Skocz do zawartości

HOT i DEAD PIXELS - przetestuj swoj aparat


Rekomendowane odpowiedzi

Wlasnie dostalem od jednego z forumowiczow ciekawy program, ktory testuje nasz aparat pod katem martwych i goracych pikseli. Jak wiemy, jest to bardzo wazne szczegolnie wlasnie przy astrofotografi, a to ze wzgledu na stosowanie dluzszych ekspozycji.

 

Testy powinnismy wykonac w pokojowej temperaturze.

 

Ja na szybko zrobilem ponizszy test (zakryty obiektyw):

1 - 1/60

2 - 1/30

3 - 1/10

4 - 0.5"

5 - 1"

6 - 15"

7 - 30"

 

O dziwo, we wszystkich testach uzyskalem wynik 0 : 0 (czyli nie ma ani dead, ani hot). Aparat to oczywiscie ten sam 10D co zawsze. Przypominam historie z moim poprzednim 10D, ktory szumial potwornie. W zasadzie kazdy egzemplarz rozni sie tym parametrem. Zachecam wszystkim do powyzszego testu i wrzucania wynikow. Zobaczymy jak to jest w rzeczywistosci.

 

Doluzmy jeszcze jedna kategorie:

 

8- 300"

 

Ja jeszcze nie robilem, ale wieczorem zrobie. Jezeli chodzi o dodatkowe parametry to dla latwosci i szybkosci testu polecam robic w najwyzszej rozdzielczosci, JPEG. Nie stosowalem RAW (dotyczy 10D i 300D).

 

Wrzucilem na swoj serwer program do testowania matryc:

 

[KLIKNIJ TU ABY ŚCIĄGNĄĆ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam bardzo - wyraznie napisalem, ze jeden z forumowiczow podeslal. Niestety nie dane nam bylo poznac twoje imie (z przyjemnoscia bym podal), ale oczywiscie moglem napisac "09042". Nie spijam smietanki i jezeli tak to odebrales to sorry. Przeczytaj jeszcze raz poczatek mojej wypowiedzi. Nic sobie nie "przypisuje".

 

Czy mam to zrozumiec, ze program jest twojej produkcji i nie powinienem go umieszczac na serwerze? Jezeli tak, to oczywiscie natychmiast go zdejme.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj alez ciezkie podejscie - humorku troche trzeba wniesc w to pochmurne i burzowe zycie!!! :D myslalem ze jako nowego chociaz mnie KTOS pochwali. Tak na poczatek

Program jest po to by go uzywac ile wlezie.

I mam jescze kilka ciekawych programów z tej serii jak trzeba to podesłe.

A moze by dzial DOWNLOAD wprowadzic bo chyba na tym forum go nie widze.

Jeszcze raz USMIECH prosze i bez urazy. :salu:

 

[ Add: Sro 28 Lip, 2004 ]

I jeszcze jedno mi sie przypomnialo - testujac kiedys aparaty a dokładnie ich matryce zauwazylem dziwna rzecz- mianowicie po np 45- 60 minutach pracy aparatu, rozne dziwne pixele sie pojawiaja, a zaraz po wlaczeniu ich nie ma. U zrodel dowiadywałem sie ze napiecie powierzchniowe matryc wzrasta po ich właczeniu i stad te rozbieznosci.

i jeszcze raz bez urazu za moje wczesniejsze gadki.

 

A ja pisalem tylko o tantiemach za podesłanie..... Zart!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego przy ISO 100 przecież w nocy częściej jednak używamy wyższych czułości?

Czy program nie bedzie miarodajny jak ustawimy 1600 lub 800 ,wiecie coś o tym.

A swoją drogą tym programem można przed foceniem długoczasowym raz na jakiś czas testować matrycę.

ps.W takim razie wskazane jest wyłączanie aparatu od czasu do czasu nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dziś zrobiłem test mojego 300D w warunkach w jakich testował swego 10D Adam. Rezultat był identyczny (dla wszystkich czasów 0/0 - no dead/no hot). Potem zrobiłem to samo przy ustawieniu ISO 800 i tu dla czasu 15s miałem rezultat 0/2, a dla czasu 30s - 0/7. Mniej więcej po godzinie powtórzyłem zabawę i wyniki były podobne, odpowiednio 0/3 i 0/6. Test był robiony w temp. 23st. Na razie nie próbowałem przy czasach dłuższych (np. 300s jak sugerował Adam), zrobię to póżniej, spróbuję też w innej temperaturze otoczenia (aparat oczywiście będzie po "aklimatyzacji"). Pozdrawiam, Jacek R.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

ja również pokusiłem się o zrobienie tych testów.Oto co wyszło:

 

czasy od 1/60 do 15" wynik 0/0 iso 100

30" 0/3 iso 100

30" 0/3 iso 800!!!

 

Ostatnia próba mile mnie zaszkoczyła, myślałem że, jak na iso 100 wyskoczyły jakieś syfy to przy wyższej czułości będzie kibel, a tu prosze nie jest tak żle :)

 

[ Add: Czw Lip 29, 2004 17:40 ]

Jeszcze jeden test tym razem 300 sekund i iso 1600 wynik 0/2870 :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ISO 800 - 300 sek. = ok 6 tys hot.

 

Z tym ze aparat byl faktycznie hot, wyjety z naslonecznionego samochodu.

 

Tak btw - zobaczcie jakiego samochodu :) Dzisiaj sobie takiego cacka pouzywalem. Myslalem ze wyroslem juz "z meskich zabawek", ale kurde - cos jest w takich samochodach. Na pewno cena - kosztowal ponad 100 tys Euro! Ja tez chce takiego ;)

 

lexus.jpg

 

300 hp, prawie 4.5 litra pojemnosci w 8 cylindrach.

wiecej: http://www.lexus.com/models/sc/index.html

 

ehhh....

 

PS. Co do testow, powtorze je jak dojdzie do siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze uzupełnienie:

300" ISO 800 - 0/407

300" ISO 1600 - 0/1219

300" ISO 3200 - 1/7463

Wszystko w temp. 18st. Ten jeden "dead" to wygląda na omyłkę softu, jak pisał Adam. Zaraz potem zrobiłem kilka prób na krótkich czasach i wynik niezmiennie 0/0. To na razie tyle.

Przy okazji Lexusa - jakby Adam miał chody u jednego "Dyrektora" to może by sobie pojeździł Maybachem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze z rok adminowania na AF i sam sobie takiego kupie, albo i maybacha, co mi tam ;) Zapytajcie Adamo, jak nam tu dobrze placa :)

 

Poki co za 2 godz mam samolot i lece odpoczac od tego calego zgielku. Robcie testy, moze wynikna z tego jakies wnioski - pewnie i tak mam najgorszy egz. ;)

 

Trzymajcie sie i do zobaczenia po 16 sierpnia - no chyba ze jakas cafe z internetem znajde i bede sie bardzo nudzil.

 

PS. co do samochodu, nie ja go kradlem ;)... Po prostu jestem w przetargu na tego klienta i dano nam poczuc klimat roznych lexusow. Ten mi zdecydowanie najbardziej przypadl do gustu - inne to po prostu limuzyny, ktore IMO sexi juz nie sa. Lexus chce troche "poszalec" na naszym rynku, a zwiazane jest to ze spadkiem cen (mniejsze unijne cla). Sorry za offtopic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.