Skocz do zawartości

HOT i DEAD PIXELS - przetestuj swoj aparat


Rekomendowane odpowiedzi

To nie są zdjęcia tylko darkframe'y :Boink:

 

BTW całkiem nieźle to wygląda, tylko jakie to ma praktyczne znaczenie skoro i tak odejmujemy zawsze darki?

 

Bo lepiej odjac coś co ma 30 hot pikseli i mały gradient niż coś co ma 1000 hotów 500 trupów i gradient na pół fotki.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialem dodac wyniki testu Pentaxa K10D, temperatura okolo 24-26 stopni:

 

1. JPG - ISO 800, 300 sekund - 0/6605 oczywiscie noise reduction OFF

2. TIFF - ten sam obraz co powyzej - 0/12205 - program jest wiec niemiarodajny :(

 

Na razie tyle, reszta gdy znajde czas...

 

Pozdrawiam ;)

 

P.S. Widze zachwyt w watku nad osiagami D50 i D80. Otoz bierze sie on stad ze maja one wbudowany w firmware algorytm ktory odszumia zdjecia kosztem detali nawet przy NOISE REDUCTION OFF. Zagranie nie fair ze strony Nikona, przynajmniej wg. mnie...

Edytowane przez Andee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Tast Canona PowerShot A630 (kompakt): [.jpg]

Iso 100:

1/60---0/0

1/30---0/0

1/10---0/0

1/2----0/0

1/1----0/0

15/0---0/0 <---- Nois reduction włącza się zawsze gdy czas jest dłuższy od 1,3 sek

 

Iso 800:

1/60---0/0

1/30---0/0

1/10---0/2

1/2----0/0

1/1----0/1

15/1---0/121

 

Nie jest tak źle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

I jeszcze darki :

300s, ISO 800, 20 C

2485ef726975f9e7m.jpg

300s, ISO 1600, 20 C

5fa133af1bb6f8f3m.jpg

 

Jest w nich coś nie do końca normalnego? Za dużo szumów, za mało....nie wiem... ?

Przypominam, że temp to 20C ( pokojowa ) a nie jak to zwykle teraz w nocy -5C...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć zrobiłem darki żebyś miał porównanie. Oba robione w temperaturze pokojowej około 20 stopni.

Canon EOS 350D

 

ISO 800 300s

 

7f4f88e067e1fa52m.jpg

 

ISO 1600 300s

 

71d711294255878am.jpg

 

Zauważyłem sporą różnicę między naszymi darkami podejrzewam, że musiałeś robić przed darkami jeszcze jakieś ekspozycje i dlatego masz więcej szumu. Temperaturę miałem podobną do ciebie ale świeżo włączony aparat, więc jeżeli ty wcześniej kombinowałeś coś ze zdjęciami (inne darki ?) będziesz miał więcej szumu bo matryca z czasem też się nagrzewa. Gdzieś miałem link z porównaniem ilości szumów kolejnych ekspozycji ale zapodziałem.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Icex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, pozwoliłem sobie przetestować Canona EOS40D w temperaturze pokojowej 24 stopni

 

Wyniki:

 

ISO 400

 

30” --- 0/4

300” --- 0/38

 

ISO 800

 

30” --- 0/20

300” --- 0/452

 

ISO 1600

 

30” --- 0/33

300” --- 0/79480

 

Myślę, że jest całkiem znośnie :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć zrobiłem darki żebyś miał porównanie. Oba robione w temperaturze pokojowej około 20 stopni.

(..)

Zauważyłem sporą różnicę między naszymi darkami podejrzewam, że musiałeś robić przed darkami jeszcze jakieś ekspozycje i dlatego masz więcej szumu. Temperaturę miałem podobną do ciebie ale świeżo włączony aparat, więc jeżeli ty wcześniej kombinowałeś coś ze zdjęciami (inne darki ?) będziesz miał więcej szumu bo matryca z czasem też się nagrzewa. Gdzieś miałem link z porównaniem ilości szumów kolejnych ekspozycji ale zapodziałem.

 

Faktycznie robiłem ekspozycje przed zrobieniem darków.... i to nawet całkiem nie mało.... powtórze dziś test bo różnica jest jednak duża miedzy naszymi darkami....... dzieki za info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz zrobiłem drugi test, tym razem aparatem dopiero co włączonym.

 

300s, ISO 800, 20C - 0dead/ 768 hot

300s, ISO 1600, 20C - 0 dead / 92014 hot

 

Rozrzut jest tak duży w stosunku do poprzedniego testu, że trudno tu mowić o jakimś porównianiu....Zaczynam się wogole zastanawiać nad sesnem tego programu.... moze w laboratoryjnych warunkach to rzeczywiście coś on by powiedział.....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz zrobiłem drugi test, tym razem aparatem dopiero co włączonym.

 

300s, ISO 800, 20C - 0dead/ 768 hot

300s, ISO 1600, 20C - 0 dead / 92014 hot

 

Rozrzut jest tak duży w stosunku do poprzedniego testu, że trudno tu mowić o jakimś porównianiu....Zaczynam się wogole zastanawiać nad sesnem tego programu.... moze w laboratoryjnych warunkach to rzeczywiście coś on by powiedział.....

 

Może masz taki aparat? Mój 10D podobnie się zachowuje. Raz jest mniej hotów innym razem od groma. I wcale nie trzeba do tego softu - ślepy by zauważył. Poprzedni 10D to w ogóle była katastrofa. 1 min. i już zawalony hot pixelami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy rozgrzanej matrycy zawsze będzie więcej szumów. Dlatego w poważniejszych kamera się chłodzi matryce. Tutaj masz to samo. Jak zrobić darka zimą przy dobrze wychłodzonym aparacie to będzie dużo lepiej niż w gorącą letnią noc.

Nie no tak.. jasne.... tylko, że w mojej kamerce SC3 przy temp powiedzmy 20C między dwoma testami różnica w ilości hot pixeli była na poziomie powiedzmy 5%.... a tu przy 350D różnica jest o jakieś 150% :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

I ja dołoże swoje trzy grosze.

Canon EOS 450D

Aparat nowy to i wężyka się jeszcze nie dorobiłem i dlatego tylko dla 30"

ISO 400 1/24

ISO 800 2/36

ISO 1600 1/106

Zadałem sobie trochę trudu, aby porównać te fotki gołym okiem (najpierw podniosłem brightnes w Photopaint'cie) i zgodziłbym sie z którymś z przepiśców, że dane produkowane przez programik mają tylko troche wspólnego z jakością matrycy (tzn z jej defektami w postaci hot czy dead pixels). Jak sobie porównałem 3 fotki to tak naprawdę udało mnie się znaleźć 4 hot pixele które były widoczne na każdym z 3 zdjęć w tym samym miejscu, tzn matryca jest tam ewidentnie uszkodzona. Nawet jak znalazłem tylko 1/4 to i tak na 12 mln pixeli to całkiem niezły rezultat.

Programik zaś dobrze nadaje się do szacowania jak szumi matryca i porównania aparatów pod tym względem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.