Jump to content

Podróże w czasie - Czy są w ogóle możliwe?


Danieo
 Share

Recommended Posts

Witam! :)

Na wstępie chciałbym powiedzieć, że jest to mój pierwszy artykuł naukowy jaki kiedykolwiek napisałem, więc możliwe jest, że moje porównania zjawisk fizycznych do jakiś sytuacji mogą być nietrafne lub tekst momentami niezrozumiały (Aczkolwiek starałem się go przez ostatnie 7 dni wyszlifować do perfekcji), dlatego proszę was o szukanie takich błędów i ich ewentualne sprostowanie w postach.

Artykuł jest przelaniem mojej wiedzy zdobytej min. z programów naukowych takich jak "Through The Wormhole" z Morganem Freemanem czy "The Universe", jakby były w artykule jakieś nieścisłości napiszcie o nich również. ;)

Dziękuję za uwagę! A teraz zapraszam do czytania :D

############################################################################################################

 

Czas... Nikt nie wie czym jest dokładnie, jednakże pojawia się on bardzo często w literaturze i kinematografii Science-Fiction. Aczkolwiek, czas nie pojawia się tam jako "sam czas" tylko jako coś po czym podróżujemy, czyli cofamy się do przeszłości lub odbywamy podróż w przyszłość. Lecz pojawiają się dwa pytania "jak to się wszytko odbywa i czy jest w ogóle możliwe?", odpowiemy na nie sobie w tym artykule, zapraszam więc do lektury!

Czas jako nieodłączna część przestrzeni i podróże po nim wykorzystując Most Einsteina-Rosena

Albert Einstein uważał, że czas i przestrzeń są swoją integralną częścią. Tak jak papużki nierozłączki, jedna nie potrafi żyć bez drugiej i na odwrót. Tą właściwość wykorzystał wraz z Nathanem Rosenem, by stworzyć tak zwany "tunel czasoprzestrzenny" (zwany korytarzem kornika lub mostem Einsteina-Rosena).

 

o04ddf.jpg

Hipotetyczny wygląd tunelu czasoprzestrzennego

 

Czym jest jednak taki tunel? Jest to nic innego jak skrót w wszechświecie. Wyobraźmy sobie taką sytuację, jesteśmy myszą, małą, zwykłą, szarą myszą, a przed nami jest wielki kawałek sera. Chcemy się dostać z jednego końca na drugi, jednak możemy go przejść tylko po jego powierzchni lub przez jego środek. Przejście po jego powierzchni zajęłoby nam za dużo czasu, ale co by było gdybyśmy wygryźli sobie drogę na drugi kraniec tego smakowitego wyrobu mlecznego i przez nią przeszli? Zajęłoby to nam znacznie mniej czasu, czyli przenieśliśmy by się w przyszłość względem np. drugiej myszy (którą jest światło) która przeszła po serze na jego drugi koniec. Tak właśnie działa most Einsteina-Rosena. "Wygryzamy" lub przechodzimy przez "wygryziony" kawałek czasoprzestrzeni i w znacznie szybszy sposób przenosimy się z punkty A do punktu B, niż gdybyśmy mieli użyć konwencjonalnych środków transportu. Taki tunel ma jednak trzy bardzo poważne wady, jest bardzo niestabilny, mały (mniejszy nawet od jądra atomu) i gdybyśmy chcieli "wytworzyć" taki tunel, zużylibyśmy kuriozalne ilości energii. Tu z pomocą przychodzi nam, obecnie największy ekspert od tuneli czasoprzestrzennych Kip Thorne i jego student.

Most Morrisa-Thorne'a

Opiera się on na moście Einsteina-Rosena, jednak różni go jedna rzecz, przez tunel Morrisa-Thorne'a możemy przesłać materię i energię. A to dzięki "wprowadzeniu" do tunelu egzotycznej materii, czyli materii która posiada ujemną energię(Więcej o egzotycznej materii znajdziesz TUTAJ). Egzotyczna materia spowoduje, że tunel będzie można ustabilizować i "poszerzyć" do rozmiarów umożliwiających przejście przez niego większych obiektów, np. statków kosmicznych.

Zakrzywienie czasoprzestrzeni, a podróże w czasie

Nowością nie jest, że obiekty w kosmosie wpływają na czasoprzestrzeń zaginając ją, jednakże czy można ten fakt wykorzystać by odbyć podróż w czasie? Oczywiście, że tak, jest to możliwe dzięki tak zwanemu napędowi WARP znanego min. fanom Start Treka. Czym jest jednak napęd WARP? Jest to nic innego jak urządzenie, które tworzy wokół statku tak zwaną "bańkę WARP".

qcomz1.jpg

Bańka WARP

Statek znajdujący się wewnątrz takiej bańki porusza się znacznie szybciej niż statek będący poza nią. Dlaczego? Wyobraźmy sobie sytuację w której przemieszczamy się wraz ze swoim przyjacielem po prześcieradle. Przyjaciel idzie po naprężonej części prześcieradła, natomiast my "zakrzywiamy" prześcieradło i zwijamy je w sposób pokazany na powyższym obrazku i dopiero gdy to zrobimy kontynuujemy nasz ruch w kierunku punktu B. Nasz przyjaciel który wybrał drogę przez naprężone prześcieradło dotarł w to samo miejsce znacznie później niż my, ponieważ miał większą odległość do przebycia, a co z tym idzie odbyliśmy podróż w czasie (do przyszłości) dzięki zjawisku zwanemu dylatacją czasu.

Grawitacja i podróże w czasie?

Tak jak wspomniałem wyżej, to żaden "news", że obiekty w przestrzeni kosmicznej zakrzywiają czasoprzestrzeń, a to dzięki grawitacji. Chwila...czyżby to oznaczało, że grawitacja ma wpływ na to jak szybko płynie czas? Dokładnie tak, nawet nasza ziemska grawitacja (która jest niewielka w porównaniu do, na przykład grawitacji Jowisza) ma wpływ na czas. Czas płynie wolniej w miejscach gdzie przyciąganie jest większe (na ziemi będą to na przykład bieguny, północny i południowy) a szybciej tam gdzie jest mniejsze (na przykład na równiku). Oznacza to tyle, że wsród nas są podróżnicy w czasie...

Podróżnicy w czasie są wsród nas!

Zostać nim możesz zostać nawet ty! Gdybyś stanął na szczycie najwyższego budynku świata, czas dla Ciebie płynąłby szybciej niż dla osób będących na ziemi. Jednak współczynnik dylatacji czasu przy tej metodzie jest tak niski, że stojąc tak setki tysięcy lat ledwo co przemieścisz się w przyszłość względem innych.
Siergiej Krikalow, człowiek który przebywał na orbicie ziemskiej 803 dni. Mimo znacznie większego współczynnika dylatacji czasu, "przemieścił" się o ułamek SEKUNDY!

A wy jak sądzicie, kiedy i jak odbędziemy pierwszą pełnoprawną podróż w czasie? Zapraszam do refleksji w komentarzach! :) Tymczasem żegnam was moi mili, do przeczytania w następnym artykul. :D

 

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.