Jump to content

Problemy z obrazami reflektora


skrzypas
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

Mam problem z obrazami pokazywanymi przez moją Syntę. Obrazy Jowisza nie były do końca ostre, a epsilony nie zostały rozdzielone (wyglądały jak każde inne gwiazdy) :Cry: Krążki dyfrakcyjne tworzą przed i za ogniskiem elipsy poziome i pionowe.

 

Na forum przeczytałem że może być to astygmatyzm, ale za nic nie mogę znaleźć co to dokładnie jest i jak temu przeciwdziałać. Dodam, że nie mam kolimatora laserowego, a kolimacje wykonywałem w sposób zalecany w instrukcji, czyli przy pomocy pojemniczka na kliszę fotograficzną.

 

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Są takie możliwości:

1. Najbardziej prawdopodobne - teleskop jest źle skolimowany i nie ma to nic wspólnego z astygmatyzmem. Kolimacja Newtona nie jest trudna. Spróuj uzyskać symetryczny obraz zw. głównego i wtórnego po wyjęciu okulara. Jeśli to nie pomoże to znaczy, że wadliwa jest optyka

2. Mniej prawdopodobne jest, że zwierciadło główne ma astygmatyzm. W tym wypadku zwróć się do sprzedawcy z reklamacją. Jeśli okres gwarancyjny już upłynął to konieczna pędzie ponowna figuryzacja zwierciadła i jego napylenie.

3. Możliwe też, że wadliwe jest zwierciadło wtórne. Pełno ich na rynku i nie są drogie.

 

Pozdrawiam i życzę miłej kolimacji. Przy Newtonie i tak trzeba się tego nauczyć.

Link to comment
Share on other sites

A niemasz przypadkiem astygmatyzmu w oczach? :roll: czy elipsy są zawsze poziome np niezależnie z której strony okularu patrzysz? czy zostaja jakgdyby stałe i nie przesuwaja się wraz z kątem patrzenia?

 

[ Add: 28 Lip 2004 16:06 ]

nie nosisz okularów cylindrycznych?

Link to comment
Share on other sites

[ Add: 28 Lip 2004 16:06 ]

nie nosisz okularów cylindrycznych?

Noszę :shock:

Nie wiedziałem, że może to mieć jakieś znaczenie.

A niemasz przypadkiem astygmatyzmu w oczach?  :roll: czy elipsy są zawsze poziome np niezależnie z której strony okularu patrzysz? czy zostaja jakgdyby stałe i nie przesuwaja się wraz z kątem patrzenia?

 

Dzisiaj w nocy postaram sie to sprawdzić, ale coś mi sie przypomina, że są stałe. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Skrzypas w moim sprzęcie 17cm innej firmy jest dokładnie to samo. Krążki dyfrakcyjne tworzą przed i za ogniskiem elipsy poziome i pionowe. Astygmatyzmu nie mam - badałem u okulisty. Wina musi być gdzie indziej. Kolimowałem juz z 5 razy i zawsze jest to samo. Laserka nie mam. Moje lustreko wtórne siedzi w oprawce "na tzw. wcisk", może się uginać i dawać taki efekt elipsy. Słyszałem też poradę żeby koniecznie sprawdzić czy lustro główne nie jest zbyt ściśnięte w oprawie. Ale u mnie jest całkiem luźno i jeszcze w dodatku leży na piance 3mm.

 

Na samym końcu podejżewałbym dopiero o złe wykonanie powierzchni parabolicznej lustra.

 

Epsilonki ciężko jest rozdzielić w słabych warunkach, słabszymi okularami za ok. 100 zł i przy powerach mniejszych niż ok. 130x. Ja rozdzielam tylko tę szerszą parkę przy 140x, (wstyd się przyznać :oops: -> z okna w mieście). Na polu jeszcze nie próbowałem, bo zawsze seeing miałem kiepski.

Link to comment
Share on other sites

Obrazy Jowisza nie były do końca ostre, a epsilony nie zostały rozdzielone (wyglądały jak każde inne gwiazdy)

A kiedy oglądałeś tego Jowisza??? Bo teraz to nie ma co nawet patrzeć bo jest za nisko nad horyzontem żeby uzyskać ostry obraz i dojrzeć jakiekolwiek detale. A poza tym to rozdzielenie Epsilonów bardzo zależy od seeingu :salu:

Link to comment
Share on other sites

Jowisza oglądałem jakiś miesiąc temu i faktycznie był nisko. A epsilonki to cztery razy próbowałem rozdzielić bez rezultatu.

 

[ Add: Sro Lip 28, 2004 22:52 ]

Próbowałem na żywca na gwiazdach kolimować tak, żeby krążki nie były elipsami i udało się. Teraz tworzą ładne kółeczka. :mrgreen:

Ide oglądać dalej bo ciemno sie już robi. :roll:

Link to comment
Share on other sites

A to ciekawe co mówisz Skrzypas. KOlimacji na gwieździe jeszcze nie próbowałem. Ale i tak szukam przyczyn w moim pająku, bo zależnie od temperatury zjawisko elips się nasila lub zmniejsza dość znacznie w moim sprzęcie.

 

No ale spróbuję tej "STARKOLIMACJI"

 

Pomęcz trochę te epsilony w większych powerach 200-250x i gdzieś na otwartym polu. Są teraz wysoko i nie ma rady żeby nie rozdzielić ich takim sprzętem. Przynajmniej tej szerszej pary. A radochy z ich rozdzielenia jest nie mało.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Jesli obraz pływa z temperaturą to wskazuje wyraźnie na ucisk termiczny kurczącej się oprawy lustra wtórnego lub nawet głównego :salu:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.