięg ciężko było mi ocenić bo wszystko było za lekką mgłą ale wydawało mi się że widziałem w Plejadach Pleione (5,1mag), a na pewno dostrzegłem Taygete (4,3mag), Seeing oceniłem na 3/10, z północy łuna wysoka na około 50*, rozciągała się na cały zachód, skąd wzmacniała ją łuna ze Śląska, z południa zza wzgórz wyłaniała się łuna wysoka na około 10*, nie była szersza niż 20* ale to nieistotne bo cały tamten fragment nieba był zakryty chmurwami ... Ze wschodu zza drzew wyłaniał się księżyc. Dziura w chmurach obejmowała Kasjopeję, Cefeusza, Oriona i Wielką Niedźwiedzicę. To były najgorsze warunki w jakich obserwowałem, ale udało się przez 45 min. obserwacji zaliczyć 23 meteory i 3 błyski które mogły być meteorami a nie musiały :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I gdzie tu sprawiedliwość ? Ani ze mnie znawca ani wielbiciel tematu a miałem wczoraj spektakl niebywały. Siekło po niebie czasem 3 na minutę niczym salwa artylerii, niektóre bardzo jasne, niektóre słabsze, cos pięknego. Straszna szkoda że nie mam żadnego zestawu foto do bardzo szerokich kadrów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I gdzie tu sprawiedliwość ? Ani ze mnie znawca ani wielbiciel tematu a miałem wczoraj spektakl niebywały. Siekło po niebie czasem 3 na minutę niczym salwa artylerii, niektóre bardzo jasne, niektóre słabsze, cos pięknego. Straszna szkoda że nie mam żadnego zestawu foto do bardzo szerokich kadrów.

Pozazdrościć :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I gdzie tu sprawiedliwość ? Ani ze mnie znawca ani wielbiciel tematu a miałem wczoraj spektakl niebywały. Siekło po niebie czasem 3 na minutę niczym salwa artylerii, niektóre bardzo jasne, niektóre słabsze, cos pięknego. Straszna szkoda że nie mam żadnego zestawu foto do bardzo szerokich kadrów.

 

Zazdroszczę nieba :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przypomniałem sobie dopiero na ranczu i a szkoda bo wziąłbym szersze szkło , na 16 mm złapał się tylko jeden i to ten z najsłabszych , te najmocniejsze latały na północ od tego gdzie skierowałem obiektyw . Dziś pojechałem przygotowany sprzętowo więc tradycyjnie chmury zasłoniły wszystko .

IMGP6447.jpg

PS. Obserwowałem między 19 a 20:30

Edytowane przez gezeb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się załapałem fartem, nie wiedziałem, że akurat wypada maksimum Geminidów :) Ale coś zacząłem podejrzewać, jak prawie za każdym razem jak spojrzałem w górę nieuzbrojonym okiem, to coś przelatywało. Jak zobaczyłem dwa meteory jednocześnie, a po kilku sekundach następny, to już byłem pewien, że coś jest na rzeczy :)

 

Próbowałem je fotografować fish-eyem, ale nie za bardzo mi to wyszło. A parę minut później wszystko było już pokryte szronem. Coś tam mi się złapało, ale coś nie za bardzo mi się udaje to poprawnie tu wrzucić.

Edytowane przez astrotripper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.